środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Leasing konsumencki – co to jest, kiedy wart z niego skorzystać?

Nowy samochód

Osoby nie posiadające własnej działalności gospodarczej często zazdroszczą firmom, które mogą zakupić auto w ramach leasingu na korzystnych warunkach. Obecnie w Polsce nadal mało klientów wie o tym, że oferty mogą dotyczyć także leasingu dla osób fizycznych. Na czym to polega? I kiedy warto z tego skorzystać?

Czym jest leasing konsumencki auta?

Nie od dziś wiadomo, że skorzystanie z leasingu dla przedsiębiorców jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż kredyt samochodowy. Ze względu na to, że rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści, większość firm się na to decyduje, nawet wtedy, gdy posiadają kapitał, który umożliwiłby im zakup pojazdów.

A co z tymi, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej? Osoby fizyczne mogą skorzystać ze stosunkowo nowej oferty – leasingu samochodowego konsumenckiego. Na czym to polega? I kiedy jest bardziej opłacalne od kredytu na auto? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gdy zdecydujesz się na leasing konsumencki auta, płacisz regularnie musisz płacić raty. Nie jesteś jednak formalnie właścicielem samochodu – jest nim firma leasingowa, która może robić za niego odpisy amortyzacyjne.

zobacz także:  Jak obniżyć koszty usług w banku, centrum handlowym, urzędzie?

Leasing brany jest na określony czas – gdy skończysz spłacać raty, masz prawo pierwszeństwa do wykupu pojazdu za określony procent jego wartości. Gdy z tego nie skorzystasz, rozwiązujesz umowę z bankiem i możesz „zakupić” kolejne, nowe auto na leasing indywidualny.

Leasing indywidualny na samochód a kredyt

Klienci często zastanawiają się, co jest bardziej opłacalne: leasing prywatny samochodu czy kredyt gotówkowy lub samochodowy. Przede wszystkim mówi się o tym, że uzyskanie kredytu w banku wymaga spełnienia wielu formalności, dokładnie sprawdzana jest zdolność i historia kredytowa każdego klienta. Natomiast firmy leasingowe nie stawiają tak wielu formalności.

Tak jak w przypadku kredytu samochodowego, decydując się na leasing nie jesteś pełnoprawnym właścicielem auta aż do jego wykupu. Nie musisz się jednak na to zdecydować – możesz zmienić swój model auta na nowszy. Co prawda w ten sposób nie uzyskasz auta na własność, lecz nie każdemu na tym zależy.

To, co najważniejsze, to koszty leasingu indywidualnego na samochód. Często są po prostu niższe, a to ze względu na to, że firma leasingowa może dokonywać odpisów amortyzacyjnych w czasie, gdy Ty korzystasz z pojazdu. W praktyce jednak warto dokładnie porównać obie oferty, ponieważ i banki często wprowadzają korzystne promocje na kredyty.

zobacz także:  Jak zaoszczędzić 100 zł miesięcznie? 12 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Zalety i wady leasingu prywatnego samochodu

Do zalet leasingu konsumenckiego należy na pewno ograniczenie formalności oraz elastyczność w wyborze pojazdu, który może być nawet kilkuletni. Możesz dostać też zniżki, np. na ubezpieczenie. Dodatkowo, o czym niewiele osób wie, zobowiązania wynikające z płacenia rat leasingowych nie są zgłaszane w historii kredytowej. Dzięki temu, gdy chcesz zaciągnąć kredyt, Twoja zdolność jest wyższa.

Lecz trzeba też zdawać sobie sprawę z wad tego rozwiązania. Po pierwsze, auto nie jest Twoją własnością, chyba, że zdecydujesz się na jego wykup po zakończeniu okresu spłacania rat. Oprócz OC, musisz wykupić też AC i NNW. Co więcej, zwykle firmy leasingowe określają minimalną wartość AC. A gdy pojazd zostanie skradziony lub w wyniku poważnego wypadku stwierdzi się szkodę całkowitą, umowa leasingu wygasa.

1 komentarz

  1. Tomcio pisze:

    Myślę, że w wielu sytuacjach leasing dla osób prywatnych to dobre wyjście. Wydaje mi się, że z czasem będzie można korzystać z coraz większej ilości rzeczy w leasingu, nie tylko z samochodów.

Dodaj Twój komentarz