piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Kto musi mieć kasę fiskalną? Ile kosztuje kasa fiskalna?

Płacenie kartą

Kasa fiskalna to obowiązek coraz większej liczby przedsiębiorców. Zakres transakcji, które muszą być zarejestrowane, stale się powiększa. Są oczywiście pewne wyjątki zwalniające od posiadania kasy fiskalnej, chociaż tych jest już coraz mniej. Są one związane ze świadczeniem konkretnych usług, sprzedażą określonych towarów lub uzależnione są od dochodów. Kto więc musi posiadać kasę fiskalną i ile kosztuje takie urządzenie?

Kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Kasa fiskalna to niewielkie urządzenie, które umożliwia ewidencjonowanie sprzedaży produktów i usług. W ten sposób przedsiębiorcy mogą udowodnić zyski ze sprzedaży. Urządzenia te można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich wymienia się kasy komputerowe, kasy jednostanowiskowe i kasy mobilne. Są one zróżnicowane pod względem nie tylko wymiarów, ale i funkcji. Bywa, że konkretny rodzaj urządzenia sprawdza się w określonym sektorze. Kasy fiskalne oraz szczegółowy ich opis znajdziesz na www.mojafiskalna.pl, dzięki temu łatwiej będzie wybrać model dopasowany do charakteru branży. Co ważne, wszystkie urządzenia podlegają homologacji Ministerstwa Finansów i muszą być dopuszczone do użytku przez Główny Urząd Miar. To istotna informacja dla osób, które dopiero poszukują kasy fiskalnej do swojego biznesu.

zobacz także:  Jak wybrać konto oszczędnościowe? Uważaj na te 3 rzeczy

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej określony jest przepisami prawa, mowa głównie o Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r., a konkretnie art. 111. Kto zgodnie z rozporządzeniem zobowiązany jest do ewidencjonowania towarów i usług? Kasy fiskalne muszą posiadać przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą/dostawą gazu płynnego, silników i części do nich, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep, naczep, kontenerów, sprzętu RTV i fotograficznego (za pewnymi wyjątkami), cyfrowych i analogowych nośników danych, wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, perfum i wód perfumowanych.

Zwolnieniom nie podlegają także przedsiębiorcy świadczący usługi dotyczące przewozów pasażerskich (w komunikacji samochodowej), przewozu osób taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, badań i przeglądów technicznych pojazdów, wymiany opon, świadczeń medycznych udzielanych przez lekarzy i stomatologów, konsultacji prawnych i podatkowych. Obowiązek ewidencjonowania usług posiadają także salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, placówki gastronomiczne, firmy świadczące usługi kulturalne, rozrywkowe i rekreacyjne.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Kasy fiskalne nie mają jednej z góry ustalonej ceny. Ich koszt uzależniony jest m.in. od rodzaju urządzenia, od funkcji, w jakie je wyposażono, a także od producenta. Dlatego kasa fiskalna może kosztować zarówno 700 zł, jak i nawet ponad 3 000 zł. Wyższe ceny dotyczą przeważnie kas fiskalnych online, które są bardziej rozbudowanymi urządzeniami i są uniwersalne, mogą być stosowane w przypadku wielu branż.

zobacz także:  Wirtualne kasy fiskalne, Klienci banków na celowniku oszustów

Dodaj Twój komentarz