czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Porównanie kont dla firm – opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku firmowego, prowizje

Finanse firmy

Każdy przyszły przedsiębiorca, który zakłada własną działalność, staje przed dylematem: czy założyć konto firmowe? Czy jest to wymagane przez polskie przepisy? I na co zwracać uwagę podczas wybierania konta dla firmy? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Czy przedsiębiorcy muszą posiadać konto firmowe?

Zacznijmy od tego, czy przedsiębiorcy muszą posiadać konto firmowe? Przepisy prawne nie regulują obowiązku posiadania konta dla firm przez wszystkich przedsiębiorców – można używać rachunku prywatnego do celów biznesowych.

Ustawy określają jedynie, w jakich przypadkach transakcje muszą zostać realizowane przy użyciu konta bankowego, nie precyzują jednak, jaki ma to być typ rachunku – istnieje więc pełna dowolność.

Inaczej jednak patrzą na to banki, które dokładnie określają, do kogo skierowany jest konkretny typ rachunku. I w myśli zapisów w prawie bankowym, z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego mogą korzystać osoby fizyczne, szkolne kasy oszczędnościowe oraz pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe. Nie są natomiast przewidziane żadne sankcje dla przedsiębiorców, którzy do prowadzenia działalności wykorzystują rachunek prywatny.

zobacz także:  Na czym polega factoring?

A co na ten temat mówią finansiści? Tu już mamy pełną zgodność – lepiej jest założyć konto firmowe. Choć jest ono droższe od ROR, pozwala oddzielić finanse firmy od domowego budżetu/oszczędności, co poprawia przejrzystość rachunków oraz pozwala na skuteczną optymalizację kosztów i przychodów. Co więcej, w ramach jakichkolwiek wątpliwości ze strony Urzędu Skarbowego, łatwiej jest wykazać wszystkie transakcje, gdy były one realizowane w ramach konta dla firm.

Jakie są opłaty za prowadzenie rachunku firmowego?

Jak już zaznaczyliśmy, opłaty za prowadzenie i rachunku firmowego najczęściej są droższe, niż w przypadku ROR. Czego możemy się spodziewać?

Najczęściej samo otwarcie konta jest darmowe. W wielu przypadkach za prowadzenie rachunku też nie trzeba płacić, wymagane jest jednak spełnienie określonych warunków, takich jak minimalna wysokość salda, wykonanie minimum jednego przelewu do US lub ZUS czy wykonanie określonej ilości transakcji.

Opłaty zaczynają się w przypadku, gdy przedsiębiorca chce korzystać z karty. Ale i w tym wypadku może zostać z nich zwolniony, gdy zrealizuje podaną w umowie ilość transakcji bezgotówkowych. Najdroższe są przelewy, które darmowe są tylko w limitowanej ilości, np. 5.

zobacz także:  Co obejmuje ubezpieczenie szkolne NNW? Wykluczenia polisy szkolnej

Jak widać, obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby uniknąć płacenia za posiadanie konta firmowego, szczególnie w przypadku tzw. mikroprzedsiębiorców. Dlatego korzystanie z rachunku prywatnego wcale nie jest dużą oszczędnością.

Porównanie kont dla firm

A jak to wygląda w praktyce? Przedstawiamy porównanie kilku kont dla firm.

W mBanku prowadzenie rachunku jest darmowe. Dodatkowo przez 24 miesiące wszystkie usługi są bezpłatne – korzystanie z karty debetowej, wpłaty i wypłaty w bankomatach czy internetowe przelewy krajowe.

Podobną ofertę posiada Alior Bank. Bezpłatne są przelewy krajowe oraz do ZUS i US, 5 przelewów europejskich miesięcznie oraz 5 przelewów natychmiastowych. Nic nie trzeba płacić za korzystanie z bankomatów w oddziałach Alior Banku, a 5 pozostałych wypłat jest darmowych.

To, czym wyróżnia się Volkswagen Bank to wysokooprocentowany rachunek bieżący dla przedsiębiorców oraz możliwość uzyskania dostępu dla wskazanych osób.

Jak widać, banki prześcigają się w konkurencyjności swoich ofert. Dlatego warto przejrzeć pełną listę kont dla firm dostępną w naszej porównywarce, by móc ocenić, co faktycznie bardziej się opłaca: otworzyć rachunek firmowy, czy korzystać z prywatnego ROR.

zobacz także:  Malowanie mieszkania - co warto wiedzieć?

Dodaj Twój komentarz