poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

EKG – ile kosztuje, gdzie można zrobić badanie serca EKG?

Wynik badania EKG

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu dostał skierowanie na badanie EKG. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż EKG robi się nawet osobom zdrowym w celach profilaktycznych. Do plusów tego badania na pewno zaliczyć można fakt, że można je zrobić także poza szpitalem czy przychodnią. Sprawdź zatem jaki jest jego koszt i po co wykonuje się EKG.

Jak działa aparat EKG?

Każdy skurcz naszego serca wytwarza prąd elektryczny. W mięśniu sercowym te impulsy elektryczne powstają samoistnie, a ich częstotliwość decyduje o pracy serca. Prąd wytwarzany jest w tak zwanym węźle zatokowym – stamtąd przechodzi do wyspecjalizowanych komórek i innych części serca. Tę właściwość pracy serca wykorzystano właśnie konstruując aparat EKG. Aparat ów rejestruje zmiany potencjału elektrycznego jakie zachodzą na powierzchni serca. Dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele pacjenta, elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry. Są one oczywiście wzmacniane, a potem zapisywane przez aparat na papierze. Zapis ten nazywa się krzywą EKG i odzwierciedla zjawiska elektryczne zachodzące w ciele.

zobacz także:  Jak zrobić przelew natychmiastowy? Ile to kosztuje?

Po co robi się badanie EKG?

Dzięki elektrokardiografowi można rozpoznać zaburzenia serca, a czasem nawet zdecydować o wszczepieniu stymulatora. Krzywa EKG rejestrująca pracę serca dostarcza także informacji o budowie tego organu. Z wyniku badania EKG można odczytać czy jedna z komór serca jest przerośnięta. Jeśli jest to lewa świadczy to o nadciśnieniu tętniczym, natomiast gdy jest to prawa, o nadciśnieniu płucnym. Badanie EKG pozwala wykryć wady zastawek serca, zapalne choroby mięśnia sercowego, wady wrodzone lub te spowodowane toksynami. Dzięki badaniu EKG można także wykryć niedokrwienie mięśnia serca, zawał lub znaleźć pozawałowe blizny. Elektrokardiograf pozwala także zorientować się, którą ścianę serca objęło niedokrwienie lub martwica i na jak dużym obszarze narządu one się znajdują.

Ile kosztuje badanie EKG?

EKG ze skierowaniem jest badaniem refundowanym przez NFZ, nieraz jednak terminy w przychodniach i szpitalach są bardzo odległe. Istnieje możliwość wykonania tego badania w gabinecie lekarskim, zarówno w mieście jak i na wsi, a także gdy zajdzie taka potrzeba w karetce pogotowia. Kiedy jednak mamy zamiar zrobić EKG prywatnie nie ma żadnych przeszkód ku temu, gdyż skierowanie od lekarza nie jest tu konieczne. Robiąc prywatnie badanie EKG wcale nie musimy nastawiać się na duże koszty, wszystko jednak zależy od tego jakiego rodzaju to ma być EKG i w jakiej placówce jest przeprowadzane.

zobacz także:  Na czym polega amortyzacja w księgowości? Czego dotyczy amortyzacja?

Koszt EKG robionego prywatnie to około 10-50zł. W przypadku kiedy pacjent nie posiada ubezpieczenia, również badanie EKG musi wykonać odpłatnie. Warto wiedzieć, że nieco tańsze będzie EKG bez opisu (jednak zwykle różnica nie wynosi więcej, niż 10 zł. Droższe jest badanie holter EKG – wynosi średnio od 100 do 130 zł. Natomiast za test wysiłkowy trzeba zapłacić ok. 120-140 zł.

Naturalnie jeśli takich badań nieubezpieczony ma wykonać o wiele więcej warto by pomyślał o pożyczce pozabankowej. Warto wspomnieć, że najdrożej będzie nas kosztowało prywatne badanie EKG w Warszawie i w Krakowie, natomiast w pozostałych miastach ceny w ośrodkach są znormalizowane.

Na czym polega badanie EKG z holterem?

EKG metodą holtera rejestruje pracę serca w ciągu 24 godzin. Bardzo ważna jest tu ciągłość badania, gdyż ma ono ogromne znaczenie jeśli chodzi o diagnostykę. Badanie to w odróżnieniu od badania EKG w spoczynku pozwala ocenić zmiany okresowe, które pojawiają się nagle, a zwykłe EKG nie jest w stanie ich uchwycić (gdyż jest badaniem w spoczynku). Badanie metodą holtera pozwala skontrolować pracę serca także podczas snu kiedy bardzo często dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu tego organu. Badanie holterowskie wykrywa nieprawidłowości w pracy serca podczas codziennych zajęć pacjenta. Średnia cena badania EKG z holterem wynosi 136 zł, z kolei najniższa to 85 zł, a najwyższa 350 zł.

zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Badanie EKG z holterem polega na tym, że na klatce piersiowej badanego umieszcza się elektrody, a aparat EKG w formie małego pudełeczka przytwierdza się do paska. Pacjent zobligowany jest w trakcie badania do notowania informacji o wykonywanych przez niego czynnościach lub pojawiających się dolegliwościach (w notatkach tych powinna być uwzględniona także godzina). Naturalnie pacjent podczas badania nie musi pozostawać w placówce medycznej.

Dodaj Twój komentarz