sobota, 5 października 2024
HotMoney

Kopalnia Rudna, Farmy wiatrowe PGE… – przegląd 30 stycznia

morska farma wiatrowa

Co dalej zaginionymi górnikami z kopalni Rudna? Jaką inwestycję planuje PGE na Morzu Bałtyckim? Czy umowę w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej można renegocjować?

Znaleziono wszystkich zaginionych górników w kopalni Rudna

Ostatni z górników poszukiwanych po wstrząsie w kopalni Rudna, został znaleziony po akcji trwającej ponad dobę. Do wstrząsu doszło we wtorek przed godziną 14.00 na oddziałach G1 i G2, na głębokości 770 metrów. W rejonie objętym zagrożeniem przebywało wówczas trzydziestu dwóch górników. Czternastu zaginęło, dlatego wszczęto akcję ratunkową.

Wszyscy zostali już odnalezieni. Do ostatniego z poszukiwanych górników ratownicy dotarli w środę około godziny 14.25. Górnik przez cały czas trwania akcji znajdował się w przysypanej maszynie. Przypuszcza się, że to właśnie specjalnie wzmacniana kabina maszyny, zdolna wytrzymać bardzo duży nacisk skał, uratowała mu życie. Mężczyźnie udało się wyjść o własnych siłach.

W wyniku wstrząsu obrażenia odniosło piętnaście osób – cztery z nich przebywają w szpitalach w Głogowie, Nowej Soli i Legnicy. W najcięższym stanie znajduje się 50-letni górnik, który doznał wielonarządowych urazów i przebywa obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

zobacz także:  Ile kosztują meble technorattanowe? Trwałość, przeznaczenie mebli z technorattanu

Farmy wiatrowe PGE

Grupa PGE zamknęła pierwszy etap selekcji potencjalnych strategicznych partnerów, zainteresowanych uczestnictwem w projekcie budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. PGE planuje na początek budowę morskich farm o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW. Pierwszy prąd ma z nich popłynąć w 2025 roku, a rok później inwestycja ma zostać przekazana do fazy eksploatacji komercyjnej.

Energia z morskich farm wiatrowych docelowo ma zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych. Na razie pozyskiwane są wymagane zgody środowiskowe, badania wietrzności, przygotowania do wstępnych badań geologicznych oraz prace w zakresie wyprowadzenia mocy.

W grudniu ubiegłego roku grupa PGE zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych biznesowych partnerów do tego przedsięwzięcia. Wymagane jest doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji na europejskim rynku oraz możliwość wsparcia projektów pod względem aspektów technicznych i kontraktowania wykonawców.

PGE planuje docelowo sprzedać wybranemu partnerowi strategicznemu 50% udziałów w dwóch spółkach celowych, które odpowiadają za projekty farm wiatrowych. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej wśród zainteresowanych taką współpracą znajdują się EDPR, Eneco, E.ON, Oersted i ScotishPower Renewables.

zobacz także:  Co to jest czarna lista dłużników? Czym się różni BIG od BIK?

Co z brexitem?

Unia Europejska wyklucza możliwość renegocjacji umowy z Wielką Brytanią. Przypomnijmy, że we wtorek posłowie brytyjscy przyjęli do uchwały w sprawie brexitu dwie poprawki, sugerując, że dla wynegocjowanego przez rząd Theresy May mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej musi się znaleźć alternatywa. Wyrażono też sprzeciw wobec scenariusza opuszczenia UE bez porozumienia. Wobec tego May zapowiedziała, że podejmie próbę renegocjacji umowy wyjścia z Unii.

Jak się okazuje, chęci premier Wielkiej Brytanii nie sposób jednak wcielić w życie. W środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie jest otwarte do renegocjacji. Michel Barnier, główny unijny negocjator do spraw brexitu oświadczył, że jest już za mało czasu, by szukać alternatywnego uregulowania dla mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w związku z czym nie będzie renegocjacji umowy.

Dodaj Twój komentarz