Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Jednak na początek musisz posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Sprawdź, jak inwestować na giełdzie i gdzie najlepiej śledzić notowania? Przedstawiamy najważniejsze indeksy giełdowe w Polsce i na świecie.
- Indeks giełdowy – co to jest?
- Dow Jones, czyli najstarszy indeks giełdowy
- Indeks giełdowy S&P 500
- Najważniejsze indeksy polskiej giełdy
- Inne indeksy giełdowe
Indeks giełdowy – co to jest?
Indeksy giełdowe są to wskaźniki, które informują inwestorów o sytuacji panującej na rynku w określonym czasie. Biorąc pod uwagę fakt, że na przeciętnej giełdzie akcji notowane jest od kilkuset do kilku tysięcy spółek, to dokładne śledzenie notowań wszystkich papierów byłoby wręcz niemożliwe. Dlatego giełdy i instytucje finansowe publikują indeksy giełdowe, które mają odzwierciedlać ogólną sytuację rynkową. Takie indeksy pomagają inwestorom dostosować kolejne ruchy do prognozowanych zmian na rynku.
Dow Jones, czyli najstarszy indeks giełdowy
Dow Jones, a dokładnie Dow Jones Industrial Average, to jeden z najważniejszych, a zarazem najstarszych indeksów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku. Został on stworzony przez Charlesa Dowa i Edwarda Jonesa, a jego pierwsze notowanie datuje się na rok 1896. Mimo że DJIA początkowo zawierał jedynie 12 spółek, dziś składa się z 30 najważniejszych spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej (NYSE) i NASDAQ. Największy w historii indeksu dzienny procentowy spadek wartości zanotowano w październiku 1987 roku, w tzw. czarny poniedziałek. Wtedy DJIA stracił aż 22,6% swojej wartości!
Indeks giełdowy S&P 500
Do najbardziej znanych indeksów USA należy Standard & Poors, czyli S&P 500. W jego skład wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na NYSE i NASDAQ. Większość z nich to przedsiębiorstwa amerykańskie. Wśród indeksów USA to właśnie S&P 500 cieszy się największą popularnością.
Najważniejsze indeksy polskiej giełdy
Mimo że polska Giełda Papierów Wartościowych nie jest aż tak rozwinięta jak ta w Nowym Jorku, to tworzenie indeksów giełdowych również jest tu potrzebne. Jednym z najważniejszych indeksów na GPW w Warszawie jest WIG, czyli Warszawski Indeks Główny. Do jego spółek należy m.in.: Alior Bank, BZ WBK, Energa, PGE, a także Grupa Lotos czy stacje telewizyjne takie jak TVN i Cyfrowy Polsat. Obejmuje on wszystkie podmioty rynku podstawowego, które były notowane na giełdzie na koniec kwartału. Ponadto WIG uwzględnia dywidendy oraz prawa poboru, dlatego zaliczany jest do grupy tak zwanych indeksów dochodowych.
Kolejnym popularnym indeksem giełdowym w naszym kraju jest WIG20, który jest tworzony na nieco innych zasadach. Co warto o nim wiedzieć? WIG20, jak można się domyśleć, obejmuje 20 najważniejszych spółek notowanych na rynku podstawowym i zalicza się go do grupy indeksów cenowych. Czyli w przeciwieństwie do poprzedniego indeksu, nie uwzględnia dywidend i praw poboru. To właśnie na WIG20 często koncentruje się uwaga inwestorów, a większe wahania tego indeksu są żywo komentowane również za granicą.
Inne indeksy giełdowe
Wśród najważniejszych indeksów giełdowych znajdziemy również te odpowiadające gospodarkom europejskim. Należy do nich FTSE100 (Wielka Brytania), DAX (Niemcy), a także CAC40 (Francja). Warto tu również wspomnieć o indeksie Euro Stoxx 50, który zrzesza 50 największych przedsiębiorstw działających w państwach Strefy Euro.
Z kolei w Azji najistotniejszym wskaźnikiem jest japoński indeks giełdowy Nikkei 225, który zrzesza 225 największych firm tokijskiego parkietu. Warto wyróżnić także indeks Hang Seng China Enterprises Index, który dokładnie odwzorowuje kondycję chińskich spółek.
Amerykańska giełda jest najbardziej znana na całym świecie. Podobnie jak japońska i brytyjska. U nas jest tylko Giełda Papierów Wartościowych.