środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje prywatne przedszkole, a ile publiczne? Za co dodatkowo płaci się w przedszkolu?

Przedszkole i plac zabaw

Wybierając między przedszkolem prywatnym, a publicznym najczęściej kierujemy się nie tylko tym, co one oferują, ale i tym, ile będą nas kosztować. O ile wyższe koszty przedszkoli prywatnych są oczywiste, o tyle koszt przedszkola publicznego nie dla każdego jest wiadomy. Ile zapłacimy za przedszkole dziecka?

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Wybór przedszkola dla dziecka nie jest prosty. Nam jako rodzicom najczęściej zależy na tym, aby maluch był w takiej placówce bezpieczny, jak również mógł spędzić ciekawie czas zarówno na zabawie, jak i nauce. Do wyboru mamy dwa rodzaje przedszkoli: publiczne i prywatne. Różnice między nimi mogą być mniejsze czy większe, jednak najbardziej odczuwalną z nich będzie cena. Zanim wybierze się konkretne przedszkole dla naszej pociechy warto jest wcześniej sprawdzić kilka placówek, dowiedzieć się o nich czegoś więcej i przekonać się jakie panują w nich warunki. Policzenie kosztów także będzie istotne, szczególnie dla naszego portfela.

Ile kosztuje przedszkole publiczne?

Obowiązkiem przedszkoli publicznych jest zapewnienie darmowej opieki nad dziećmi przez 5 h w ciągu dnia. Oznacza to, że jeżeli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej, należy do każdej godziny pobytu dopłacić – zazwyczaj jest to dodatkowa złotówka za każdą kolejną godzinę. Często także dopłaca się do posiłków, głównie obiady, które w zależności od placówki mogą wynieść od 8 do 13 złotych. Do tego należy doliczyć także wyprawkę dla przedszkolaka, a w zazwyczaj rodzice na początku roku dostają listę rzeczy, które trzeba nabyć.

zobacz także:  Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Jeżeli bardzo nam zależy na rozwoju dziecka, możemy także zdecydować się na zajęcia dodatkowe. W tym wypadku cena będzie zależała od rodzaju zajęć i może wynieść od 30 do 60 zł. Dodatkowo zajęcia językowe, na które chodzą obowiązkowo wszystkie dzieci także są płatne, średnio jest to ok. 50 zł miesięcznie.

Kosztują także wycieczki oraz imprezy przedszkolaków. Zazwyczaj są wtedy organizowane składki, a ich wysokość może być zróżnicowana i wynosić od 20 zł wzwyż. Sesje zdjęciowe także kosztują – rodzice zazwyczaj płacą za nie ok. 8 zł za zdjęcie, przy czym całe pakiety mogą wyjść znacznie więcej. Pozostaje jeszcze kwestia pomocy specjalistów, np. psychologów – publiczne placówki przedszkolne zazwyczaj oferują takie wsparcie za darmo.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Koszt przedszkola prywatnego nie jest mały, jednak wszystko będzie zależało od tego, z jaką placówką wychowawczą mamy do czynienia, jaka jest jej wielkość, prestiż oraz lokalizacja. Wiele też będzie zależało od indywidualnych umów zawartych z przedszkolem. Ceny zazwyczaj zaczynają się od 600 zł miesięcznie, do czego doliczone są śniadania i obiady – takie ceny to jednak rzadkość. Zazwyczaj całodniowy pobyt dziecka w przedszkolu prywatnym wiąże się z kosztem 1200 zł wzwyż.

zobacz także:  Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu? Koszty pomocy prawnej w czasie rozwodu

Cena będzie jednak zależała przede wszystkim od zawartej umowy, a także takich szczegółów jak wybór zajęć, na które będzie uczęszczało dziecko, w tym zajęcia dodatkowe. Płatne są również konsultacje ze specjalistami, a także konieczne będą zbiórki pieniędzy na wycieczki czy organizowane imprezy. Rzecz jasna rodzice są także zobowiązani do przygotowania wyprawki przedszkolnej, co także wiąże się z wydatkami. To sprawia, że czesne przedszkola prywatnego nierzadko przekracza nawet 2 tys. zł miesięcznie.

Często rodzice są także zobowiązani do zapłacenia wpisowego, które może wynieść nawet kilkaset złotych.

komentarze 2

  1. aldona pisze:

    Niektóre miasta oferują dopłaty do przedszkoli prywatnych, warto się tym zainteresować, zwłaszcza w sytuacji, gdy brakuje miejsc w przedszkolach publicznych.

  2. Mirella pisze:

    Nie wiedziałam, że prywatne przedszkola są aż tak kosztowne. W dodatku nie zawsze przekłada się to na jakość kształcenia dzieci.

Dodaj Twój komentarz