sobota, 5 października 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – warunki, koszty, dokumenty…

Kobieta z telefonem

Gdy obcokrajowiec mieszka w Polsce przez dłuższy czas, nabywa on prawa do starania się o kredyt hipoteczny. Oczywiście wcześniej musi on spełniać określone warunki, a także przedstawić szereg potrzebnych dokumentów. Na co może liczyć cudzoziemiec? Co będzie potrzebne obcokrajowcowi przy staraniu się o kredyt hipoteczny w Polsce?

Czy cudzoziemiec może starać się o kredyt hipoteczny?

Tak, może i zazwyczaj banki nie robią tutaj problemów. Oczywiście wcześniej należy spełniać określone warunki i często wiąże się to również z dodatkowymi wymaganiami, choć nie jest ich wiele i nie są zbyt wygórowane. Z reguły jednak zarówno polscy kredytobiorcy, jak i cudzoziemcy traktowani są w ten sam sposób, co za tym idzie, każdy może zgłosić się do placówki bankowej i zapytać o ofertę kredytu hipotecznego. Trzeba tylko wiedzieć czego będą od nas oczekiwać.

zobacz także:  Jak wziąć kredyt przez internet? Na co uważać podczas zaciągania kredytu online?

Gdzie zgłosić się po kredyt hipoteczny dla cudzoziemców?

Gdzie w takim razie można się zgłosić? Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców udzielany jest przez banki, których oferty znajdziesz na TotalMoney, dzięki czemu możliwe jest porównanie ich ze sobą. Pozwoli to nie tylko znaleźć najkorzystniejszą ofertę, ale i zapoznać ze szczegółowymi warunkami kredytowania. Różne banki mogą mieć także nieco inne podejście do klientów będących obcokrajowcami, dlatego warto także zorientować się bezpośrednio w placówkach finansowych jak wygląda sytuacja i jakie trzeba spełnić wymagania.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców – jakie warunki?

Choć obcokrajowcy są traktowani podobnie jak polscy obywatele, warunki jakie muszą spełniać są nieco inne. Przede wszystkim będzie potrzebne potwierdzenie legalności pobytu, a wielu przypadkach konieczne będzie także nadanie numeru PESEL. Oprócz tego ważne jest potwierdzenie zdolności kredytowej, na podstawie umowy o pracę, a także szeregu innych dodatkowych warunków, które mogą się między sobą różnić w zależności od banku i jego przepisów. Takie kwestie jak staż pracy, wykształcenie czy okres w jakim ma się rachunek bankowy w Polsce, także mogą być brane pod uwagę. Dodatkowo w przypadku, gdy prowadzi się firmę, ważny jest czas działalności na rynku, który musi wynosić co najmniej rok.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - co i jak? O tym trzeba wiedzieć, zanim złożysz wniosek o kredyt

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców – jakie koszty?

Koszty kredytu hipotecznego dla obcokrajowców wyglądają podobnie jak w przypadku kredytobiorców polskich. Trzeba więc wziąć pod uwagę RRSO, koszty marży oraz innych prowizje. Obcokrajowcy muszą także pamiętać o możliwych kosztach dodatkowych, w postaci podatku od zakupu nieruchomości, opłaty u notariusza czy prowizji dla banku za samo wydanie kredytu. Jeżeli cudzoziemiec słabo mówi po polsku, konieczne może być skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego, a jeżeli chcemy kupić nieruchomość przez agencję, jej także trzeba będzie zapłacić.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców – potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty musi więc przygotować obcokrajowiec starający się o kredyt hipoteczny? Karta pobytu czasowego, stałego lub status rezydenta to podstawa, bez niej nie ma możliwości zakupu nieruchomości. Należy także przedstawić dokument potwierdzający zezwolenie na pracę, jak i dokument potwierdzający stałe dochody na podstawie umowy na czas nieokreślony. Na tej podstawie bank będzie w stanie określić naszą zdolność kredytową.

Czasami może być wymagany także specjalne zezwolenie na zakup nieruchomości wydawany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, co jednak nie dotyczy obcokrajowców mieszkających w Polsce dłużej niż 5 lat, a także będących w związku małżeńskim z Polakiem. Konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu.

zobacz także:  Jaki kredyt na remont domu i mieszkania?

Niektóre banki wręcz wymagają, by obcokrajowiec posiadał polskie obywatelstwo lub by współkredytobiorca je posiadał. Ważnym dokumentem jest także paszport. Czasem może się też zdarzyć, że bank będzie wymagał raportu z zagranicznego biura informacji kredytowej, aby w ten sposób móc zbadać wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Brak wpisów o historii kredytowej może być niestety problematyczne, choć nie przekreśla przyznania kredytu hipotecznego.

Dodaj Twój komentarz