Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe zaciągane przeważnie na wysokie kwoty. Banki skrupulatnie weryfikują wnioskodawców i przyglądają się historii kredytowej, analizują ich wiarygodność, dochody, miesięczne wydatki itp. Jak więc można zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?
- Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
- Kalkulator zdolności kredytowej – dlaczego warto?
- Co bank bierze pod uwagę przy kredytach hipotecznych?
- Kredyt hipoteczny – jak zwiększyć swoje szanse?
Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Kredyt hipoteczny może zostać zaciągnięty nawet na 35 lat. Pieniądze pozyskane w ten sposób muszą zostać przeznaczone na określony cel, jest nim zakup lub remont nieruchomości. Kredyt ten zabezpieczony jest hipoteką na danym mieszkaniu, domu lub działce.
Kalkulator zdolności kredytowej – dlaczego warto?
Przymierzając się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, warto skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi, dzięki którym sprawdzimy, jak wysoki możemy wziąć kredyt lub w którym banku oferta będzie dla nas korzystna. Pomocny jest kalkulator zdolności finansowej, w którym należy wpisać okres kredytowania, oprocentowanie, typ rat, limity na kartach kredytowych, raty innych kredytów, inne stałe zobowiązania, miesięczne dochody gospodarstwa i liczbę osób w gospodarstwie, by przekonać się, w jakiej wysokości kredyt hipoteczny może nam zostać udzielony.
Co bank bierze pod uwagę przy kredytach hipotecznych?
Banki analizują wnikliwie sytuację finansową i osobistą wnioskodawcy. Biorą pod uwagę stan cywilny, wykształcenie, status zawodowy, regularność dochodów. Przyglądają się także historii kredytowej, sprawdzają bazy BIK i KRD. Nie bez znaczenia jest także liczba osób w gospodarstwie domowym i rodzaj oraz wartość nieruchomości, na którą chcemy zaciągnąć kredyt.
Kredyt hipoteczny – jak zwiększyć swoje szanse?
Przede wszystkim należy zacząć od porządku w domowych finansach. Warto uregulować wszelkie zobowiązania i zrezygnować z kart kredytowych, które mogą obniżyć zdolność kredytową. Trzeba też przyjrzeć się domowym wydatkom, bo być może niektóre z nich będzie można ograniczyć, np. zrezygnować z abonamentu telefonicznego na rzecz telefonu na kartę, wybrać tańszy Internet. Dzięki temu mniej odczujemy comiesięczną ratę kredytu. Jeśli natomiast mamy zaciągnięte jakieś zobowiązania finansowe, warto rozważyć ich konsolidację, która pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową.
Chcąc zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, należy zadbać o wysoki wkład własny. Banki przeważnie wymagają ok. 20% wartości nieruchomości, co nie oznacza, że nie można wpłacić więcej, wprost przeciwnie. Wysoki wkład własny wpływa na niższy koszt całkowity kredytu hipotecznego, lepsze oprocentowanie i niższą ratę do spłaty.
Bywa, że zwiększyć zdolność kredytową może skorzystanie z dodatkowych produktów, które są oferowane przez banki. Mowa tu o ubezpieczeniach na życie, kartach kredytowych itp. Dzięki nim można liczyć na promocyjną marżę, która wpłynie na niższe oprocentowanie. Zwiększyć zdolność kredytową może też kredyt zaciągany we dwoje. Single mogą mieć więcej trudności z uzyskaniem tak wysokiego kredytu hipotecznego. Warto więc znaleźć wspólnika do kredytu. Może to być partner, rodzice, rodzeństwo itp. Dzięki temu większe będą dochody, co z kolei zwiększy zdolność kredytową.