poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney
Starsi ludzie na emeryturze

Emerytura to coś, co z wytęsknieniem wyczekuje każdy z nas, choć jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie można w pełni liczyć na to, co otrzymamy od ZUS. Co za tym idzie, należy zawczasu pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę, co pozwoli nam w przyszłości nie martwić się o naszą sytuację finansową. Możliwości na to jest kilka.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Gdy myślimy o emeryturze, zazwyczaj nie napawa nas ona zbytnim optymizmem, głównie za sprawą tego, jak wysoką emeryturę będziemy dostawać po latach. Z roku na rok sytuacja ZUS-u wydaje się być coraz gorsza i wiele osób przewiduje, że w przyszłości wypłacalność emerytur może być sporym problemem. Jest to obawa, z którą zmaga się każdy z nas. Z tego też powodu istotne jest by zacząć zastanawiać się nad tym, jak odkładać na emeryturę, a możliwości mamy tak naprawdę kilka. Najpopularniejsze z nich to IKE oraz IKZE, które są specjalnymi rachunkami przeznaczonymi do gromadzenia kapitału emerytalnego.

zobacz także:  Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Oprócz tych dwóch możliwości, które jednak są ograniczone, jeżeli chodzi o limity gotówki, do dyspozycji mamy jeszcze standardowe konta oszczędnościowe, a także lokaty bankowe. Można także zdecydować się na inwestowanie i fundusze inwestycyjne, przy czym istotne jest, by robić to z głową i wiedzą.

Ile zaoszczędzić na emeryturę?

Gdy wiemy już mniej więcej jak odłożyć na emeryturę, to jest znamy dostępne możliwości, warto jest się zastanowić nad inną kwestią. Chodzi przede wszystkim o to, ile powinniśmy na taką przyszłą emeryturę odkładać. W tym wypadku może bardzo pomóc kalkulator emerytalny, jak również kalkulator regularnego oszczędzania, który pokaże nam jakie będziemy mieli zyski po określonej liczbie lat przy uwzględnieniu konkretnych kwot. Licząc na to, że w przyszłości będziemy mieli jakąś emeryturę, dobrze jest traktować takie oszczędności jako opcję dodatkowej dopłaty do emerytury. Jeżeli nasza emerytura przykładowo będzie wynosić 1500 złotych, przy założeniu, że regularnie oszczędzaliśmy przez przez 25 lat po 500 złotych i planujemy żyć kolejne 25 lat na emeryturze, dodatkowa miesięczny dodatek do emerytury będzie wynosił około 350 złotych, czyli sumując 1850 zł. Rzecz jasne trzeba też uwzględnić oprocentowanie danego konta.

zobacz także:  Przyjazne Prawo, Cyfrowa służba zdrowia... - przegląd 9 lipiec 2019

Warto też pamiętać o tym, że im później zaczniemy oszczędzać, tym więcej trzeba będzie miesięcznie odkładać. Osoba, która zacznie oszczędzać w wieku 25 lat odkładając po 300 złotych będzie miała większy końcowy kapitał, niż osoba odkładająca taką samą sumę, ale rozpoczynająca oszczędzenia w wieku lat 35.

Gdzie odkładać pieniądze na emeryturę?

Jak już wiemy, możliwości oszczędzania na emeryturę jest kilka i możemy do nich zaliczyć zarówno konta oszczędnościowe, lokaty czy takie usługi specjalne jak IKE i IKZE. Są to przede wszystkim oferty bankowe, przy czym warunki poszczególnych propozycji będą uzależnione od indywidualnych zasad danej instytucji. Ciężko określić, który ze sposobów będzie najlepszy, szczególnie, że jest to działanie długoterminowe z myślą o wieloletnim regularnym oszczędzeniu. Zyski mogą być więc mniejsze lub większe w zależności nie tylko od form, ale i zmieniających się zasad. Należy tutaj przede wszystkim przejrzeć oferty banków, aby zorientować się w korzyściach poszczególnych propozycji, co pozwoli na podjęcie jak najbardziej rozsądnej decyzji.

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – sytuacja emerytalna w Polsce niestety jest coraz gorsza. Możliwe, że w przyszłości się to zmieni na lepsze, jeżeli zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w systemie, jednak póki co nie wygląda to najlepiej. Nie można zdawać się na państwo, a patrzą na wysokość obecnych emerytur, wiadome jest, że bez samodzielnego odkładania na emeryturę nie można liczyć na wiele. Jeżeli sami nie zadbamy o to, to w przyszłości może czekań nas opłakana sytuacja finansowa.

zobacz także:  Najdroższe monety świata. Jak inwestować w monety?

komentarze 2

  1. Maciek pisze:

    Ja nie wyczekuję emerytury. To się równa starość, brak sił, choroby. Wolę nie dożyć takich czasów niż być żebrakiem w kolejkach do ZUS, aptek, przychodni.

  2. Beata pisze:

    Ze wstydem muszę przyznać, że ja jeszcze na emeryturę nie oszczędzam. I w sumie nawet o tym jakoś nie myślę, chyba jak inni zakładam, że jakoś to będzie… A trzeba by się zastanowić isę, jak się zabezpieczyc na przyszłość.

Dodaj Twój komentarz