piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje dziecko w pierwszym roku życia? Jak oszczędzać na wydatkach na dziecko?

koszt utrzymania dziecka

Koszty związane z przyjściem dziecka na świat i wydatki na malucha w pierwszych miesiącach życia pochłaniają sporo pieniędzy. Ile kosztuje utrzymanie dziecka w pierwszym roku życia i na czym można zaoszczędzić?

Co wpływa na koszty utrzymania dziecka w pierwszym roku życia?

Świeżo upieczeni rodzice często ze zdumieniem obserwują w jak szybkim tempie topnieją, zgromadzone na ich koncie oszczędnościowym, środki. Zazwyczaj już ciąża i przygotowanie niemowlęcej wyprawki wymaga sporych sum, jednak to dopiero początek finansowej gimnastyki. Dobrze sobie uświadomić, że z każdym, kolejnym rokiem będziemy potrzebowali więcej pieniędzy.

Pomijając wydatki związane z narodzinami dziecka jak zakup wózka, łóżeczka, przewijaka i całej gamy innych niezbędnych akcesoriów, koszty utrzymania dziecka w jego pierwszym roku życia w dużej mierze generują środki higieniczne i kosmetyki. O zawrót głowy przyprawiają również ceny kompletów niemowlęcych ubranek, z których maluch wyrasta w przeciągu kilku tygodni.

Do tego wliczyć należy wydatki na modyfikowane mleko, kaszki, przecierane obiadki i deserki, zakup niezbędnych witamin, lekarstw oraz wykupienie, nierefundowanych przez system zdrowotny, szczepień. Jeżeli mama nie korzysta z pełnych uprawnień okołorodzicielskich warto pomyśleć o kosztach związanych z zatrudnieniem niani lub posłaniem dziecka do żłobka.

zobacz także:  Karta dużej rodziny, Wcześniej Taniej, Bilet Seniora... jakie zniżki znajdziemy w PKP Intercity?

Ile kosztuje pierwszy rok życia dziecka?

W okresie pierwszych miesięcy jednorazowe pieluchy to spory wydatek, kupując środki ze średniej półki cenowej wydajemy miesięcznie od 100 zł do 150 zł. Przeznaczone do niemowlęcej skóry delikatne kosmetyki, mydełka, szampony, emolienty kosztują od 10 zł do 50 zł. Na dziecięce ubranka, śpiworki, pościel i kocyki możemy wydać praktycznie każdą sumę, średnio trzeba liczyć się wydatkiem od 100 zł do 200 zł miesięcznie.

Zakup lekarstw i witamin to około 100 zł. Kiedy chcemy skorzystać z płatnej opcji obowiązkowych i nadprogramowych szczepień trzeba głębiej sięgnąć do kieszeni, w pierwszych miesiącach życia maleństwa możemy za nie zapłacić 2.000 zł.

Miesięczny koszt wyżywienia niemowlaka uzależniony jest od tego czy mama karmi metodą naturalną, czy maluch otrzymuje jedynie modyfikowane mleko. Jedzenie dla dziecka w pierwszym roku życia to od 300 zł do 500 zł w skali jednego miesiąca. Niania to wydatek około 1000 zł, cena warunkowana jest indywidualnymi ustaleniami z opiekunką i czasem, który spędza z maluchem. Średni wydatek z jakim muszą liczyć się rodzice w pierwszym roku życia dziecka to od 15 000 zł do 20 000 zł.

zobacz także:  Afery w polskiej polityce. Oszustwa polityków, których internet nie zapomina

Jak oszczędzać na wydatkach na dziecko?

Dzieci w pierwszym roku życia nie mają szansy zużyć i zniszczyć ubrań, zbyt szybko z nich wyrastają. Chcąc zaoszczędzić na wydatkach na dziecko dobrze skorzystać z ubranek po starszym rodzeństwie lub, o ile to możliwe, pożyczyć je od zaprzyjaźnionych mam. Warto korzystać też z internetowych aukcji, gdzie możemy nabyć niemowlęcą odzież i akcesoria w atrakcyjnych cenach.

Spore oszczędności na wyżywieniu możemy zyskać karmiąc dziecko naturalnym mlekiem mamy, również samodzielne przygotowywanie zupek i deserków obniży miesięczne wydatki. Promocje, duże opakowania pieluch, chusteczek, kremów, czyli tego co potrzebne jest w sporej ilości również pozwalają zredukować koszty związane utrzymaniem malucha.

Dodaj Twój komentarz