czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Jak zarobić na emeryturę? Jak inwestować, oszczędzać, by mieć wyższą emeryturę?

Seniorzy trzymający się za ręce

Przeciętne emerytury nie napawają Polaków nadzieją, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób dużo wcześniej myśli o tym, jak zaoszczędzić lub w co zainwestować, żeby mieć pieniądze na starość. Sposobów na odłożenie dodatkowych pieniędzy jest kilka, co zatem warto zrobić, by mieć wyższą emeryturę w przyszłości?

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z lepszych sposobów na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. Owszem, najpierw trzeba ponieść koszty wiążące się się z zakupem mieszkania, jednak w dłuższej perspektywie będzie to dodatkowe źródło pieniędzy, pod warunkiem, że daną nieruchomość się wynajmie. Jeśli nie mamy pieniędzy na zakup kolejnego mieszkania, które będzie typowo pod wynajem, można rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego, dzięki któremu nabędziemy nową nieruchomość. Czynsz pobierany od wynajmujących może być przeznaczany na spłatę miesięcznych rat, a po zakończeniu okresu kredytowania, będzie on dodatkowym dochodem. Taki zakup warto jednak zrealizować jak najwcześniej, by spłacić kredyt jeszcze przed pobieraniem świadczenia emerytalnego.

Inwestowanie w złoto i sztukę

Inwestowanie w złoto zawsze było bardzo popularne. Może nie jest to sposób na dodatkowe źródło utrzymania podczas emerytury, ale z pewnością jest to dobre zabezpieczenie na przysłowiową czarną godzinę. Opłacalne, chociaż ryzykowne, może być także inwestowanie w sztukę. Osoby, które się na tym znają i potrafią przewidzieć popularne trendy w przyszłości, mogą kupić obrazy w niskiej cenie, które z biegiem lat staną się popularne, ale i drogie. Kosztowne, ale i pewne jest zabezpieczenie swojej przyszłości przez posiadanie dzieł sztuki, które zawsze będą w cenie.

zobacz także:  Lokata, co to? Na czym polega lokata?

Oszczędzanie na lokacie

Chociaż lokaty nie są obecnie szczególnie popularne, ponieważ są nisko oprocentowane, można potraktować je jako konto, na które warto odkładać środki, które później przeznaczymy na emeryturę. Aby takie oszczędzanie miało jednak sens, należy zacząć dosyć wcześnie, najlepiej jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Odkładanie chociażby 100-200 złotych w wynagrodzenia aż do momentu przejścia na emeryturę może zagwarantować całkiem niezłe dodatkowe źródło dochodu. W dużo lepszej sytuacji są oczywiście osoby, które mogą odkładać znacznie więcej. Oszczędzanie na lokacie ma swoje plusy, ponieważ nawet przy niskim oprocentowaniu, nasze pieniądze stale „pracują” i po upływie lat, im więcej będzie na koncie, pojawią się dodatkowe pieniądze.

Przeprowadzka zamiast oszczędzania

Ciekawą alternatywą dla osób, które nie potrafią oszczędzać, jest skorzystanie z pomysłu zagranicznych emerytów. Chodzi o przeprowadzkę do innego kraju, takiego jak Tajlandia lub Indonezja. Za wynajem domu w tych państwach płaci się rocznie około 600 dolarów. Dużo tańsze niż w Polsce jest tam życie, ponieważ za obiad w restauracji zapłacimy jakieś 5 złotych. Kosztowna jest natomiast opieka medyczna, ponieważ świadczona jest ona odpłatnie, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Nie dość, że życie emeryta w takim kraju będzie tańsze, to jeszcze w dużo przyjemniejszych okolicznościach niż w Polsce.

zobacz także:  Ile kosztuje szambo betonowe, a ile plastikowe? Które szambo wybrać?

1 komentarz

  1. Sonia pisze:

    Najbardziej odpowiada mi ta trzecia opcja, tym bardziej, że zdecydowanie bardziej odpowiada mi ciepły klimat. Jednak patrząc realnie, trzeba wziąć pod uwagę to, że będąc osobą starszą mało kto chce wyjeżdżać na drugi koniec świata, z dala od rodziny. A do tego dochodzi ta opieka zdrowotna, która jest często bardzo potrzebna na emeryturze.

Dodaj Twój komentarz