środa, 17 kwietnia 2024
HotMoney

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje, jaki jest koszt prywatnej opieki medycznej?

Wizyta u lekarza

Choć obowiązek opłacania składek na publiczne ubezpieczenie zdrowotne teoretycznie dotyczy większości z nas, w praktyce okazuje się, że są sytuacje, w których możemy nie być nim objęci. Czasami też taka forma może być dla nas nieodpowiednia. Co wtedy zrobić? Jaki jest koszt prywatnej opieki medycznej?

Ubezpieczenie prywatne, a publiczne – jakie różnice?

Publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym objęte są osoby zatrudnione na umowę o pracę, a składki odciągane są z ich wynagrodzenia. Przy czym w ich ramach ubezpieczyć można też dzieci oraz współmałżonka. Co wtedy przysługuje pacjentowi? Ma on prawo do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, badań, hospitalizacji czy leczenia szpitalnego. Tyle w teorii.

A jak to wygląda w praktyce? O ile z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu nie powinno być żadnego problemu, o tyle u specjalisty już tak. Czasami terminy wizyt są umawiane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego na pomoc u endokrynologa czy ortopedy czeka się bardzo długo.

Alternatywą są wizyty prywatne, za które każdorazowo trzeba płacić. Gdy taka sytuacja ma miejsce sporadycznie, może się to opłacać. Ale co, gdy częste wizyty u lekarzy są koniecznością? Wtedy można pomyśleć o prywatnym pakiecie zdrowotnym, który posiada formę indywidualnego ubezpieczenia.

zobacz także:  Mały ZUS dla kogo?

Co jest objęte taką polisą? Prywatne konsultacje u lekarzy podstawowej opieki oraz lekarzy specjalistów (te drugie nie wymagają posiadania skierowania), a także badania laboratoryjne i diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne, a nawet wizyty domowe lekarskie i pielęgniarskie.

Brzmi to jak rozwiązanie idealne, tylko ile ono kosztuje?

Koszt indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego

Trzeba wiedzieć, że koszt indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od… samego klienta. To on ustala, jaki zakres polisy jest dla niego interesujący i w jakiej wysokości składki chce opłacać.

Oczywiście, im dostępnych usług jest więcej, tym wyższe są ceny ubezpieczenia. Mogą one wynosić nawet od 40 zł do 250 zł miesięcznie. Zwykle klientowi przedstawiane są różne warianty i pokazywane różnice między nimi.

Ponadto wybór takiej polisy nie jest wcale prosty. Po pierwsze, należy zastanowić się, jakich lekarzy odwiedza się najczęściej i jakie badania są wtedy wykonywane. W następnej kolejności warto przeprowadzić małe poszukiwania w swoim mieście i sprawdzić, jakich przychodni jest najwięcej. Ubezpieczalnie mają podpisane umowy z konkretną siecią przychodni, np. Luksmed i tylko tam leczenie będzie bezpłatne.

zobacz także:  Ile wynosi składka ZUS?

A potem wgłębić się trzeba w warunki ochrony poszczególnych polis – co wchodzi w ich zakres? Czy wliczana jest do tego rehabilitacja?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS

Z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może skorzystać każdy, kto posiada na to odpowiednie środki. A co w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy objęci żadną ochroną? Wtedy można zgłosić się do ZUS o dobrowolne ubezpieczenie. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz samodzielnie pokrywać składki.

W tym wypadku można korzystać ze świadczeń lekarskich, które przysługują w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj Twój komentarz