czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Dobra sesja na GPW, Ostatnia sierpniowa sesja na Wall Street, Uszczelnienie systemu podatkowego

wykres giełdowy

Na Giełdzie Papierów Wartościowych najlepsza sesja od ponad dwóch lat. Kto odnotował największy wzrost notowań?

Najlepsza sesja na GPW od ponad dwóch lat

Ostatni piątek sierpnia przyniósł najlepszą od ponad dwóch lat sesję na Giełdzie Papierów Wartościowych. Szczególnie korzystnie wyglądała giełdowa sytuacja banków, górnictwa i energetyki. WIG20 urósł aż o 3,2%, co stanowi najmocniejszy wzrost indeksu od stycznia 2017 roku. W ten sposób WIG20 wyróżnił się też w piątek na tle Europy, gdzie wzrosty nie przekraczały 1,5%.

Najmocniejszy wzrost dotyczy notowań Lotosu – poszły w górę aż o 6,3%. Indeks branżowy banków wzrósł o 3,6%, a wśród nich w czołówce znalazły się Alior, który w reakcji na zatwierdzenie układu w Ruchu podrożał o 4%, oraz Santander, który odnotował wzrost o 5%. Wzrost odnotowały również inne indeksy – WIG o 2,7%, mWIG o 1,8%, a sWIG o 0,6%.

Wall Street – małe zmiany indeksów

Ostatnia sierpniowa sesja giełdowa na Wall Street nie przyniosła dużych zmian. Akcje Tesli rosły o 4,5% po zapowiedzi władz Chin, że samochody Tesli będą wyłączone z podatku od zakupu. Notowania Dell Technologies rosły o 9%, a akcje Campbell Soup o 8%. Inwestorzy w napięciu oczekują na to, jak rozwiną się wypadki w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej.

zobacz także:  Hossa, Bessa, co to jest?

1 września w życie wchodzi pierwsza transza 15-procentowych ceł na chińskie towary o wartości około 300 mld dolarów. Analitycy uważają, że Chiny mogą wojnę handlową po prostu przeczekać, ponieważ handel nie stanowi podstawy dla ich gospodarki – wnosi tylko 20% do krajowego PKB.

Uszczelnienie systemu podatkowego

W ostatnią niedzielę sierpnia w życie weszły następne zmiany uszczelniające system podatkowy. Przewiduje się utworzenie jednej bazy podatników VAT, tak zwanej białej listy, która ułatwi firmom weryfikację kontrahentów. Znajdą się w niej informacje, które do tej pory zawarte były w dwóch wykazach podatników. Wśród danych znajdą się między innymi numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym.

Przelewy przekraczające kwotę 15 tys. zł na rachunki inne niż wskazane w wykazie nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Nabywca ma zostać objęty solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy – przypadającej w części VAT proporcjonalnie na określoną transakcję.

Aby zweryfikować, czy rachunek kontrahenta figuruje w wykazie, brany będzie pod uwagę dzień zlecenia przelewu bankowi bądź spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, a nie dzień uznania rachunku sprzedawcy czy obciążenia rachunku nabywcy.

zobacz także:  Krach walutowy w Turcji - czy spadek wartości liry wpłynie na złotówki?

Cyberataki na banki i giełdy

Raport ONZ opublikowany w sierpniu zawiera informacje o cyberatakach na banki i giełdy kryptowalut, dzięki którym Korea Północna miała wygenerować około 2 mld dolarów na programy broni masowego rażenia.

Teraz Korea Płn. zaprzecza tym oskarżeniom, twierdząc, że Stany Zjednoczone i inne wrogie siły rozpowszechniają celowo fałszywe informacje, aby zniszczyć wizerunek Korei i znaleźć uzasadnienie dla sankcji i kampanii nacisku przeciwko krajowi.

Dodaj Twój komentarz