czwartek, 7 listopada 2024
HotMoney
Blok mieszkaniowy

Kupno mieszkania, domu czy też sama budowa domu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Z tego też powodu, w przypadku zakupy nieruchomości, najczęściej ubiegamy się o kredyt czy pożyczkę, aby ten cel zrealizować. Zanim się na to zdecydujemy, trzeba całą tę sprawę dokładnie przemyśleć i zasięgnąć wiedzy. Co czym warto pamiętać przed wzięciem kredytu na mieszkanie?

Kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny?

Trzeba na wstępie powiedzieć, że kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny to nie to samo i są pomiędzy nimi pewne różnice, chodzi tutaj głównie o cel, na które są owe kredyty przeznaczone. Na pewno w obu przypadkach możliwe jest zakupienie mieszkania, a także domu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, ale na tym właściwie się podobieństwa kończą. Kredyt hipoteczny to nie tylko kredyt na dom, czyli jego zakup, ale także kredyt na budowę domu, kupno działki pod budowę, jak również na przeprowadzenie remontów czy modernizacji. W ten sposób można także zakupić lokal użytkowy w celu dzierżawy.

Innymi słowy, możliwości kredytu hipotecznego w stosunku od kredytu mieszkaniowego są nieco szersze, dlatego przed podjęciem wyboru, który kredyt będzie lepszy, trzeba zastanowić się nad tym, co chcemy w ten sposób kupić.

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie lub dom?

Chodzi tutaj przede wszystkim o wymagania jakie stawia bank przed kredytobiorcą. Niezależnie od tego czy wybierze się kredyt mieszkaniowy, czy hipoteczny, pieniędzy nie dostanie się ot tak po prostu. Trzeba wykazać swoją zdolność kredytową, to znaczy możliwość spłaty zapożyczenia w określonym czasie. Liczy się więc posiadanie stałej pracy, wysokość zarobków, a także wielkość rodziny, czy nawet samego mieszkania czy domu.

zobacz także:  Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu? Co się bardziej opłaca?

Na tej podstawie ustala się, jaką maksymalną kwotę może dać nam bank, przy czym nie można także zapomnieć o wkładzie własnym. Im więcej uzbieramy z własnej kieszeni, tym lepiej i tym korzystniejsze będą warunki kredytowania. Trzeba też rzecz jasna ustalić sposób spłaty rat, to jest, czy będą one malejące czy równe.

Blok mieszkalny

Jakie są koszty kredytu na mieszkanie?

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, trzeba wziąć także pod uwagę koszty takiego zobowiązania. Korzystając między innymi z rankingów kredytów mieszkaniowych, można łatwo zobaczyć oferty banków i je ze sobą porównać. Najczęściej szukając najkorzystniejszych rozwiązań dla siebie, skupiamy się na oprocentowaniu kredytu mieszkaniowego, a to nie jedyny i nie najważniejszy wyznacznik kosztów, jakie poniesiemy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość RRSO, w którym zawarte są wszystkie kosztu samego kredytu, to jest prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie czy inne dodatkowe produkty proponowane przez bank.

Jak wybrać bank dla kredytu mieszkaniowego?

W tym wypadku najlepiej jest wszystko dokładnie sprawdzić i rozeznać się w ofertach banków. Najłatwiej jest to zrobić korzystając właśnie z rankingów kredytów mieszkaniowych, które można znaleźć w sieci. Może nam to pomóc w zorientowaniu się w sytuacji i wybraniu takiej oferty, która będzie dla nas najlepsza. Dodatkowo można także skorzystać z licznie dostępnych kalkulatorków kredytów mieszkaniowych, dzięki którym samodzielnie będzie można obliczyć.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych sierpień 2020

Jest to o tyle istotne, iż tak poważnych decyzji finansowych nie powinno się podejmować na szybko. Należy wszystko dokładnie przemyśleć i obliczyć własne możliwości, żeby potem nie było problemów ze spłatą.

