Coraz głośniej mówi się o sytuacji tureckiej liry, której wartość ciągle spada. Nie jest to jednak wyłącznie problem Turcji, ale również innych krajów europejskich, które określane są jako „wschodzące”. Co to oznacza dla Polski? Czy można spodziewać się dalszego osłabienia złotówki względem innych walut?
- Spadek wartości liry
- Dlaczego krach walutowy w Turcji wpływa na pozycję złotówki?
- Podwyżki stóp procentowych w Turcji
Spadek wartości liry
Już od kilku miesięcy Turcja walczy z krachem walutowym spowodowanym gwałtownym spadkiem wartości liry. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest ciągle pogłębiający się konflikt dyplomatyczny pomiędzy Turcją, a USA oraz obawa przed zachwianiem niezależności tureckiego banku centralnego, na decyzje którego bardzo duży wpływ ma prezydent Erdogan .
Co więcej, istnieje zagrożenie odcięcia Turcji od finansowania w dolarze, a już znaczący odpływ zagranicznego kapitału okazał się bardzo poważny w skutkach.
I jak można zauważyć, sierpniowe zapewnienia ministra finansów o podniesieniu limitów depozytów walutowych oraz zwiększeniu limitów depozytów dla transakcji w lirze nie przyniosły pozytywnych efektów, ponieważ bank centralny coraz bardziej podnosi stopy procentowe.
Natomiast dla turystów obecny spadek wartości liry okazuje się być bardzo korzystny. Świadczą o tym doniesienia o rosnących kolejkach do ekskluzywnych butików, w których klienci na atrakcyjnych warunkach płacą w euro i w dolarach.
Dlaczego krach walutowy w Turcji wpływa na pozycję złotówki?
Ekonomiści ostrzegają, że krach walutowy w Turcji ma również wpływ na europejską giełdę, w tym na polską złotówkę. Dlaczego? Ponieważ przez inwestorów zagranicznych zarówno lira, jak i złoty zaliczane są do walut rynków wschodzących, przez co spadek wartości jednej waluty pośrednio oddziałuje na drugą. Rośnie też kurs franka, co jest niekorzystną informacją dla osób spłacających kredyty hipoteczne denominowane w tej walucie.
Z tego powodu finansiści obawiają się, że pogłębienie kryzysu w Turcji spowoduje dalszy odpływ kapitału inwestorów zagranicznych z rynków wschodzących, co w konsekwencji może spowodować problemy sektora bankowego w Europie.
Podwyżki stóp procentowych w Turcji
A jak wyglądają najnowsze doniesienia w tym zakresie? Przede wszystkich złotówka osłabiła się względem dolara, euro oraz franka szwajcarskiego. Turecki bank centralny coraz bardziej podnosi podstawową stopę procentową i istnieją realne obawy, że wzrosty te będą dalej postępować.
W czwartek 13.09.2018 roku o godz. 13.00 ma zostać ogłoszona kolejna podwyżka, w wyniku której, jak komentują eksperci, wysokość stóp procentowych może wynieść nawet 21%.
Z tego co wiem, niestety lira już idzie do góry – jaki to może mieć wpływ na złotowki?