wtorek, 19 marca 2024
HotMoney
Żarówka i oszczędność

Wielu z nas, w „dorosłym świecie”, boryka z problemem umiejętnego gospodarowania pieniędzmi. Dlatego istotnym elementem w wychowaniu dziecka jest konsekwentna nauka rozsądnego zarządzania i odkładania środków finansowych. Jak powinniśmy uczyć dziecko oszczędzania? Dlaczego edukacja finansowa jest ważna w życiu dziecka?

Od jakiego wieku możemy uczyć dziecko oszczędzania?

Umiejętność odkładania pieniędzy jest bardzo korzystna w życiu dlatego, już od najmłodszych lat, powinniśmy systematycznie wdrażać dziecku właściwą postawę wobec rzeczy materialnych. I tak już trzyletniego malucha możemy edukować, tłumaczyć w jaki sposób ulubione zabawki trafiły do jego pokoju. Nawet jeśli możemy pozwolić sobie na spełnianie różnorakich zachcianek pociechy nie należy jej przyzwyczajać do posiadania wszystkich przedmiotów, na które aktualnie ma ochotę.

Jakie metody odkładania pieniędzy są dla dziecka najlepsze?

Kilkuletnie dziecko szybko pojmie, że otrzymane drobne kwoty nie muszą zostać od razu wydane. Pomocna okaże się tutaj klasyczna świnka skarbonka, do której dziecko z radością wrzuci pierwsze brzęczące monety. Regularnie otrzymywane kieszonkowe sprawi, że dziecko zacznie samo odpowiadać za swoje wydatki. Zanim kupi sobie ulubione lody, pamiątkę z wakacji zacznie się samo zastanawiać czy faktycznie chce to kupić, czy tego potrzebuje.

zobacz także:  Na czym polega dotacja?

Dla starszych, kilkunastoletnie dzieci możemy wybrać konta młodzieżowe, będące alternatywą dla konta osobistego. Są to konta przeznaczone dla osób w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat. Poruszający się sprawnie w świecie wirtualnym nastolatkowie z chęcią będą oswajać zasady działania bankowości w praktyce. Młodym ludziom możemy wyjaśniać na czym polega odkładanie pieniędzy tłumacząc zasady funkcjonowania kalkulatorów regularnego oszczędzania, przyrastania odsetek w zależności od okresu i kwoty.

Warto edukować dzieci, w zakresie oszczędzania, poprzez namawianie do eliminacji pewnych wydatków jak zakręcanie kurka kranu podczas mycia zębów czy wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Dlaczego edukacja finansowa dziecka jest ważna?

Musimy zdać sobie sprawę, że jesteśmy dla dziecka przykładem i często odwzorowuje nasze zachowania. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób sami, na co dzień gospodarujemy naszym budżetem. Umiejętnie wprowadzając dziecko w świat finansów uczymy je odpowiedzialności, zaradności i konsekwencji.

Powinniśmy uświadamiać dzieciom koszty wspólnego życia, to element wychowania, bez którego nasza latorośl nie będzie miała wiedzy, w jaki sposób podejmowane decyzje finansowe wpływają na życie. Starsze dzieci muszą wiedzieć czym jest nasz domowy budżet, w jaki sposób kształtują się comiesięczne wydatki, jakie mamy zobowiązania, dlaczego zaciągnęliśmy kredyty. Wspólne rozmowy na temat rodzinnych finansów, dyskusje dotyczące planowanych wydatków sprawią, że młody człowiek poczuje się traktowany poważnie, obdarzony zaufaniem, pokażemy że liczymy się z jego zdaniem.

zobacz także:  Jak działa konto oszczędnościowe?

1 komentarz

  1. anonimus pisze:

    Dobrze jest też uczyć nastolatków pracowania. Oni dopiero chyba wtedy naprawdę uzmysławiają sobie, jaka jest wartość pieniędzy. I nie wydają ich już tak lekko, jak kieszonkowego od rodziców.

Dodaj Twój komentarz