niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy, czyli jak kredytować auto?

Liczenie pieniędzy

Stoisz przed zakupem auta i zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Jeśli tak, to przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznaj się z charakterystyką obu tych produktów bankowych oraz sprawdź, jakie są ich wady i zalety.

Pożyczka gotówkowa

Kredyt gotówkowy, często zamiennie nazywany pożyczką gotówkową, jest zobowiązaniem przyznawanym przez banki, które może zostać przeznaczone na dowolny cel. Co to oznacza? Że podczas składania wniosku nie musisz określać, w jaki sposób chcesz wydać środki, nie jest także konieczne potem rozliczanie się z tego. Daje to pełnię swobody.

Ponadto kredyt gotówkowy jest stosunkowo prosty w uzyskaniu. Co prawda im o wyższą kwotę się starasz, tym więcej formalności trzeba będzie spełnić, ponieważ wszystko to ma na celu wykazanie, czy będziesz w stanie spłacać zadłużenie.

Bank oczekiwać będzie od Ciebie przedstawienia dowodu osobistego oraz innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także zaświadczenia od pracodawcy o rodzaju stosunku pracy oraz o wysokości dochodów – czasami konieczne jest też przygotowanie pełnego wyciągu z konta bankowego.

zobacz także:  Na czym polega okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Na podstawie tych informacji oraz danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej bank ocenia, czy przyzna Ci wnioskowaną przez Ciebie kwotę. Możesz z jej pomocą kupić samochód nowy lub używany, a także jakikolwiek inny pojazd.

Brzmi jak rozwiązanie idealne, prawda? Niestety tak nie jest. Wyższe ryzyko, związane z niższym zabezpieczeniem zobowiązania powoduje, że rośnie oprocentowanie. A żeby znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy często należy korzystać z porównywarek i kalkulatorów.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy, w przeciwieństwie do gotówkowego, jest zobowiązaniem celowym. Co to dla Ciebie oznacza? Że przyznane przez bank pieniądze możesz przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego, co więcej, musisz dokładnie określić, jakie auto chcesz kupić. Istnieją też pewne ograniczenia w przypadku samochodów używanych, ponieważ zwykle w umowie znajduje się wymóg, w wyniku którego pojazd w dniu spłaty ostatniej raty zobowiązania nie może być starszy niż określona ilość lat.

Ponadto wymagane są różne zabezpieczenia. Najczęściej jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy cesja praw z polisy. To sprawia, że Ty stajesz się jedynie współwłaścicielem auta, a w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest też bank. Dopóki nie spłacisz kredytu, samochód formalnie nie jest w pełni Twój.

zobacz także:  Kredyt samochodowy czy warto?

Spełnić trzeba też szereg formalności, proces wnioskowania o kredyt samochodowy jest dłuższy, niż w przypadku zobowiązania konsumenckiego. Ale ma to swoje plusy – łatwiej jest znaleźć najtańszy kredyt samochodowy, ponieważ jego oprocentowanie jest korzystniejsze. Wynika to z niższego ryzyka. Dobrym sposobem na przeglądanie ofert jest też skorzystanie z kalkulatora kredytu samochodowego.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

A co jest lepszym rozwiązaniem: kredyt gotówkowy czy samochodowy? To zależy. Pierwszy produkt finansowy jest bardziej dostępny, lecz całkowity koszt zobowiązania jest wyższy. Kredyt samochodowy jest tańszy, lecz… bank może Ci go nie przyznać, bo nie spełnisz wszystkich formalności.

Często okazuje się, że kredyt samochodowy jest bardziej opłacalny w przypadku zakupu nowych aut, z salonu, natomiast gotówkowy gdy chcesz się zdecydować na pojazd używany. Natomiast kwestie te trzeba zawsze rozpatrywać indywidualnie.

1 komentarz

  1. Paweł pisze:

    Można też pomyśleć o leasingu samochodu, to opcja z której często korzystają firmy. Popularny staje się również wynajem długoterminowy aut.

Dodaj Twój komentarz