sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Lokaty długoterminowe – czy jeszcze się opłacają?

pieniądze i skarbonka

Osoby, które szukają sposobu na ulokowanie oszczędności tak, by móc na nich zyskać, ale równocześnie, by niewiele stracić, często zastanawiają się nad lokatami długoterminowymi. Czy warto z nich skorzystać? Czy jeszcze się opłacają?

Jaką lokatę wybrać?

Lokata to produkt bankowy który polega na ulokowaniu środków pieniężnych na czas określony umową. Z takiego depozytu korzysta bank, wynagradzając to oprocentowaniem. Po czasie jej obowiązywania zarówno kapitał, jak i wypracowane odsetki są wypłacane klientowi.

Taką cechę mają lokaty nieodnawialne. Na rynku są jednak i lokaty odnawialne, które po upływie terminu są automatycznie odnawiane.

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, do lokat nie można dopłacać środków w trakcie ich trwania. Co więcej, jeśli podejmie się środki przed terminem upływu okresu lokaty, wówczas ponosi się tego konsekwencje. Najczęściej w postaci utraty części bądź całości nagromadzonych odsetek.

Standardowa lokata to produkt obarczony niskim ryzykiem, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem bankowym, tak zdeponowane środki są chronione na mocy ustawy przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

zobacz także:  WGI – czym zajmowała się, z czego znana jest Warszawska Grupa Inwestycyjna?

Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokat długoterminowych i krótkoterminowych zależy od stóp procentowych, a te są ściśle związane ze zjawiskiem inflacji. Właśnie dlatego tak wiele osób zastanawia się nad sensem oszczędzania pieniędzy w ten sposób. Ponadto nie wiedzą, czy lepiej zrobią wybierając lokatę długoterminową czy krótkoterminową. Spróbujemy ten temat rozwinąć.

Niskie oprocentowanie lokat

Do zakładania lokat nie zachęca ich niskie oprocentowanie. W związku z tym, że Rada Polityki Pieniężnej w Polsce stawia na niskie stopy procentowe, na lokatach można mało zarobić. Rzadko kiedy zdarza się, by było to opłacalne. Zwłaszcza w przypadku krótkiego terminu depozytu.

Banki są skłonne dać wyższe oprocentowanie, jeśli będzie to lokata długoterminowa – na 2 lub 3 lata, a nawet więcej. Jednak nie każdy chce „zamrażać” środki na tak długi czas. Owszem lokata długoterminowa dla dziecka to jest jakieś wyjście, jednak i tak pojawia się ryzyko, czy w czasie trwania lokaty nie zmienią się warunki na rynku pieniężnym w Polsce i nie będzie to miało negatywnego wpływu na wpłacone środki. Chodzi oczywiście o inflację i wysokość stóp procentowych. Z drugiej strony – są przypadki osób, które przed laty zaryzykowały i postawiły na lokaty długoterminowe. Dzięki temu mogły się cieszyć oprocentowaniem na poziomie 5% w skali roku, a nawet więcej. A z uwagi na to, że inflacja była ujemna i niska – zyskiwali. Niestety teraz taki scenariusz trudno osiągnąć, bowiem nie dość, że oferty są gorsze, to jeszcze inflacja rośnie i taka tendencja ma się utrzymywać.

zobacz także:  Nowa ustawa o rynku pracy. Co się zmieni?

Najlepsza lokata długoterminowa

Warto jednak wierzyć w sens inwestowania pieniędzy. Jeśli posiada się oszczędności, to i tak lepiej jest coś z nimi zrobić, niż trzymać je w skarpecie, bowiem tam na pewno stracą na wartości. Właśnie dlatego dobrze jest przejrzeć ranking lokat długoterminowych i wybrać taką o najlepszych warunkach.

Jak? Zdarza się, że banki dla nowych klientów przygotowują znacznie lepszą ofertę. Warto z tego skorzystać. O co jeszcze należy zadbać? Na pewno w trosce o uniknięcie wpływu inflacji, warto postawić na lokatę długoterminową ze zmiennym oprocentowaniem. Z uwagi na to, że ustalane jest na podstawie zmiennego wskaźnika, który związany jest z inflacją, np. WIBOR lub WIBID, uwzględnia zmiany inflacji. Dzięki temu nie straci się , jeśli okaże się, że inflacja jest wyższa od oprocentowania lokaty.

1 komentarz

  1. loka pisze:

    Lokaty w ogóle się teraz nie opłacają. Chyba, że ma się miliony na koncie. A od zysku, czyli od odsetek, trzeba jeszcze podatek zapłacić.

Dodaj Twój komentarz