piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

GetBack bez inwestora, Wyłudzenia VAT… – przegląd 21 stycznia

ikony Twittera i Facebooka

GetBack stracił inwestora. Na Śląsku zatrzymano podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT. Jakie jeszcze świeże wiadomości warto znać?

Inwestor GetBacku rezygnuje

GetBack znów ma problemy. Wydawało się, że spółka wyjdzie na prostą, po tym jak znalazła inwestora, którym był szwedzki Hoist. Scenariusz inwestorski opierał się na założeniu, że część wierzytelności GetBacku zostanie spłacona z 1 mld zł, które Hoist miał wyłożyć na konkretne aktywa.

Teraz ten scenariusz upadł, choć przez jakiś czas wszystko przebiegało zgodnie z planem. Hoist złożył kwotę zabezpieczoną depozytem, wszedł w negocjacje i poniósł koszty oceny inwestycji. Jednak zaledwie na kilka dni przed decyzją sądu kluczową dla tej inwestycji Hoist wycofał się z rozmów dotyczących zakupu wszystkich portfeli.

Już 22 stycznia w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ma się odbyć spotkanie wierzycieli GetBacku w sprawie przyszłości spółki, która jest teraz naturalnie pod znakiem zapytania. Zarząd GetBacku zapowiedział jednak, że ma przygotowaną nową propozycję, będącą hybrydą poprzednich. W praktyce ma to oznaczać, że aktywa wciąż będą wyprzedawane, jednak w wolniejszym tempie i w mniejszych partiach. Do inwestorów niezabezpieczonych trafić ma 28% sumy, którą GetBack jest im winny, a pierwsza transza ma być wypłacona w 2020 roku.

zobacz także:  JPM Coin, Polsko-japońska współpraca... - przegląd 15 lutego 2019

Wyłudzenia VAT na Śląsku

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenia podatku VAT na sumę około 320 tys zł. To kolejni zatrzymani w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby straży pożarnej w Mysłowicach, postawionej za 17,5 mln zł. Zarzuty w tej sprawie usłyszeli już między innymi były komendant jednostki oraz członek komisji przetargowej.

W innym wątku sprawy dotyczącej śląskich inwestycji w 2017 roku zatrzymano pięciu podejrzanych o nieprawidłowości przy wyburzeniu kamienicy w centrum Katowic i wybudowaniu w celach komercyjnych nowej, wykorzystując do tego publiczne środki z programu operacyjnego „Jessica” dla trwałych inwestycji na obszarach miejskich.

Niemcy nie chcą irańskich linii

Niemcy cofnęły irańskim liniom lotniczym Mahan Air zezwolenia na loty do niemieckich miast, jako powód podając potrzebę ochrony interesów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. O co konkretnie chodzi? Rząd Niemiec wskazuje, że irański przewoźnik, transportując na Bliski Wschód personel i sprzęt, wspiera wojnę w Syrii.

Facebook i Twitter łamią rosyjskie prawo?

Rosyjski urząd kontroli mediów i internetu wszczął administracyjne postępowanie przeciwko amerykańskim firmom Facebook i Twitter. Tamtejsze prawo mówi o tym, iż dane rosyjskich użytkowników muszą być przechowywane na terenie Federacji Rosyjskiej. Do amerykańskich spółek zostało więc skierowane pytanie, czy przestrzegają one tych przepisów. Rosyjscy urzędnicy spotkali się jednak z wymijającą odpowiedzią.

zobacz także:  SKOK-i w złej sytuacji finansowej?

W reakcji na to wszczęto postępowanie administracyjne. Jaka kara grozi Facebookowi i Twitterowi? Być może spółki te będą musiały zapłacić grzywnę w wysokości 5000 rubli. Może i brzmi to poważnie, ale tak naprawdę to równowartość zaledwie 75 dolarów czyli 275 złotych.

Dodaj Twój komentarz