sobota, 7 grudnia 2024
HotMoney

Jak i kiedy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę pożyczki?

mężczyzna trzyma pióro przy dokumentach

Podpisując umowę pożyczkową, warto znać nie tylko swoje obowiązki i zobowiązania, ale i swoje prawa. Dotyczy to między innymi kwestii wypowiedzenia umowy pożyczki, której zasady powinny być dokładnie rozpisane przez pożyczkodawcę. Kiedy i w jakich okolicznościach my jako pożyczkobiorcy możemy wypowiedzieć umowę pożyczkową? Czy w ogóle możliwe jest wypowiedzenie umowy przez dłużnika?

Czy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę pożyczki?

Nie, nie może. Wypowiedzenie umowy pożyczki gotówkowej jest jednym z praw, z których może skorzystać pożyczkodawca w momencie, gdy pożyczkobiorca nie spłaca swojego zadłużenia. Innymi słowy, jeżeli jesteśmy nieterminowi w spłacie i pomimo otrzymania wezwania do zapłaty wciąż nie regulujemy swojego zadłużenia, wówczas bank czy firma pożyczkowa mają prawo do wypowiedzenia nam umowy, czyli jej zerwania oraz żądania zwrotu zaległej należności.

Dlaczego więc często mówi się o wypowiedzeniu umowy w kontekście jej zerwania od strony pożyczkobiorcy? Pojęcie to zazwyczaj jest mylone z odstąpieniem od umowy, które należy do przywilejów należnych każdemu, kto zawiera umowę kredytową lub pożyczkową.

zobacz także:  Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt/pożyczkę?

Jakie są różnice między wypowiedzeniem a odstąpieniem od umowy?

Wypowiedzenie umowy, a odstąpienie od niej to dwie zupełnie inne pojęcia. Wypowiedzieć umowę może tylko pożyczkodawca, dla którego jest to wyraźny przywilej w momencie, gdy dłużnik nie spłaca swojego zobowiązania, a co za tym idzie, firma na tym traci, a klient jest niewiarygodny.

Odstąpienie od umowy to z kolei przywilej należny pożyczkobiorcy, ale tylko pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, odstąpić od umowy można maksymalnie do 14 dni od jej podpisania, przy czym klient zobowiązuje się od oddania całości pożyczonej kwoty. Co ważne sposób zawarcia umowy, nie ma znaczenia, dodatkowo firma czy bank nie mogą żądać od nas dodatkowej zapłaty za rezygnację z umowy, jak również są zobowiązane do oddania kwot, które wpłaciliśmy w momencie podpisywania umowy.

Kiedy pożyczkodawca może żądać wypowiedzenia umowy?

Wypowiedzenie umowy najczęściej następuje w dwóch przypadkach – kiedy klient jest nieterminowy i nie spłaca należnego zadłużenia, a także wtedy, gdy klient staje się z jakiś powodów niewypłacalny. Co jest jednak istotne, bank czy firma pozabankowa nie mogą nas zaskoczyć wypowiedzeniem, to znaczy nie mogą nam go przedstawić bez wcześniejszego przesłania żądania do zapłaty. Dopiero jak na takie żądania nie odpowiadamy, wówczas umowa może zostać zerwana, zazwyczaj jednak zachowywany jest dodatkowy 30-dniowy okres wypowiedzenia. Ten czas rzecz jasna można przeznaczyć na próbę spłaty zobowiązania.

zobacz także:  Pożyczka online. 3 cechy dobrego produktu

Co istotne, w momencie zerwania umowy mamy określony czas na spłatę zadłużenia, z kolei bank czy firma pożyczkowa z racji nierzetelności może wpisać nas do rejestru dłużników BIK. Zostaje także wszczęta egzekucja komornicza, mająca na celu odzyskanie zadłużenia.

Kiedy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę?

Często mówi się o wypowiedzeniu, ale chodzi tutaj o odstąpienie od umowy. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy, pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od niej bez podawania jakichkolwiek przyczyn, a bank czy inna instytucja finansowa nie musi żądać powodów. Klient musi jednak zwrócić całą pożyczoną kwotę czy to pożyczki, czy kredytu gotówkowego bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Prawo do odstąpienia od umowy pożyczkowej zawarte jest w ustawie o kredycie konsumenckim, dodatkowo każda umowa powinna także zawierać informacje związane z możliwością odstąpienia.

Podpisując umowę pożyczkową, ważne jest, aby znać nie tylko swoje obowiązki, ale i prawa, takie jak możliwość odstąpienia od umowy. Jeśli masz wątpliwości co do swojej umowy pożyczkowej, skonsultuj się z doradcą finansowym, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie jej aspekty.

zobacz także:  Rodzaje i wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu i pożyczki

Dodaj Twój komentarz