czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Jak starać się o kredyt mieszkaniowy w Polsce, kiedy mieszkasz i pracujesz za granicą?

budowa domu

To, że wielu polaków pracuje i mieszka za granicą jest rzeczą oczywistą. Niektórzy wyjechali na stałe i nie biorą pod uwagę możliwości powrotu, są jednak tacy, co chętnie powróciliby na łono ojczyzny. Bardzo często osoby należące do tej drugiej grupy chcą zapewnić sobie spokojną przyszłość w kraju i w tym celu planują zakup mieszkania lub domu. Niestety nawet zagraniczne zarobki często nie pozwalają na zakup nieruchomości za gotówkę i trzeba pomyśleć o kredycie.

Czy pracując za granicą można dostać kredyt w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, jednak trzeba liczyć się z tym, że oferta tego typu kredytów jest znacznie mniejsza niż tych skierowanych do osób pracujących i mieszkających w Polsce. Mimo to Polacy przebywający za granicą w celach zarobkowych mogą starać się o wsparcie finansowe z banku na zakup domu lub mieszkania, remont posiadanego lokalu mieszkalnego, czy też zakup działki budowlanej.

zobacz także:  Pożyczka, kredyt kiedy nie masz konta osobistego, czy możliwa?

Problem z otrzymaniem kredytu mieszkaniowego w Polsce wynika z faktu, iż zagraniczni pracodawcy najczęściej przelewają wynagrodzenia na rachunki bankowe założone w krajowych bankach lub wręczają pracownikom czeki z wynagrodzeniami. Tego rodzaju dochody ciężko jest udokumentować. Pod uwagę brane jest także to, w jakim kraju potencjalny kredytobiorca pracuje. Stosunkowo niewielkie wymagania stawiane są przed osobami, które wyjechały do jednego z państw Unii Europejskiej. W przypadku innych krajów zdarza się, że wymagana wysokość wkładu własnego wynosi nawet 50 % wielkości kredytu.

Jaka waluta kredytu mieszkaniowego?

Według aktualnych przepisów banki mogą udzielać kredytów jedynie w walucie, w której zarabia klient. Jeśli więc pracujemy w Niemczech i zarabiamy w euro, to musimy zaciągnąć kredyt w euro. Co ciekawe żaden bank w Polsce nie udziela kredytów w takich walutach jak korony duńskie lub islandzkie. Jak łatwo się domyślić, najłatwiej będzie znaleźć ofertę kredytową osobom, które zarabiają we wspólnej walucie państw członkowskich Unii Europejskiej, a więc euro.

Jeśli chodzi o dokumenty, których wymagają banki aby starać się o uzyskanie kredytu, to są one bardzo podobne do tych, które składają osoby mieszkające i pracujące w Polsce. Do najważniejszych należą m.in. aktualny dowód tożsamości, potwierdzenie zatrudnienia i wysokości osiąganych dochodów. Dodatkowym dokumentem jest np. potwierdzenie historii kredytowej w kraju zatrudnienia.

zobacz także:  Co to jest BLIK? Jak korzystać z płatności BLIK?

Jak starać się o kredyt mieszkaniowy w Polsce pracując za granicą?

Kroki, jakie trzeba podjąć aby dostać kredyt w banku są takie same zarówno dla osób mieszkających i pracujących w Polsce, jak i za granicą. Należy złożyć wniosek w banku i przedstawić wymagane dokumenty. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy nie chcemy zaciągać kredytu walutowego. Wtedy należy znaleźć kogoś, kto będzie współkredytobiorcą zarabiającym w złotówkach. Taką rolę mogą pełnić rodzice, partner lub partnerka, współmałżonek lub inna osoba zarabiająca w polskiej walucie.

1 komentarz

  1. Frela pisze:

    Pracując za granicą raczej można odłożyć pieniądze, żeby nie pakować się w wieloletni kredyt. Oczywiście wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami, ale nie jest to niemożliwe.

Dodaj Twój komentarz