wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje darowizna domu u notariusza? Opłaty u notariusza

Klucze leżące na stole

Darowizna to nic innego jak przekazanie konkretnej rzeczy, majątku innej osobie. Choć jednak oddajemy coś komuś za darmo, wiąże się to z określonymi kosztami, które będą zależeć od tego, komu chcemy taką darowiznę ofiarować. Ile będzie kosztowało przekazanie domu u notariusza? Z jakimi opłatami trzeba się liczyć?

Jak dokonać darowizny domu?

Aby przekazać komuś dom w formie darowizny, wymagane jest zachowanie formalności prawnych, w tym dokonania aktu notarialnego, co nie obowiązuje w praktycznie żadnym innym przypadku. Przekazanie własności nieruchomości u notariusza jest wymagalne, a dzięki temu można zwolnić się od obowiązku zgłaszania darowizny w urzędzie skarbowym. Wszelkie formalności dokonuje sam notariusz, co jednak nie jest darmową usługą. Dobrze jest wiedzieć, z jakimi kosztami musimy się liczyć.

Za co trzeba zapłacić notariuszowi przy darowiźnie domu?

Nie mamy tutaj do czynienia z jedną podstawową opłatą, a wiele będzie zależało przede wszystkim od taksy notarialnej, która określa maksymalnie dopuszczalne stawki od czynności związanych z usługą notarialną i jej składników. Liczy się tutaj przede wszystkim wartość podarowanego domu, bo to na tej podstawie będą wyliczane koszty. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwag jeszcze inne opłaty, jak chociażby podatek od spadków i darowizn, który może zapłacić za nas notariusz. Rzecz jasna wszystkie czynności mają swój cennik i na tej podstawie wylicza się sumę.

zobacz także:  Darowizna ile kosztuje, ile wynosi podatek od darowizny?

Ile wynosi maksymalna taksa notarialna?

Taksa notarialna to inaczej opłata za dokonanie czynności u notariusza, będące następstwem specjalnego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Według tego pisma określone zostały maksymalne dopuszczalne stawki, które opierają na wartości podarowanego mieszkania. I w ten sposób:

  • Wartość do 3 000 zł wyniesie 100 zł
  • Od 3 000 do 10 000 – 100 zł + 3% nadwyżki z 3 tys
  • Przy wartości 10 000 – 30 000 zł jest to 310 zł + 2% nadwyżki powyżej 10 tys
  • Od 30 000 do 60 000 jest to już 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys
  • Przy wartości od 60 000 do 1 000 000 to 1 010 zł i 0,4% nadwyżki powyżej 60 tys

W niektórych przypadkach taksa notarialna może być obniżona o 1/2, 1/4 lub 1/10 maksymalnej wysokości. Poszczególne czynności mogą jednak kosztować różnie i tutaj trzeba byłoby się przyjrzeć konkretnym cennikom. Dokonanie wpisu w księdze wieczystej czy opłaty sądowe także muszą być wliczone. Jeżeli darowizna przekazywana jest dalszej rodzinie, trzeba się również liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od spadku i darowizn, co określa z kolei odpowiednia ustawa. Nie da się tutaj dokładnie określić ile trzeba będzie zapłacić, ponieważ będzie to zależało od szczegółów konkretnych transakcji.

zobacz także:  Ile kosztuje złoto? Czy i gdzie opłaca się kupować złoto?

Czy można być zwolnionym z opłat notarialnych?

W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z opłat notarialnych, trzeba jednak spełniać określone warunki. Jeżeli nasza sytuacja majątkowa jest zła i nie jesteśmy w stanie dokonać obowiązujących opłat, możliwe jest zgłoszenie się do sądu rejonowego z wnioskiem o zwolnienie z całości lub części kosztów ponoszonych na rzecz wynagrodzenia notariusza. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, sąd wyznacza odpowiednią osoba, do wykonania czynności notarialnych, a wszystkie koszty z tym związane ponosi Skarb Państwa, a nie my.

1 komentarz

  1. Ilona pisze:

    Bycie notariuszem to chyba najlepszy zawód na świecie 🙂 mało wymagająca praca, a jak widać koszty, jakie płaci się od wartości nieruchomości, małe zazwyczaj nie są 😉

Dodaj Twój komentarz