środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje szambo betonowe, a ile plastikowe? Które szambo wybrać?

Paln architektoniczny budowy domu

Szambo to nic innego jak zbiorniki na ścieki. Są one obowiązkowe wszędzie tam, gdzie znajdują się zabudowania bez dostępu do miejskiej sieci kanalizacji. Często jest to przykry obowiązek, ponieważ wiąże się przede wszystkim z licznymi kosztami dodatkowymi i za samo szambo i za wywóz nieczystości. Ile właściwie zapłacimy za szambo? Które będzie lepsze – betonowe czy plastikowe?

Jakie szambo kupić?

Wybór szamba w pewnym momencie budowy domu staje się kwestią niezwykle ważną, szczególnie gdy teren, na którym powstaje zabudowanie nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wówczas pojawia się istotne pytanie: jakie szambo wybrać? Czym kierować się przy tej decyzji i przede wszystkim ile będzie mnie to kosztowało? Trzeba też od razu przyznać na wstępie, że koszty szamba będą zależne od kilku czynników: materiału, wielkości i rzecz jasna producenta oraz skomplikowania jego montażu na danym terenie..

zobacz także:  Czy mogą Cię zwolnić jeżeli jesteś na L4?

Ile kosztuje i czym się wyróżnia szambo betonowe?

Jednym z częstych wyborów jest zakup szamba betonowego. Powód jest banalnie prosty – szambo betonowe jest zdecydowanie tańsze niż szambo wykonane z tworzyw sztucznych. Najważniejsze cechy takiego szamba to duża masa, dzięki której lepiej osadzi się w ziemi oraz solidność i wytrzymałość. Znaczny ciężar może być też minusem, gdy mamy niewielkie możliwości transportu, a ciężarówki i dźwigi nie mają możliwości dojazdu. Cena szamba betonowego zależna jest od jego wielkości i tego ile ma komór, ale waha się w okolicach 1-3,5 tys. zł plus montaż.

Ile kosztuje i czym się wyróżnia szambo plastikowe?

W przypadku szamba plastikowego trzeba się liczyć z nieco większymi kosztami. Podstawową cechą tego typu zbiorników jest zdecydowani mniejsza masa, dzięki czemu o wiele łatwiej można go przetransportować. Dużą zaletą jest także szczelność, ponieważ ścieki nie są w stanie przedostać się do gruntu (przy szambie betonowym istnieje taka możliwość). Ma też dużą trwałość, nie koroduje i nie wchodzi w reakcję z gruntem. Mają niestety niewielką wytrzymałość, więc nie powinno się ich montować pod podjazdami czy z użyciem większej ilości ziemi. Można oczywiście zastosować dodatkowe wzmocnienie. Cena szamba plastikowego w zależności od wielkości i ilości komór to koszt od około 2 tys. zł za najtańsze do nawet ponad 10 tys. zł.

zobacz także:  Andrzej Duda leci do Donalda Trumpa - czego można się spodziewać po tej wizycie?

Jakie formalności trzeba spełnić przy budowie szamba?

Warto pamiętać również o tym, że niezależnie od tego, jaki typ szamba wybierzemy, trzeba należy spełnić określone warunki i formalności. Przy zbiornikach do 10 m3 konieczne jest zgłoszenie w urzędzie tego faktu. Z kolei gdy planuje się zamontowanie większego szamba, wówczas trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Co istotne, jeżeli chodzi o wybór szamba w ogóle, należy ustalić wszystko jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ będzie to miało duże znaczenie w trakcie budowy i tego jak będzie ona przebiegać.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Oprócz kosztów związanych z zakupem i montażem szamba, trzeba także wziąć pod uwagę wydatki, jakie poniesie się z racji jego użytkowania, a konkretnie wywozu ścieków. Rocznie może to być wydatek rzędu od 2 do 5 tys. złotych. Nie jest więc tanio i w porównaniu do innych rozwiązań kanalizacyjnych można powiedzieć, że wychodzi to zwyczajnie drogo.

Dodaj Twój komentarz