czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Kredyt na mieszkanie – czy warto zaciągnąć? Kto może dostać kredyt hipoteczny?

kwiaty w mieszkaniu

Od lat nie dziwi to, że Polacy zakładają rodziny dopiero po 30. roku życia. Powodem bardzo często jest brak własnego mieszkania. Kredyt na mieszkanie w dużych miastach jest drogi, a z kolei by dostać go w mniejszych miejscowościach, trzeba dysponować swoim kapitałem. Przeczytaj, czy kredyt na mieszkanie jest opłacalny, czy warto go brać oraz dla kogo to rozwiązanie może okazać się korzystne.

Dlaczego zainteresowanie Polaków kredytami na mieszkanie wciąż rośnie?

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi nieustannie rośnie, ponieważ Polacy potrzebują środków finansowych na zakup nieruchomości. Jednak nie tylko potrzeba kupienia własnego M decyduje o tym, że mieszkańcy naszego kraju zaczynają się interesować kredytem hipotecznym na mieszkanie. Wpływ na ten stan rzeczy ma poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Oczywiście poprawia się także nastawienie Polaków do sytuacji w kraju – podejście do przyszłości staje się bardziej optymistyczne. Same kredyty na mieszkanie także wydaja się korzystne za sprawą niskich stóp procentowych, które na stabilnym poziomie utrzymują się od marca 2015 roku. Według analityków taki stan ma utrzymać się do końca 2019 roku.

zobacz także:  Dolar umacnia się. Od czego zależy kurs dolara?

Czy warto zaciągnąć kredyt na mieszkanie?

Coraz więcej danych wskazuje na to, że w dużych miastach kryzys finansowy mieszkańcy mają już za sobą. Same raty kredytu hipotecznego są dla Polaków coraz bardziej przystępne, więc są oni w stanie spłacać kredyt przez wiele lat. Sporo osób sądzi, że wzięcie kredytu na mieszkanie może w przyszłości zaprocentować. Własne mieszkanie można przecież spłacić, a jego ogromnym plusem jest to, że nikt nie miesza się do jego urządzania (co dzieje się w przypadku kiedy młode małżeństwo mieszka z rodzicami).

Kolejną zaletą zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego może być też to, że spłacone mieszkanie może znacznie zyskać na wartości rynkowej, a więc staje się też lokatą. Oczywiście mieszkanie warto kupić z głową i do kosztów raty kredytu doliczyć jeszcze koszty urządzenia oraz oczywiście koszty posiadania. Warto zatem korzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który pomoże wyliczyć ratę i wskaże okres kredytowania. Naturalnie własne M to spore koszty, ale bez nich nigdy nie będzie się „na swoim”.

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Bank przed udzieleniem kredytu na mieszkanie na pewno będzie analizował zdolność kredytową. Warto dlatego zadbać o to, by historia kilku ostatnich wypłat była stabilna. Oczywiście w najbardziej korzystnym położeniu są osoby, które mają umowę na czas nieokreślony, ale nawet wtedy muszą one pokazać w banku zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia. Oprócz zaświadczenia o dochodach kolejnym bardzo ważnym wymogiem jest wkład własny. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny powinna dysponować kwotą odpowiadającą co najmniej 20% wartości nieruchomości, a na pozostałe 80% bank pożycza pieniądze.

zobacz także:  Ranking kredytów mieszkaniowych - wrzesień 2018

Kto może dostać kredyt mieszkaniowy?

Na kredyt mieszkaniowy mogą sobie pozwolić i tak tylko i wyłącznie osoby, które bardzo dobrze zarabiają. Rekomendacja S wyeliminowała bowiem długie kredyty, a ich zaletą było to, że dłuższy okres spłat wiązał się z o wiele niższymi ratami. Obecnie nawet jeśli bank udzieli kredytu na 35 lat, będzie badać zdolność kredytową klienta na 30 lat. Kredytu na mieszkanie, jak już zostało wspomniane nie dostanie osoba, która jest zatrudniona na umowę o dzieło. Znacznie lepiej mają osoby pracujące na umowę-zlecenie, muszą jednak przynieść do banku dodatkowe dokumenty i mogą też zostać poproszone o dodatkowe zabezpieczenie na przykład w formie żyranta.

Dodaj Twój komentarz