piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
Kierowca w samochodzie

Każdy kierowca zdaję sobie sprawę z tego, jak kosztowne może być posiadanie auta, zarówno kilkuletniego, jak i całkiem nowego. Jakie opłaty należy brać pod uwagę? I ile trzeba wydać na auto w skali roku?

Stałe wydatki roczne

Większość osób zapytana o to, ile kosztuje ich posiadanie samochodu, na szybko wylicza wydatki związane z ubezpieczeniem i paliwem, nie biorąc pod uwagę wszystkich innych, drobnych kosztów. Zacznijmy jednak od początku.

Pisząc o stałych wydatkach rocznych, mamy na myśli ubezpieczenie, które co roku trzeba odnawiać, przegląd techniczny oraz konieczność wymiany opon dwa razy w roku. Tych opłat możemy się spodziewać niezależnie od tego, jakie auto posiadamy. Wyjątkiem są oczywiście osoby jeżdżące na oponach całorocznych, choć tych jest coraz mniej.

I teraz tak – obowiązkowe ubezpieczenie OC, w zależności od wieku i modelu pojazdu, może kosztować od ok. 500 zł wzwyż. Przegląd techniczny to koszt 100 zł, natomiast wymiana opon każdorazowo 50-100 zł (tu już zależy, czy opony są na felgach lub wymagane jest wykonanie zbieżności). Sporo, prawda? A to dopiero początek.

zobacz także:  Oszczędzanie to także niemarnowanie. Jak nie marnować żywności, prądu, wody...pieniędzy?

Koszty eksploatacyjne, paliwo

Do kosztów eksploatacyjnych zaliczyliśmy wydatki na paliwo oraz opłaty związane z serwisowaniem auta. Te pierwsze można przewidzieć wiedząc, jak dużo kilometrów pokonujemy w ciągu miesiąca. Jeśli kursujemy głównie między pracą, a domem i do tego mamy oszczędny silnik, to możemy zamknąć się w kwocie ok. 150 zł na miesiąc. Warto przy tym sprawdzać swoje spalanie.

A co z naprawami? Tu już widełki cenowe są bardzo różne. I nie zawsze posiadanie starszego auto oznacza, że będziemy płacić więcej. W nowych pojazdach, które co prawda rzadziej się psują, serwisowanie jest droższe.

Trzeba też wziąć pod uwagę wymianę płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu do chłodnicy).

Opłaty związane z dbaniem o samochód

Niewielu kierowców bierze pod uwagę tę kategorię opłat, uznając ją za zbyt drobną. Jednak zakup płynu do spryskiwaczy (letniego i zimowego) oraz koszty związane chociażby z myciem auta na myjni samoobsługowej, gdy się je podliczy w skali roku, wcale nie są takie małe.

A gdy ktoś ma nowe auto, często stawia na profesjonalny auto detailing, nakładanie powłok zabezpieczających karoserię, co kosztuje nawet ponad 1000 zł.

zobacz także:  Weryfikacja kredytobiorcy – na czym polega?

Koszty około użytkowe

Są jeszcze koszty około użytkowe. Związane są one z koniecznością opłacenia miejsc postojowych czy zakupu dodatkowych akcesoriów do samochodu (fotelika dziecięcego, bagażnika dachowego czy chociażby uchwytu do telefonu).

Ile kosztuje posiadanie auta?

Oczywiście nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ roczne koszty posiadania auta zależą od zbyt wielu czynników, związanych z samym pojazdem oraz sposobem jego użytkowania.

Jednak ze średnich wyliczeń wynika, że trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 500-1000 zł… miesięcznie! A do tego należy wziąć pod uwagę, że z każdym rokiem spada wartość auta, często jest to więc kiepska inwestycja.

Czy zatem radzimy wszystkim kierowcom, aby zaczęli podróżować autobusami? Nie, ponieważ posiadanie samochodu ma jedną, zasadniczą zaletą – zapewnia wygodę. Dlatego wielu kierowców zaciska zęby i sięga do portfela za każdym razem, gdy tylko zajdzie taka potrzeba…

komentarze 2

  1. Rachel pisze:

    Utrzymanie samochodu to niemałe pieniądze i trzeba się z tym liczyć kupując go. Niektórym się wydaje, że jak już wydadzą raz większą sumę na w miarę nowe auto, to potem tylko koszt benzyny, a tak niestety nie jest…

  2. kierowczyni pisze:

    Zdecydowanie za dużo… Szczególnie, jak nagle okaże się, że trzeba wydać kilka stów na naprawy. Ale cóż, suma summarum posiadanie auta to wygoda, a za wygodę trzeba niestety płacić.

Dodaj Twój komentarz