środa, 9 października 2024
HotMoney

Ile wynosi składka ZUS?

Finanse w firmie

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS. Jeśli jednak dopiero rozpoczyna swoją działalność lub jego przychody znajdują się na niskim poziomie, może skorzystać z przywilejów, które pozwalają mu na obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Ile więc wynosi składa ZUS?

Co składa się na ZUS?

Choć na składkę, którą muszą opłacać przedsiębiorcy potocznie mówi się ZUS, składa się ona z kilku różnych opłat. Co się do nich zalicza? Ubezpieczenie społeczne, które dzieli się na emerytalno-rentowe oraz chorobowe. W przypadku przedsiębiorców to drugie jest dobrowolne, pracownicy muszą natomiast je opłacać.

Ponadto do składki ZUS wlicza się jeszcze ubezpieczenie zdrowotne oraz opłatę na Fundusz Pracy, która stanowi budżet dla Urzędu Pracy.

Składki te musi regulować każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudnia pracowników. W pierwszym przypadku można wyróżnić kilka sytuacji, które omówimy później. Na początku przedstawimy, ile na składki ZUS odprowadza pracodawca, a ile pracownik.

zobacz także:  GetBack bez inwestora, Wyłudzenia VAT... - przegląd 21 stycznia

Pracodawca musi pokryć 9,76% na składkę emerytalną, 6,5% na składkę rentową, 1,8% na składkę wypadkową, 2,45% na Fundusz Pracy oraz dodatkowo 0,1% na składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wartości te odlicza się od wysokości wynagrodzenia. Tak samo jest też w przypadku pracowników, którzy odprowadzają 9,76% na składkę emerytalną, 1,5% na składkę rentową, 2,45% na składkę chorobową oraz 9% na składkę zdrowotną.

Duży ZUS

Przedsiębiorcy zobowiązani są także do opłacania składek ZUS za siebie, szczególnie jeśli prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Wysokość tych opłat w 2018 roku wynosiła 1228,70 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz 1163,39 bez niego.

Koszt ten jest niezależny od wysokości uzyskiwanych dochodów, co jest dużym obciążeniem dla nowopowstających firm oraz dla tych, których roczny przychód nie jest wysoki. Dlatego dla nich stworzono odrębne przepisy.

Preferencyjne stawki ZUS

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy rejestrują swoją działalność, mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Wtedy mogą płacić oni niewiele ponad 500 zł, co jest dużym odciążeniem dla osób dopiero co rozwijających swój biznes. Przez jaki czas obowiązują te stawki? Przez pełne 24 miesiące.

zobacz także:  Znalazłeś tańsze ubezpieczenie samochodu? Kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Co ciekawe, w poprzednich latach stworzony został projekt, który zakładał obowiązywanie preferencyjnych składek ZUS przez trzy lata, został jednak odrzucony.

ZUS od przychodów

Wśród małych przedsiębiorców często podejmowany był temat zbyt wysokich składek ZUS, które nierzadko stanowiły połowę ich przychodów. Jednak w zeszłym roku wprowadzono zmiany w ustawie o VAT, które zaczęły obowiązywać od stycznia tego roku. Czego dotyczą?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekracza 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku (w przypadku 2018 roku kwota ta wynosiła 63 tys. zł) mogą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Polega on na tym, że składka ta liczona jest od przychodów firmy, co pozwala na spore oszczędności.

Co ważne, z możliwości tej można skorzystać przez 36 miesięcy. Następnie przez 24 miesiące trzeba opłacać tzw. duży ZUS, po czym w kolejnych latach, jeśli przychód nadal znajduje się na tak niskim poziomie, znów można przez 36 miesięcy odliczać składkę na korzystniejszych warunkach.

komentarze 2

  1. mała_firma pisze:

    Wysokość składek ZUS powinna być powiązana z wysokością obrotów firmy. Znam kilka przykładów małych firm, które upadły ze względu na wysokość tego typu opłat. Obecne przepisy nie sprzyjają osobom przedsiębiorczym.

  2. zus od przychodów pisze:

    No i w tym roku przecież tak ma być… Chyba do któregoś stycznia można było zgłosić wniosek. I nawet jest o tym w tekście, wysarczyło spojrzeć na akapit „ZUS od przychodów”…

Dodaj Twój komentarz