sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Zmiany w bankowości internetowej, Wzrost notowań miedzi

plik euro w dłoni

Już w tym miesiącu w życie wejdą unijne przepisy, które zwiększą bezpieczeństwo transakcji w bankowości internetowej.

Zmiany w bankowości internetowej

14 września w życie wchodzą nowe unijne przepisy dotyczące bankowości internetowej. Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu logowania oraz korzystania z kart płatniczych, a podyktowane są potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa. Mechanizm weryfikowania użytkowników ma zostać w ten sposób uszczelniony.

Uwierzytelnianie przy logowaniu będzie wymagało podania co najmniej dwóch z trzech możliwych zabezpieczeń. Pierwszym z nich jest coś, co wie tylko właściciel konta, czyli na przykład hasło bądź kod PIN. Drugim jest coś, co stanowi wyłączną własność właściciela konta – może to być telefon albo karta płatnicza. Wreszcie trzecim rodzajem zabezpieczenia są unikalne cechy samego właściciela konta, chodzi więc tu o biometrię (odcisk palca, skan siatkówki lub tęczówki).

Zmiany dotyczą również sposobu korzystania z kart płatniczych. Od teraz częściej będzie trzeba podawać kod PIN – przy co piątej transakcji, nawet jeśli będzie ona dotyczyć kwoty poniżej 50 zł. Płatności online również będzie dotyczyło silne uwierzytelnianie. Operację trzeba będzie zatwierdzić za pomocą aplikacji mobilnej lub jednorazowego hasła z SMS. W trakcie podróży poza granice Polski konieczne może się okazać autoryzowanie transakcji aplikacją, co z kolei może się wiązać z koniecznością włączenia danych pakietowych.

zobacz także:  Bitcoin, jak zacząć? Co to jest bitcoin?

Wzrost notowań miedzi

Na giełdzie metali w Londynie notowania miedzi idą w górę. Jest to skutek zanotowanego spadku zapasów tego metalu i osłabienia obaw o globalny wzrost gospodarczy. Na LME miedź w transakcjach 3-miesięcznych zwyżkuje o 0,7% wobec 5.815,50 USD za tonę. Monitorowane przez London Metal Exchange zapasy miedzi spadły do 305.225 ton, co stanowi najniższy poziom od 15 sierpnia. Na nowojorskim Comex natomiast drożeje o 1,2% do 2,6450 za funt.

Donald Trump w środę poinformował, że w geście dobrej woli wcześniej planowane podwyższenie do 30% ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów przekłada o 2 tygodnie. Osłabnięcie napięć na linii Pekin-Waszyngton w połączeniu ze spadkiem zapasów miedzi przyczynia się do bardziej aktywnego kupna tego metalu i wsparcia jego cen.

Kurs euro przed decyzją EBC

W czwartek po południu prawdopodobnie zostanie przez Radę Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podjęta decyzja o powrocie do skrajnie ekspansywnej polityki pieniężnej w strefie euro. Rynek spodziewa się obniżenia ujemnych już stóp procentowych, a także wznowienia programu skupu aktywów QE, poprzez który EBC nabywa obligacje skarbowe w zamian ze świeżo wykreowane pieniądze. W oczekiwaniu na decyzję EBC kurs euro pozostawał powyżej 4,33 zł, bez większych zmian względem środowego popołudnia.

zobacz także:  Wzrost wynagrodzeń, Koncesje dla PGNiG... - przegląd 18 stycznia

Kiedy kolejna emisja obligacji PHN?

W kwietniu PHN ustanowił 7-letni program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł, a już w maju przeprowadzono emisję 4-letnich obligacji o wartości nominalnej 160 mln zł. Kiedy możemy spodziewać się następnej transzy?

Jak poinformował prezes Marcin Mazurek, Polski Holding Nieruchomości ma w planach kolejną emisję obligacji w ramach programu, ale nie nastąpi to wcześniej niż w 2020 roku.

Dodaj Twój komentarz