środa, 30 października 2024
HotMoney

Kto kupi Radio Zet?

mikrofon w studiu

Radio Zet wystawiane jest na sprzedaż. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dzieje się to po raz kolejny na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy.

Kim jest nabywca Radia Zet?

Chyba najciekawszy w całej sytuacji ze sprzedażą grupy Eurozet jest fakt, że znalazła ona swego nabywcę już latem. Kilka miesięcy temu została zakupiona przez firmę Czech Media Invest. To medialny koncern, który został właścicielem grupy Eurozet za pośrednictwem spółki zależnej od Czech Radio Center, której największy akcjonariusz to Daniel Kretinsky.

Miliarder ten zajmuje piąte miejsce na liście najbogatszych Czechów, dzięki swojemu majątkowi, który jest szacowany na 59 miliardów czeskich koron, co stanowi równowartość 9,9 miliardów złotych. Jest on zresztą również w Polsce dość znaną osobą – to właściciel holdingu EPH, który kupił kopalnię Silesia w Czechowicach Dziedzicach.

Koncern Czech Media Invest jest obecnie właścicielem czterech dzienników (wśród nich Blesk, Reflex i Sport), oraz wielu internetowych serwisów i prasowych magazynów. W jego posiadaniu znajdują się także dwie drukarnie. Spółka prowadzi również dystrybucję prasy i książek – dysponuje około 18 tysiącami punktów sprzedaży, dzięki czemu jest liderem w tym sektorze.

zobacz także:  Kredyty we frankach - co nowego w 2019 roku? Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy?

Kupując holding medialny Eurozet od francuskiej Grupy Lagardère, Czech Media Invest stał się właścicielem nie tylko Radia Zet, ale również Chillizetu i Antyradia. Wszystko to za cenę 73 milionów euro.

Dlaczego Czech Media Invest chce sprzedać Radio Zet?

Sytuacja jest więc niecodzienna. Duży koncern medialny wydaje nie byle jakie pieniądze, by wejść w posiadanie Eurozetu. Mija kilka miesięcy i oto Radio Zet znów wystawiane jest na sprzedaż. Czy jest w tym jakiś sens? Po co była ta transakcja? Na co kupować radio, które zamierza się właściwie z marszu odsprzedać?

Otóż Radio Zet nie było wcale priorytetem dla Czech Media Invest. Czeski koncern, można powiedzieć, hurtem wykupił część środkowoeuropejskich mediów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. Grupa Lagardère sprzedawała je jako jeden pakiet i tak się złożyło, że Eurozet po prostu znalazł się w tym pakiecie. Dostał się więc w posiadanie Czech Media Invest niejako przy okazji.

Kto kupi teraz Radio Zet?

Jak dalej rozwinie się sytuacja? Dla kogoś niewtajemniczonego pozycja Radia Zet może wydawać się niepewna. Skoro czeskiemu koncernowi na nim nie zależy, to widocznie nie przedstawia ono dużej wartości i nie znajdzie się wielu chętnych, by je odkupić, prawda?

zobacz także:  Ile kosztują nas wypadki drogowe?

Otóż nie. Jeśli chodzi o popularność, Radio Zet pozostaje drugą po RMF FM radiostacją w Polsce. W ubiegłym kwartale jego udział wyniósł 12,3%.

Toteż chętnych na zakup Radia Zet bynajmniej nie brakuje. Najwięcej z nich to polskie firmy z segmentu medialnego. „Puls Biznesu” podaje, że zainteresowana kupnem jest między innymi grupa Polsat Zygmunta Solorza. Innymi chętnymi do zakupu mają być między innymi kontrolowana przez Skok grupa medialna Fratria, będąca wydawcą tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, oraz Grupa ZPR Media należąca do Zbigniewa Benbenka. Jak rozwinie się sytuacja? Kto wygra w staraniach o Radio Zet? Czas pokaże. Pozostaje nam tylko czekać na to, co przyniesie najbliższa przyszłość.

komentarze 2

  1. Radiohead pisze:

    Nie miałem pojęcia, że takie rzeczy dzieją się z „zetką”. Osobiście wolę słuchać mniejszych, lokalnych rozgłośni, ale ciekaw jestem jak dalej potoczą się losy tego radia.

  2. antya pisze:

    Wiadomo już, co z tym Radiem ZET? Ja jestem ciekawa, za ile pójdzie. Skoro to tak popularna stacja, to raczej tanie to nie będzie.

Dodaj Twój komentarz