Wielu osobom BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej kojarzy się wyłącznie z rejestrem niespłaconych kredytów. Niesłusznie, ponieważ w BIK są również zgromadzone i przechowywane dane dotyczące klientów banków, SKOK-ów i innych instytucji pozabankowych. Sprawdzanie historii kredytowej w BIK należy do całkiem naturalnych działań, a w tym artykule podpowiemy jak to zrobić.
- Co to jest BIK?
- Procedura weryfikacyjna w serwisie BIK
- BIK – sprawdzenie zadłużenia
- Kredyt bez BIK – czy jest możliwy?
Co to jest BIK?
Jak już wspomnieliśmy, sprawdzanie BIK nie tylko nam pomoże dostać nowy kredyt (np. kredyt hipoteczny), ale także zasięgnąć informacji w jaki sposób widzą nas kredytodawcy i czy w rejestrze nie ma błędów. Do Biura Informacji Kredytowej trafiają wszystkie osoby, które spłacają obecnie lub kiedyś spłacały kredyty w bankach. Dane dotyczą nie tylko kredytów ratalnych, ale także kart kredytowych i debetu na rachunku. W BIK widnieją nie tylko sami kredytobiorcy, ale także ich poręczyciele.
Procedura weryfikacyjna w serwisie BIK
Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić historię kredytową, warto wspomnieć skąd BIK czerpie informacje. Dane, które posiada BIK w swojej bazie pochodzą od banków i firm pożyczkowych i to głównie ze składanych przez klientów wniosków. Proces starania się o kredyt udostępnia zatem w BIK informacje takie jak dane osobowe, liczbę posiadanych kredytów i szczegóły parametrów dotyczące spłacania.
Ale jak sprawdzić czy jestem w BIK?To proces wymagający weryfikacji tożsamości, dlatego drogą elektroniczna należy przekazać formularz rejestracyjny, w którym podaje się numer PESEL, numer dowodu osobistego, dane adresowe i numer telefonu, skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości, a ponadto dokonuje się przelewu na kwotę 1zł. Kolejnym sposobem weryfikacji jest przekazanie w formularzu rejestracyjnym kodu przesłanego listem poleconym i dołączenie numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, danych adresowych i telefonu.
BIK – sprawdzenie zadłużenia
Mamy już wypełniony formularz weryfikacyjny i teraz pojawia się pytanie jak sprawdzić BIK? Po dokonaniu wpłaty w wysokości 1zł odbieramy link aktywacyjny oraz SMS-a z kodem autoryzacyjnym. To on pozwala utworzyć hasło do konta i zalogować się w serwisie. Potem pozostaje już tylko wybrać zakres usług w BIK – pojedynczy raport lub 12 raportów. Raport ten zawiera historię kredytową oraz scoring (czyli ocenę punktową), który daje bankom możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a klientowi uzyskać pozytywną decyzję odnośnie przyznania kredytu.
Gdzie sprawdzić czy jestem w BIK za darmo? Można to oczywiście zrobić podczas wnioskowania o kopię danych, jednak nie częściej jak raz na 6 miesięcy. Trzeba się też liczyć z tym, że czas oczekiwania na darmowy raport jest o wiele dłuższy niż w przypadku raportu płatnego. Wnioskować można tu jednak w Biurze Obsługi Klientów w Warszawie, przesyłając tradycyjnie wniosek pocztą lub przesyłając wniosek przez swoje konto w na Portalu BIK.
Kredyt bez BIK – czy jest możliwy?
Posiadamy już informacje na temat generowania raportu, co jednak zrobić gdy jestem w BIK, jaki kredyt mogę uzyskać? Niestety w tym wypadku na kredyt w banku nie ma co liczyć, pozostają tu jedynie firmy pozabankowe. Jeśli sprawdzi się je dokładnie pod kątem uczciwości i dogodności spłacania rat, kwestie chwilówek czy innych szybkich pożyczek przestają być aż tak bardzo przerażające. Do wszystkiego należy podejść rozsądnie i zaplanować wydatki, tak by nie popaść w długi lub poważne finansowe kłopoty.
Dotąd myślałem, że sprawdzenie historii BIK kosztuje 40 zł, muszę to sprawdzić.
Ja nawet nie wiedziałam, że można samemu sprawdzić historię w BIK. Ale trochę jest z tym zachodu, głównie z tymi dokumentami…