poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile zarabia kierowca Ubera? Ile zarabia taksówkarz?

Aplikacja Uber w telefonie

Praca taksówkarza, ale i kierowcy Ubera, jeśli jest to główne źródło dochodu, wiąże się nie tylko z dochodami, ale i z dodatkowymi opłatami oraz posiadaniem samochodu. Często osoby, które chcą pracować w takim zawodzie, zmuszone są do wzięcia kredytu samochodowego, by móc czym wozić klientów. A na takie zarobki mogą liczyć kierowcy? Ile zarabia taksówkarz, a ile kierowca Ubera?

Ile zarabia kierowca Ubera?

Uber w Polsce dopiero zyskuje na popularności, szczególnie w wielkich miastach. Zazwyczaj jest to dodatkowe źródło dochodu dla kierowcy, wówczas nie jeździ on więcej niż 20 godzin tygodniowo, dorabia jedynie do stałej pracy. Taki elastyczny czas pracy dla wielu osób jest zaletą. W dużych miastach kierowcy Ubera, którzy dorabiają do pensji mogą liczyć na zysk rzędu nawet 1 800 zł. Więcej zarobią ci, którzy zdecydują się na taką pracę na „pełny etat”. Wówczas wynagrodzenie może wynieść nawet blisko 5 000 zł brutto. Im więcej kursów w tygodniu, tym większe zarobki.

Jeśli jest to praca, która stanowi główne źródło dochodu, kierowca będzie musiał ponieść dodatkowe koszty, wśród których wymienia się opłaty za usługę Uber, ubezpieczenie społeczne, emerytalne, zdrowotne oraz chorobowe. Należy więc założyć własną działalność i ponosić związane z tym koszty. Do tego należy doliczyć jeszcze amortyzację samochodu, koszty napraw, ubezpieczeń, a czasem i kredytu na auto.

zobacz także:  Ustawa o transporcie drogowym, Policyjne emerytury... - przegląd 4 maj 2019

Ile zarabia taksówkarz?

Praca taksówkarza to przeważnie działalność na pełny etat. Osoby, które chcą pracować jako kierowcy, zazwyczaj decydują się na przynależność do korporacji, ponieważ zapewnia to klientów, ale i wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla taksówkarza.

Zarobki taksówkarzy uzależnione są w znacznej mierze od miasta, w którym pracują kierowcy. Najwięcej można zarobić w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. W stolicy taksówkarz miesięcznie może liczyć na zysk w wysokości 5 000 – 12 000 zł brutto, jednak należy odjąć od tego wszelkie opłaty związane z prowadzeniem działalności i przynależnością do korporacji, a koszty te wcale nie są małe. Niektóre korporacje pobierają opłaty w wysokości nawet 700 zł.

Największe wydatki ponoszą osoby, które dopiero chcą zostać taksówkarzami. Posiadanie samochodu jest oczywiste, bywa że trzeba wziąć na niego kredyt. Oprócz tego trzeba mieć co najmniej 21 lat, posiadać zaświadczenie od lekarza, ukończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego, uzyskać licencję taksówkarza, podczas której brana pod uwagę jest m.in. znajomość topografii miasta. Na tym jednak nie koniec wydatków. Początkujący taksówkarze muszą założyć działalność gospodarczą, kupić taksometr, założyć kasę fiskalną, ewentualnie wyposażyć samochód w terminal, by klienci mogli płacić za kursy kartą płatniczą.

zobacz także:  Protest taksówkarzy, Zawieszenie strajku nauczycieli... - przegląd 25 kwiecień

Jeżeli natomiast chodzi o stawki kursów, te ustalane są przez centralę. Im większe miasto, tym większe opłaty za kurs, ale i większy zysk dla taksówkarza. Zarobki w tym zawodzie są więc mocno zróżnicowane. Będąc kierowcą w stolicy można zarobić nawet kilka tysięcy, natomiast w mniejszym mieście te zarobki mogą pozwalać jedynie na pokrycie podstawowych potrzeb.

Dodaj Twój komentarz