Zakup własnego mieszkania to inwestycja długoterminowa, nie dziwi więc fakt, że każdy szuka sposobu, by choć o kilka procent obniżyć cenę nieruchomości. Okazuje się, że negocjować koszty mieszkania można zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, chociaż w tym drugim przypadku jest to oczywiście trudniejsze. Jak więc się targować, żeby skutecznie obniżyć cenę nieruchomości?
- Negocjowanie cen mieszkania z deweloperem
- Negocjowanie cen mieszkań na rynku wtórnym
- Kiedy warto negocjować cenę mieszkania?
Negocjowanie cen mieszkania z deweloperem
Więcej trudności przysparza negocjowanie cen z deweloperem, chociaż nie jest to niemożliwe. Im większy popyt na mieszkanie w danym mieście i dzielnicy, tym mniejsze szanse na targowanie się. Aby w ogóle przystąpić do negocjacji z deweloperem mieszkania, na którym szczególnie nam zależy, należy odpowiednio się do tego przygotować. Pomocne z pewnością będzie porównanie ofert konkurencji. Może się okazać, że na osiedlu w pobliżu są korzystne warunki cenowe, co warto deweloperowi przedstawić i podkreślić, że jednak zależy nam na tym, by kupić nieruchomość od niego. Osoby, które mogą zdecydować się na nietypowe mieszkania, powinny to już na wstępie podkreślić. Często nieruchomości ze skosami, z przejściowymi pokojami, bez balkonów są mniej popularne wśród kupujących, zatem można próbować obniżyć ich cenę. Warto też dać do zrozumienia ile jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie. Dla dewelopera nie ma znaczenia czy płatność będzie pochodziła ze zgromadzonych oszczędności czy z kredytu hipotecznego.
Negocjowanie cen mieszkań na rynku wtórnym
Większe pole do popisu, ale i skuteczność, dają negocjacje ceny mieszkań na rynku wtórnym. W tym przypadku bowiem częściej toczą się one między kupującym, a obecnym właścicielem, któremu najpewniej zależy na jak najszybszej i bezproblemowej sprzedaży. Do takich negocjacji również należy odpowiednio się przygotować oceniając nieruchomości w pobliżu i sprawdzając ich ceny. Wiele zależy również od oględzin mieszkania. Wtedy bowiem widać, jakie argumenty można wysunąć podczas negocjacji.
Kiedy warto negocjować cenę mieszkania?
Wiele jest sytuacji, kiedy można negocjować cenę mieszkania i warto z tego korzystać. Ceny, które pojawiają się w ogłoszeniach zazwyczaj są na wyrost, aby dopuścić możliwość jakiejkolwiek negocjacji, a wiadomo, że kupujący zawsze chętnie pragną obniżyć cenę nieruchomości. Najważniejsze to znaleźć pretekst do targowania się, a najlepiej kilka. Wśród nich można wymienić zazwyczaj stan techniczny mieszkania, potrzebę remontu, stare okna, krzywe ściany, konieczność wymiany instalacji itd. To generuje spore koszty podczas renowacji nieruchomości, zatem warto walczyć o zmniejszenie ceny mieszkania, w które trzeba zainwestować sporo środków. Powodem negocjacji może być też brak balkonu, lokalizacja na niskim parterze lub wysokim piętrze, brak miejsca parkingowego, widok z okna, rozkład mieszkania (konieczność posiadania aneksu kuchennego, a nie oddzielnej kuchni, przechodnie pokoje), brak piwnicy lub komórki lokatorskiej itp. Warto więc poznać wszelkie wady danej nieruchomości, ceny konkurencji i przede wszystkim nie bać się negocjować.
Przede wszystkim trzeba szukać mieszkania bezpośrednio od sprzedającego. Z mojego doświadczenia wynika, że tak o wiele łatwiej jest coś wynegocjować, niż gdy pośredniczy jeszcze agent nieruchomości.