piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Kasa fiskalna ile kosztuje i kto musi mieć kasę fiskalną?

Kasa fiskalna z pieniędzmi

Posiadanie kasy fiskalnej to obowiązuje wielu przedsiębiorców. Dotyczy to przede wszystkich tych, którzy oferują określone usługi, a także dobra i produkty, za które płaci klient. Zakres zawodów i firm jest tutaj dosyć szeroki. Kogo obejmuje? Ile kosztuje założenie kasy fiskalnej?

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej został dokładnie opisany w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z dokumentu można dowiedzieć się między innymi, że przestrzegać muszą tego dostawcy: prądu, gazu, wody, sprzętu RTV, wyrobów tytoniowych, perfum, części i akcesoriów do pojazdów czy wyrobów z metali szlachetnych. Przed kasą fiskalną nie uciekną także usługodawcy różnych branż, w tym kierowcy zajmujący się przewozem osób, warsztaty samochodowe, ośrodki medyczne, usługi prawnicze (bez usług notarialnych), usługi gastronomiczne, fryzjerzy, kosmetyczki czy ośrodki kultury i rozrywki.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Cena kasy fiskalnej będzie zależała przede wszystkim od typu urządzenia, na które się zdecydujemy. W przypadku najtańszych modeli, może nas ona kosztować już około 400 zł, choć trzeba się liczyć z tym, że jest ona raczej dosyć kiepska i na dłuższą metę się nie sprawdzi. Zakup droższej, ale lepszej kasy to już zdecydowanie wyższy wydatek, bo w okolicach około 1 tysiąca zł, a można znaleźć i takie za kilka tysięcy. Jeżeli planujemy zakup tylko jednej kasy może to nie być aż tak duże obciążenie, chyba że nasza działalność nie jest duża, tak jak i nasze obroty. Istnieje jednak możliwość otrzymania ulgi.

zobacz także:  Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? 5 wskazówek

Jak dostać ulgę na kasę fiskalną?

Ulgę na kasę fiskalną można otrzymać w dwóch przypadkach. Po pierwsze jeżeli jest to nasz pierwszy zakup, to producent takiego urządzenia może, choć nie musi udzielić nam rabatu, co rzecz jasna jest pewną zachętą na przyszłość. Inna opcja możliwość odliczenia od podatku VAT zakupionej kasy. W ten sposób można odliczyć nawet do 90% ceny netto, jednakże górny limit to 700 zł. Dodatkowo z takiej ulgi mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, których sprzęt spełnia wszystkie warunki techniczne i posiadają specjalny certyfikat homologacji, który nadawany jest przez Główny Urząd Miar. Jest jeszcze jeden haczyk – kwotę ulgi można odliczyć dopiero wtedy, gdy dokona się już zakupu kasy, to jest uiści za nią całą kwotę. Warunkiem jest także posiadanie faktury potwierdzającej taki zakup.

Jakie koszty dodatkowe wiążą się z kasą fiskalną?

Zakup kasy fiskalnej to niejedyny wydatek jaki może czekać na przedsiębiorce, nawet po odliczeniu ulg i innych kosztów związanych z samym zakupem. Warto pamiętać, że kasa fiskalna aby działała prawidłowo, musi zostać odpowiednio ustawiona, to znaczy należy poddać ją odpowiedniemu zaprogramowaniu, fiskalizacji, uruchomić moduł fiskalny, przeprowadzić szkolenie czy wypełnić dokumenty do Urzędu Skarbowego. Firmy zajmujące się sprzedażą kas także i tym mogą się zajmować, oczywiście za dodatkową opłatą. Dlatego szukając kas fiskalnych najlepiej szukać dostawców, oferujących jak najlepsze pakiety.

zobacz także:  Nowelizacje ustaw, Wybory w Turcji... - przegląd 2 kwiecień 2019

Trzeba też pamiętać, że każda zakupiona kasa fiskalna musi zostać zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym, jeżeli zrobimy to samodzielnie, nie będzie nas to nic kosztowało.

Dodaj Twój komentarz