czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje lakierowanie samochodu, kiedy potrzebne lakierowanie auta?

Naprawa karoserii

Jeśli na Twoim samochodzie na skutek stłuczki czy aktów wandalizmu pojawiły się rysy, pomyśl o lakierowaniu karoserii. Dzięki temu Twoje auta będzie wyglądało lepiej, co wpłynie na jego wartość podczas sprzedaży. A ile kosztuje taka naprawa i kiedy jest konieczna?

Kiedy potrzebne jest lakierowanie auta?

Na początku musisz wiedzieć, że karoseria może ulec uszkodzeniu nie tylko w wyniku wypadku, ale także… gdy niewłaściwie o nią dbasz. Z tego względu powstaje coraz więcej serwisów detailingowych, w których można zabezpieczyć lakier przy użyciu specjalistycznych powłok.

Najczęściej lakierowanie jest konieczne wtedy, gdy na pojeździe dokonywano poważnych napraw blacharskich i doszło do uszkodzenia struktury lakieru w wielu miejscach. Dzięki temu poprawia się efekt wizualny, choć niesie to za sobą pewne konsekwencje. Co prawda auto wygląda lepiej, naruszona jest jednak jego powłoka ochronna i antykorozyjna, co zmniejsza wartość pojazdu. Oczywiście, jeśli lakierowane były drobne elementy, nie ma to większego znaczenia. Gorzej, gdy samochód posiada grube warstwy szpachli i lakieru renowacyjnego…

zobacz także:  Ile kosztuje alpaka? Co wpływa na cenę alpak w Polsce?

Jak przebiega lakierowanie samochodu?

Lakierowanie jest kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Przeprowadza się je na konkretnym elemencie karoserii (wtedy konieczny jest jego demontaż) lub wymienia się całą powłokę lakierniczą.

Bez względu na to, która z tych metod zostanie zastosowana, konieczne jest wcześniejsze usunięcie starej powłoki. Robi się to przy pomocy papieru ściernego oraz urządzeń szlifierskich. Następnie czyści się oraz odtłuszcza te elementy. Dopiero po tych zabiegach można pokryć blachę nową warstwą podkładu oraz lakieru, a na końcu całość jest polerowana.

Teoretycznie cały ten proces można wykonać samodzielnie, co znacznie zmniejszy cenę przedsięwzięcia. Czemu jednak tylko teoretycznie? Ponieważ jeśli nie masz w tym doświadczenia oraz nie korzystasz z profesjonalnych sprzętów, istnieje mała szansa na to, aby cały ten zabieg się powiódł.

Ile kosztuje lakierowanie auta?

A ile kosztuje lakierowanie auta? To już zależy od tego, jak duża jest powierzchnia wymagająca naprawy. Jeśli uszkodzony jest tylko jeden element karoserii, zapłacisz 100-200 zł w tańszych warsztatach, a od 300 zł w profesjonalnym serwisie (cena ta sięga zwykle do 1000 zł). A co, gdy planujesz przemalowanie całego pojazdu? Wtedy musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Średnio jest to 3 000 zł, aczkolwiek możesz zapłacić nawet 10 000 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje patent europejski? Co to jest patent europejski?

Są jednak alternatywne sposoby naprawy, o których warto wiedzieć.

Naprawy bez lakierowania – kiedy możliwe?

Jeśli widzisz wgniecenie karoserii, to od razu myślisz o kosztownej naprawie. Nie zawsze musi jednak tak być. Jeśli nie doszło do naruszenia struktury lakieru, możliwe jest zastosowanie techniki PDR umożliwiającej bezinwazyjne usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Koszt naprawy jednej wgniotki to ok. 50 zł.

Gdy natomiast mowa jest o drobnych zarysowaniach, możesz samodzielnie zamaskować je przy użyciu markerów czy sztyftów – zwykle ich koszt nie przekracza 30 zł. Często możliwa jest też renowacja lakieru, efektem której jest zlikwidowanie rys i odprysków.

Niektóre warsztaty oferują naprawę lakieru metodą SSR. W tym celu rysę uzupełnia się specjalnym preparatem. To sprawia, że oryginalna powłoka lakiernicza zostaje zachowana. Jest to również znacznie tańsza metoda niż lakierowanie.

1 komentarz

  1. aroma pisze:

    Nie wiedziałam o tej naprawie SSR. Muszę o niej pomyśleć, bo w kilku miejscach przydałoby się pokryć „ubytki” 😉

Dodaj Twój komentarz