Spoty reklamowe banków krzyczą, że następny kredyt, pożyczka otworzą przed nami bramy nowego życia. Kolejna oferta przekonuje, że mimo wielu długów jesteśmy w stanie żyć dostatnio i niezbędna jest do tego konsolidacja kredytów. Na czym polega i jak skonsolidować kredyty?
- Co kryje się pod pojęciem konsolidacji kredytów?
- Co zrobić, aby skonsolidować kredyty?
- Jakie dokumenty są potrzebne do konsolidacji kredytów?
- Kiedy nie warto konsolidować kredytów?
Co kryje się pod pojęciem konsolidacji kredytów?
Kiedy miesięczna wysokość rat, zaciągniętych zobowiązań, staje się ponad miarę naszych możliwości możemy sięgnąć po produkt finansowy, który stworzy szansę połączenia wszystkich długów w jeden. Kredyt konsolidacyjny wiąże dotychczasowe zobowiązania w jedno, pozwala uchronić nas przed spiralą zadłużenia i odzyskać płynność finansową. Bank oferuje przejęcie wartości poprzednich kredytów i pożyczek, proponuje nowe oprocentowanie oraz określa ratę, która zazwyczaj jest niższa niż suma poprzednich.
Wspólne oprocentowanie skonsolidowanych zadłużeń jest uzależnione od tego jakie odsetki płacimy od zaciągniętych kredytów, warunki zawsze są wyliczane odrębnie dla każdej sytuacji. Najniższe oprocentowanie możemy zazwyczaj uzyskać konsolidując długoterminowe zobowiązania, wysokie wskaźniki dotyczą kosztownych, krótkoterminowych długów jak np. pożyczka gotówkowa. Konsolidacja oparta jest na niższej, miesięcznej racie, dlatego zawsze wydłuża się okres spłaty zobowiązania.
Co zrobić, aby skonsolidować kredyty?
Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest identyczny jak w przypadku innych kredytów, przed podjęciem decyzji warto skorzystać z internetowej porównywarki kredytowej. Łatwe w obsłudze narzędzie umożliwi wgląd w oferty wielu instytucji, pozwoli na wybór takiej, która wpasuje się w nasze finansowe możliwości.
Jakie dokumenty są potrzebne do konsolidacji kredytów?
Kiedy podejmujemy decyzję o scaleniu długów bank zawsze wymaga przedłożenia kompletu dokumentów, które umożliwiają rozpoczęcie procedury konsolidacji. W praktyce bankowa oferta, w tym zakresie, obejmuje kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub hipoteczny.
W pierwszym przypadku musimy dopełnić mniejszej ilości formalności, bank wymaga przedstawienia dwóch dowodów tożsamości, zaświadczenia o źródle i wysokości uzyskiwanych dochodów, dokumentów stwierdzających fakt posiadania i spłaty poprzednich zadłużeń. Istotny jest też wyciąg z konta osobistego z historią transakcji z ostatnich kilku miesięcy.
Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny musimy dodatkowo okazać dokument, będący podstawą nabycia nieruchomości, na której zostanie ustanowiony zastaw. Potrzebny będzie też odpis z księgi wieczystej nieruchomości, jej wycena i potwierdzenie wpisu do hipoteki.
Kiedy nie warto konsolidować kredytów?
Trzeba pamiętać, że łączenie długów w jeden nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, zawsze należy rozważyć i obliczyć, która z opcji nam się bardziej opłaca. Kredyt konsolidacyjny wiąże się z większymi kosztami, niezależnie od tego jak ładnie brzmią reklamowe slogany zawsze będziemy musieli zapłacić więcej niż w przypadku spłaty każdego ze zobowiązań oddzielnie.
Z pewnością nie jest to produkt przeznaczony dla osób, które mają problem z wypłacalnością i terminowym regulowaniem długów. Jest to zobowiązanie długoterminowe, które wymaga rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.