czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Mieszkanie z kredytem – jak kupić?

wnętrze domu

Zdarza się, że chcąc kupić mieszkanie z rynku wtórnego trafimy na wspaniałą ofertę, która niestety posiada pewien mankament, a mianowicie jest obciążona hipoteką. Czy kredyt zaciągnięty przez zbywcę nieruchomości jest poważną przeszkodą w zakupie domu lub mieszkania? Okazuje się, że niekoniecznie, jednak należy zachować ostrożność i podjąć pewne kroki, aby transakcja została przeprowadzona w bezpieczny dla nas sposób.

Mieszkanie obciążone hipoteką – czy warto kupić?

Wiele osób odrzuca od razu oferty sprzedaży nieruchomości obciążonych hipoteką. Świadomość, że ktoś zaciągnął kredyt hipoteczny na mieszkanie, które chcemy zakupić z reguły budzi w nas negatywne odczucia. Okazuje się jednak, że da się kupić tak obciążoną nieruchomość w sposób bezpieczny, trzeba jednak wykonać kilka dodatkowych kroków.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego jest rozmowa ze sprzedawcą. Powinien nas poinformować, w jakim banku zaciągnął kredyt, warto też zapoznać się z regulaminem spłaty tego zobowiązania. Zdarza się, że w takim dokumencie zawarte są informacje na temat przebiegu ewentualnej transakcji sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką.

zobacz także:  Huawei vs USA, Ceny prądu... - przegląd 4 marzec 2019

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z hipoteką?

Po przeprowadzeniu rozmowy z aktualnym właścicielem nieruchomości, powinniśmy sprawdzić jej księgę wieczystą. Najważniejsze dla nas są zapisy znajdujące się w rozdziale trzecim, gdyż dotyczą one ograniczeń dla lokalu, a więc np. wszczęcia egzekucji komorniczej. Jeśli rozdział ten nie jest całkowicie pusty, wtedy rozsądnie jest zrezygnować z zakupu danego mieszkania. Rozdział czwarty zawiera informacje dotyczące obciążeń hipotecznych. Warto przy tym pamiętać, że hipoteka ciąży nie na pierwotnym właścicielu, a na nieruchomości, dlatego tak ważne jest dopełnienie niezbędnych formalności przy zakupie takiego mieszkania.

Jak wykreślić hipotekę?

Jedyną możliwością, aby wykreślić hipotekę z księgi wieczystej nieruchomości jest spłata pozostałej reszty kredytu. Właściciel mieszkania może to zrobić dzięki pieniądzom uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości, jednak najpierw musi wysłać specjalne pismo do banku, w którym wziął kredyt mieszkaniowy z prośbą o ustalenie wysokości kwoty, która potrzebna jest do rozwiązania hipoteki. Dopilnować tego musi niestety osoba kupująca, jednak samego wykreślenia hipoteki może dokonać sprzedający zanim dojdzie do transakcji sprzedaży lub kupujący już będąc nowym właścicielem mieszkania.

zobacz także:  Prawo jazdy B1 – ile kosztuje, czym można jeździć?

Należy pamiętać o tym, by każde nasze działanie, jako osób kupujących nieruchomość miało swoje potwierdzenie, zwłaszcza jeśli chodzi o wpłatę zadatku na zakup mieszkania, który pozwoli sprzedającemu spłacić pozostałą część kredytu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest też samodzielne wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, ale przy tym niestety bardziej czasochłonne. Jeśli decydujemy się na dokonanie tego samodzielnie, to musimy otrzymać z banku oświadczenie o całkowitej spłacie zadłużenia poprzedniego właściciela i zgodzie na wykreślenie hipoteki.

1 komentarz

  1. schogetten pisze:

    Wygląda na to, że trzeba być bardzo zdesperowanym, żeby kupić taką nieruchomość i załatwić te wszystkie formalności. Chyba wolałabym znaleźć inna ofertę.

Dodaj Twój komentarz