czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje prywatny żłobek, a ile żłobek publiczny?

Niemowlę dziewczynka

Rodzice chcący jak najszybciej wrócić do pracy, najczęściej decydują się na umieszczenie swojej pociechy w żłobku. Do wyboru mamy dwie możliwości – żłobek publiczny oraz żłobek prywatny. Czym się od siebie różnią? Ile może nas kosztować umieszczenie dziecka w żłobku prywatnym? Czy żłobek publiczny jest rzeczywiście darmowy?

Co wybrać – żłobek prywatny czy państwowy?

Wybór między żłobkami może być dosyć trudny, a rodzice szukający odpowiedniej placówki głowią się nad tym, co będzie lepsze dla ich pociechy. Zdania są najczęściej podzielone, jednak utarło się przekonanie, że żłobki publiczne to typowe przechowalnie o niezbyt wysokiej jakości opieki. Żłóbki prywatne zdecydowanie górują na tym polu, jednocześnie jednak są o wiele droższe, choć opieka w nich i jakość usług zazwyczaj są lepsze. Narosło przy tym oczywiście wiele mitów, łącznie z tym, że to jedyna możliwość na umieszczenie tak małego dziecka, co nie jest prawdą.

zobacz także:  Co to jest polisa posagowa? Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Najważniejsze jest jednak to, by przed wyborem odpowiedniego żłobka dla dziecka, dokładnie sprawdzić daną placówkę – nie tylko pod kątem kosztów, ale i jakości usług, jakie są na jej temat opinie, porozmawiać z pracownikami i sprawdzić jakie warunki panując w budynku. Wbrew pozorom, żłobki publiczne nie są wcale darmowe i też kosztują. Ile konkretnie? Ile zapłaci się w żłobku państwowym, a ile w prywatnym?

Ile kosztuje żłobek państwowy?

Wbrew powszechnemu mitowi, żłobki państwowe wcale nie są darmowe, a koszty związane z opieką nad dzieckiem mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Mówi o tym zapis prawa, który ustala zakres kosztów, jakie mogą pobierać od rodziców. Płaci się więc nie tylko za sam pobyt, który zazwyczaj kosztuje ok 2 – 4 zł za każdą godzinę, jak i za posiłki dla dzieci, z cenie około 6 zł za każdy dzień. To sprawia, że miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku państwowym, może wynieść nas nawet około 600 zł! Jak się okazuje, wcale tak tanio nie jest. Co istotne, cenę za pobyt i posiłki z góry ustalane są przez władze gminy.

zobacz także:  Co to jest żłobek, na czym polega? Ile kosztuje żłobek?

Ile kosztuje żłobek prywatny?

Żłobki prywatne z założenia są płatne, choć wysokość opłat za pobyt dziecka może być zróżnicowany, w zależności od miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom, koszty pobytu dziecka w takiej placówce prywatnej, wcale nie musi być droższy od placówki państwowej, a czasem zdarza się, że nawet wychodzi taniej. Jeżeli chodzi o wysokość opłat, zaczynają się one już od około kilkuset złotych miesięcznie, a mogą sięgać nawet kilku tysięcy, w zależności od wielkości miasta. Jak więc widać, koszty pobytu dzieci w żłobku prywatnym i państwowym są dosyć porównywalne.

Jakie są alternatywy dla żłobków?

Żłobki oczywiście nie są jedyną możliwością, z jakiej mogą skorzystać rodzice. Alternatywą jest zatrudnienie opiekunki do dziecka, założenie żłobka domowego, albo oddanie dziecka pod opiekę dziadków. Zanim więc zdecydujemy się na żłobek, warto jest pomyśleć nad innymi opcjami i sprawdzić, co będzie w naszym przypadku najkorzystniejsze, a przede wszystkim, co będzie najlepsze dla naszego dziecka.

1 komentarz

  1. Care pisze:

    Czyli wychodzi na to, że żłobki prywatne kosztują tyle samo co państwowe. Nic dziwnego, że powstaje teraz tyle tych niepublicznych żłobków, skoro to taki biznes.

Dodaj Twój komentarz