środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Wirtualne kasy fiskalne, Klienci banków na celowniku oszustów

kasa fiskalna

Co zmieni wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych? Czemu mają one służyć? I jak działają oszuści, przed którymi w ostatnim czasie przestrzegają banki?

PKO BP przejmie mBank?

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło w radiowej Trójce poinformował, że bank ten realizuje strategię rozwoju organicznego, ale nie wyklucza przy tym akwizycji innych banków, jeśli tylko rozwiązanie takie jest korzystne dla klientów i akcjonariuszy. Z wypowiedzi wynika, że PKO BP rozważa możliwość przejęcia mBanku. Pod koniec września Commerzbank zatwierdził nową strategię biznesową, zakładającą między innymi sprzedaż akcji mBanku.

Podwyżki dla zawodowych żołnierzy

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami 10. Brygady Pancernej na poligonie w Nowej Dębie zapowiedział podwyżki dla zawodowych żołnierzy od 1 stycznia 2020 roku. Przeciętne wynagrodzenie wraz z dodatkami ma się zwiększyć o 576 zł. Prezydent podziękował też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie wprowadzenia nowego mnożnika wynagrodzeń żołnierzy. Również kwota bazowa ma wzrosnąć w 2020 roku. Po wprowadzeniu podwyżek przeciętne uposażenie zawodowych żołnierzy wraz z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego ma wynieść 6153 zł.

zobacz także:  Wyłudzenie dotacji, Wybuch w Rosji... - przegląd 12 sierpień 2019

Wirtualne kasy fiskalne

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów zapowiedział, że w listopadzie resort wyda projekt rozporządzenia dotyczącego wirtualnych kas fiskalnych. E-paragony mają zostać zrównane z potwierdzeniem papierowym, którego w określonych sytuacjach nawet nie trzeba będzie już drukować.

Wirtualne kasy fiskalne są oprogramowaniem, które można zainstalować na urządzeniach takich jak laptop, tablet czy telefon. Urządzenie takie po połączeniu z drukarką może pełnić funkcję kasy, która będzie przy okazji przesyłać dane o transakcjach fiskusowi. Będzie to źródło informacji o sprzedaży na rzecz konsumentów, które ma mieć istotny wpływ na ograniczenie szarej strefy. Przy tym takie rozwiązanie ma być też tańsze dla podatników niż korzystanie z tradycyjnych kas fiskalnych, umożliwi więc wdrożenie kas w tych miejscach, w których do tej pory ich nie ma.

Oszuści mierzą w klientów banków

ING Bank Śląski przestrzega, że klienci powinni uważać na SMS-y informujące o przelewie przychodzącym na telefon. Wiadomości rozsyłane przez oszustów informują o możliwości odbioru przelewu pod wskazanym linkiem, ten jednak kieruje do fałszywej strony internetowej. Żeby go odebrać, należy rzekomo wypełnić formularz i wysłać przelew na niewielką kwotę – to właśnie jeden z faktów, które powinny zaniepokoić odbiorcę wiadomości SMS i uświadomić mu, że pochodzi ona od oszustów, ponieważ w rzeczywistości odbiór przelewów jest bezpłatny.

zobacz także:  Nowelizacje ustaw, Wybory w Turcji... - przegląd 2 kwiecień 2019

Ostrzeżenia skierowane do klientów wystosował też PKO Bank Polski, informując, że oszuści rozsyłają na losowo wybrane adresy e-maile z linkami do formularzy kredytowych, w których proszą o uzupełnienie danych rzekomo potrzebnych do złożenia wniosku kredytowego w banku. Kliknięcie w taki link może spowodować zainfekowanie komputera wirusem, który wyłudzi dane używane do logowania do bankowości internetowej.

Dodaj Twój komentarz