Kredyt hipoteczny to jeden z popularniejszych produktów finansowych wybieranych w przypadku chęci zakupu własnego domu czy mieszkania. Przed jego wzięciem warto jednak wiedzieć nie tylko o tym, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze oferty, ale i to, jakie warunki trzeba przy tym spełnić.
- Czym jest kredyt hipoteczny?
- Jak otrzymać kredyt hipoteczny?
- Czy łatwo otrzymać kredyt hipoteczny?
- Co z wkładem własnym do kredytu hipotecznego?
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj kredytu przeznaczony do zakupu nieruchomości. To długoterminowe zobowiązanie finansowe zabezpieczone hipoteką, czyli wartością samej nieruchomości. Najczęściej udziela się go do zakupu mieszkania, domu lub na inwestycję budowlaną (tak zwany kredyt budowlano-hipoteczny). Czasem mylony jest on z kredytem mieszkaniowym, ale w tym drugim przypadku pożyczona kwota może być przeznaczona tylko i wyłącznie na zakup mieszkania, domu czy garażu, kiedy w przypadku kredytu hipotecznego możliwe jest kupno ziemi, budowy, remontu czy nawet spłaty innych zobowiązań finansowych (innej hipoteki).
Jak otrzymać kredyt hipoteczny?
Aby otrzymać kredyt pod hipotekę, trzeba rzecz jasna spełnić kilka zasadniczych warunków, definiowanych przez regulamin danego banku. Najważniejszą kwestią będzie tutaj nasza zdolność kredytowa, a także to, ile zarabiamy, ponieważ na tej podstawie zostanie wyliczona kwota, którą bank może nam udzielić w stosunku do wielkości metrażu możliwą do zakupienia. Dlatego tak ważne są nie tylko stałe dochody, ale i ich wysokość, które mogą mieć wpływ na warunki przyznawania kredytu hipotecznego, jak i w ogóle możliwość jego otrzymania. W każdym banku może to wyglądać nieco inaczej, dlatego lepiej wcześniej zapoznać się ze szczegółami. Przy kredycie hipotecznym zasady te w jednym przypadku mogą być bardziej korzystne, w innym mniej.
Czy łatwo otrzymać kredyt hipoteczny?
Warunki otrzymania kredytu hipotecznego nie dla każdego mogą być łatwe do spełnienia, właśnie z powodu wymogu wysokości zarobków. Niestety w przypadku wielu osób pensje są na tyle niskie, na przykład w granicach najniższej krajowej, że zdolność kredytowa takich osób może być niewystarczająca. Na pewno można postarać się o zwiększenie swojej wiarygodności, poprzez rezygnację z kart kredytowych, zablokowania możliwości brania debetu na koncie czy też zachowanie czystej historii kredytowej. Na pewno w takim przypadku trzeba byłoby też zweryfikować koszty utrzymania domu i wprowadzenie pewnych ograniczeń, w końcu bank wyliczając wysokość kredytu na mieszkanie wlicza w to także nasze codzienne wydatki. Dzięki temu można zwiększyć szanse na przyznanie kredytu hipotecznego.
Co z wkładem własnym do kredytu hipotecznego?
Nie można zapomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, która znajduje się w wymogach kredytu hipotecznego, a jest nim wkład własny. Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości i wzięcie kredytu, trzeba postarać się o oszczędności, ponieważ żaden bank nie udzieli nam kredytu na pełną cenę mieszkania czy domu. Obecnie wymagana minimalna kwota wkładu własnego to 20% wartości nieruchomości (niektóre banki zezwalają na 10%), jednak warto pamiętać, że im większą kwotą dysponujemy, tym mniejszy kredyt będzie trzeba wziąć i tym większe mamy szanse na jego otrzymanie. Dodatkowo można też wówczas liczyć na lepsze warunki kredytowania. Jeżeli tych pieniędzy mamy mało, wówczas wybór banków będzie mniejszy, a brakująca kwota wkładu własnego sprawi, że koszty kredytu będą większe, ponieważ bank wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia.
Warunków jest sporo, ale nie ma co się dziwić, że banki się zabezpieczają. To też troska o klientów. Zdecydowanie warto przejść przez to wszystko, by mieć pewność że da się radę spłacić.
Ja nie chciałabym, żeby bank udzielił mi kredytu, na który nie byłoby mnie stać. To chyba dobrze, że banki tak analizują zdolność kredytową, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych.