sobota, 12 października 2024
HotMoney

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS?

kalkulator

Gdy pracujesz na umowę o pracę lub zlecenie, pracodawca jest zobowiązany płacić składki ZUS, ale czy na pewno to robi? Czy da się to sprawdzić? Jeśli tak, to w jaki sposób? Podpowiadamy!

Czym są składki ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest to instytucja państwowa publicznoprawna, która realizuje zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Do jej najważniejszych zadań należy realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Przede wszystkim chodzi więc o stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych, a także uprawnień do świadczeń – z ich tytułu ZUS zajmuje się więc pobieraniem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także rozliczaniem się z płatnikami, prowadzeniem ich kont i kont ubezpieczonych. W przypadku świadczeń zajmuje się ustalaniem, kto ma do nich prawo. Oczywiście to tylko najważniejsze z działań. Pole działania ZUS jest znacznie szersze.

Najważniejsze jednak jest to, co tyczy się składek ZUS. Czym są? To nic innego jak po prostu kwoty, jakie wpłacane są z tytułu ubezpieczenia społecznego. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu emerytalnym, które wynosi 19,52% podstawy wymiaru, czyli wynagrodzenia pracownika. Finansuje ją pracownik i pracodawca w równych częściach po 9,76% podstawy wymiaru.

zobacz także:  Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - ile kosztuje, jaki jest koszt prywatnej opieki medycznej?

Składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8% podstawy wymiaru, z czego 6,5% wnosi pracodawca, a 1,5% – pracownik.

Składkę na ubezpieczenie chorobowe (2,45% podstawy wymiaru) opłaca pracownik. Ubezpieczenie wypadkowe jest zależne od tego, ile osób pracuje w firmie i wynosi 0,4%-3,6% i finansuje je pracodawca.

Ubezpieczenie zdrowotne to 9% i 7,75% pochodzi z podatku, a 1,25% z wynagrodzenia pracownika.

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Należy wiedzieć, że pracodawca musi zgłosić zatrudnioną osobę do ubezpieczenia w ZUS w ciągu 7 dni roboczych od rozpoczęcia przez nią pracy. Ponadto do 15. dnia kolejnego miesiąca ma obowiązek sporządzić i przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wszelkie dokumenty rozliczeniowe pracowników. To w nich znajdują się informacje na temat podstawy wymiaru i wysokości składek, jakie wyliczane są dla zatrudnionej osoby. To pracodawca potrąca z wynagrodzenia pracownika środki przeznaczane na składki i przekazuje je do ZUS.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS?

Jeśli pracownik nie ma pewności, czy pracodawca płaci jego składki ZUS, może to sprawdzić. Przede wszystkim warto wiedzieć, że raz w roku – do końca lutego, musi otrzymać informację na formularzu ZUS RMUA wysokość wpłaconych składek. Znajduje się w nim wykaz podstawy wymiaru, a także wysokość wszystkich składek przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w każdym z miesięcy minionego roku.

zobacz także:  ZUS czy OFE - co wybrać? Jaka jest różnica pomiędzy ZUS i OFE, gdzie trafią składki?

Jednak jeśli pracownik nie chce czekać na ów dokument, może sam sprawdzić w ZUS, czy odprowadzane są za niego składki. Jak? Może zrobić to osobiście w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Można też sprawdzić to przez internet. Wystarczy założyć bezpłatny profil na Platformie Usług Elektronicznych. Po rejestracji można nie tylko uzyskać informację o tym, czy jest się zgłoszonym do ubezpieczeń i z jakiego tytułu, ale również da się sprawdzić wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz to, czy składki trafiają do wybranego przez nas Otwartego Funduszu Emerytalnego, czy zasilają nasze subkonto w ZUS.

Dodaj Twój komentarz