Aby rozejrzeć się za kredytem mieszkaniowym lub hipotecznym w konkretnym banku, warto przejrzeć dostępną tutaj: ofertę kredytów hipotecznych i mieszkaniowych.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Od razu można dać jasną odpowiedź – tak, można sprzedać mieszkanie z kredytem, a posiadanie zobowiązań finansowych wobec banku nie zamyka drogi sprzedaży dla nieruchomości. Banki zabezpieczają się wprawdzie, przez wpis do księgi wieczystej, ale jako właściciele mieszkania czy domu, możemy z nim robić co chcemy, jedynym naszym obowiązkiem jest poinformowanie o tym fakcie banku.

Wówczas bank wystawi nam zaświadczenie o tym, ile kredytu zostało nam jeszcze do spłaty, co pomoże przy ustaleniu ceny mieszkania. Dodatkowo trzeba przy tym pamiętać o wystąpieniu o promesę, która ważna jest przez 30 dni od daty wystawienia. Można też przy okazji zapytać o możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Budynek bloku

Czy pożyczka pod zastaw mieszkania to dobre rozwiązanie?

Pożyczka pod zastaw mieszkania to już nieco inny temat. Najczęściej decydują się na to osoby, które potrzebują pieniędzy, na przykład na remont czy budowę, ale nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Hipoteka, to jedna z najbardziej pewnych zabezpieczeń zaciągniętego zobowiązania dla banku. Poza tym określenie „pożyczka pod zastaw mieszkania” jest myląca o tym, że bank w takim przypadku ustanawia hipotekę, co za tym idzie, mówi się raczej o kredycie hipotecznym czy też pożyczce hipotecznej. Obciążenie finansowe na nieruchomości widoczne jest przede wszystkim w księdze wieczystej.

zobacz także:  Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - jakie różnice?

Ten rodzaj pożyczki może być przeznaczony na dowolny cel i jest stosunkowo tani, z kolei kredyt pod hipotekę można wykorzystać tylko i wyłącznie w celach związanych z daną nieruchomością. Trzeba jednak pamiętać, że uruchamianie pożyczki pod zastaw może wiązać się z wyższymi kosztami i większą ilością formalności.

Kredyt mieszkaniowy – jakie zarobki?

Temat zarobków jest jednym z najistotniejszych dla wielu osób. Pytanie o to ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt mieszkaniowy zadawane jest często. Wszystko będzie zależało od tego, jakie mieszkanie czy dom chce się kupić, jaką prezentuje wartość, a także jakiej jest wielkości. Mówiąc wprost – można zarabiać nawet najniższą krajową i liczyć na to, że bank udzieli nam kredytu mieszkaniowego, ale trzeba od razu zaznaczyć, że raczej nie będzie to kwota wysoka. Im więcej zarabiamy, tym większe mieszkanie możemy kupić i tym większy kredyt dostaniemy w banku.

Dlatego też zastanawiając się nad tym, jak ile należy zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie, ważne jest obliczenie własnych możliwości finansowych i zobaczenie, na co możemy sobie w ogóle pozwolić. Dobrze jest także rozeznać się na rynku mieszkaniowym, by wiedzieć, jakie kwoty w ogóle należałoby brać pod uwagę.

komentarze 3

  1. mieszanka pisze:

    Oczywiście, że to trzeba przemyśleć i to bardzo dobrze. Szlag mnie trafia, jak myślę o tych wszystkich osobach żyjących za najniższą krajową, które skorzystały na programie MdM i wzięły kredyty. Pytanie tylko, co jak im się noga podwinie?

  2. Rob pisze:

    Każdy kredyt trzeba przemyśleć, zobowiązanie, które będziemy spłacać przez znaczną część swojego życia to nie żarty. Nie rozumiem jak można czegoś takiego nie traktować poważnie.

  3. Lorus pisze:

    Macie absolutną rację. Ja generalnie widzę jeszcze dodatkowy potencjał w mieszkaniach, mianowicie branie potem pieniedzy pod zastaw na dalsze inwestycje. Obecnie oprócz banków funkcjonuje sporo firm, które się tym zajmują (najlepiej poznana przeze mnie to Financial Home, do której akurat ja ma bardzo sporo zaufania). Można troszeczkę więcej oczekiwać po takiej pożyczce niż po zwykłym kredycie w banku chociaż może taniej nie jest.

Dodaj Twój komentarz