czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Jak kupić tanie mieszkanie? Mieszkanie od gminy, od komornika… ile może kosztować?

przestronne mieszkanie

Mieszkania są drogie, o tym wszyscy wiemy. Istnieją jednak sposoby na znalezienie takich w dużo niższej cenie. Niestety często trzeba wtedy liczyć się z innymi niedogodnościami. Jakie mamy zatem możliwości?

Tanie mieszkanie od gminy

Wykup mieszkania od gminy to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie. W ten sposób można dokonać zakupu za 3,75% realnej wartości mieszkania. Problem w tym, że nie jest to opcja dla każdego. Gdy właściciel mieszkania ogłasza chęć sprzedaży, prawo pierwszeństwa zakupu ma najemca i to jemu przysługuje właśnie bonifikata.

Tanie mieszkanie od nadleśnictwa

Podobne regulacje obowiązują w przypadku wykupu mieszkania wynajętego od Lasów Państwowych dla osób, które znalazły tam zatrudnienie. Cena takiego mieszkania zależy wtedy od okresu najmu i stażu pracy. Z każdym kolejnym rokiem zatrudnienia obniża się o 6%, a z każdym rokiem najmu o 3%. Oczywiście są pewne granice – bonifikata nie może przekroczyć 95% wartości mieszkania dla osób, które w Lasach Państwowych przepracowały przynajmniej 3 lata.

zobacz także:  Co to jest mikrofaktoring? Kiedy opłaca się skorzystać z faktoringu dla MŚP?

Te osoby, które w Lasach Państwowych nie pracowały, ale za to wynajmują od tej instytucji mieszkanie przynajmniej od 3 lat i mają umowę na czas nieokreślony, mogą liczyć na bonifikatę do 45% wartości mieszkania.

Tanie mieszkanie od komornika

Żeby kupić mieszkanie w tańszej cenie, można także wziąć udział w licytacji komorniczej. To szansa na naprawdę sporą zniżkę cenową. Wprawdzie w pierwszej licytacji cena nie może spaść poniżej 75% wartości rynkowej (co już samo w sobie jest przecież niezłą okazją), jeśli jednak mieszkanie nie znajdzie nabywcy, urządza się drugą licytację, a tu już cena wywoławcza to tylko dwie trzecie wartości.

Żeby upolować taką okazję, trzeba jednak być bardzo czujnym i sporo się natrudzić. Licytacje komornicze nie są częstym wydarzeniem, a żeby się o nich dowiedzieć, trzeba wiedzieć, gdzie szukać informacji. Warto na bieżąco sprawdzać ogłoszenia na tablicy w urzędzie gminy i siedzibie sądu rejonowego. Także w prasie lokalnej mogą pojawiać się informacje o licytacjach.

Trzeba też najpierw poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak właściwie tego typu licytacja jest zorganizowana. Żeby w ogóle zostać do niej dopuszczonym, trzeba wpłacić wadium w wysokości 10% wartości mieszkania.

zobacz także:  Gigantyczna kara dla domu maklerskiego X-Trade Brokers

Tanie mieszkanie obciążone prawem dożywocia

Tańsze mieszkania to również te, które kupujemy razem z… lokatorem. W tym wypadku w umowie notarialnej, która przenosi na nas prawo do lokalu, musimy się zobowiązać do zapewnienia dożywotniego utrzymania i opieki poprzedniemu właścicielowi, a po jego śmierci również do pokrycia kosztów pochówku. Z pewnością są to obowiązki, które nie każdy chętnie weźmie na swoje barki, niemniej jednak taki układ pozwala na zakup mieszkania nawet o połowę taniej.

Tanie mieszkanie na poddaszu lub w sutenerze

Cena zależy również od tego, gdzie w planie budynku dane mieszkanie jest ulokowane. Najtańsze są lokale w suterenie i na poddaszu. Niskie ceny wynikają jednak z tego, że taka lokalizacja nie jest uznawana za zbyt korzystną, i to też warto mieć na uwadze. Trzeba tu dokonać bilansu plusów i minusów.

komentarze 2

  1. home pisze:

    Tylko takie mieszkanie od komornika nie jest łatwo zdobyć. Chodzi mi o to, że wybór jest mały, trudno znaleźć informację o nich, no i oglądać je można tylko w ściśle określonych

  2. Laura pisze:

    No od komornika nie ma tego dużo, to fakt.Jednak warto szukać. Ceny są kuszące.

Dodaj Twój komentarz