sobota, 14 września 2024
HotMoney

Czy można płacić kartą innej osoby?

Karta płatnicza w dłoni

Wiele osób zastanawia się czy można zapłacić cudzą karta płatniczą? Niestety nie jest to dozwolone i to z kilku przyczyn. Nawet błahe zapłacenie za zakupy kartą męża może okazać się problemem. Przeczytaj dlaczego nie można płacić kartą innej osoby.

Czy można za zakupy zapłacić kartą innej osoby?

Zarówno prowadzenie konta osobistego jak i używanie kart płatniczych są przedmiotem umów zawieranych między bankiem a klientem. Zgodnie z regulaminami banków karta płatnicza czy karta kredytowa jest własnością banku, który ją wydaje. Stąd też jej użytkownikiem jest osoba, której dane widnieją na karcie. Nie powinno zatem dziwić, że sprzedawca może zweryfikować tożsamość użytkownika karty. Tu pewnie sporo osób się zdziwi, ale niezaakceptowanie powyższych zasad może grozić odmową wykonania transakcji. Osoba sprawdzająca tożsamość klienta płacącego obcą kartą może nawet zatrzymać kartę lub wezwać policję.

zobacz także:  Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego. Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Czy faktycznie nigdy nie można dokonać płatności kartą innej osoby? Jak się okazuje są wyjątki od tej reguły. Nieco inaczej wygląda sytuacja kiedy próbujemy cudzą kartą opłacić transakcję internetową. Oczywiście transakcja ta musi zostać dokonana za zgodą posiadacza karty, którą zapłacimy. Brak jest jednak przepisów karnych, które wykluczałyby możliwość dokonania zakupu online z pomocą innej karty.

Dlaczego opłacanie transakcji online cudzą kartą jest niebezpieczne?

Owszem, można dokonać zakupu przez internet i zapłacić kartą innej osoby, jednak jest to dość niebezpieczne. Ryzyko, że ktoś obcy czyli podglądacz ukradnie dane z karty jest wysoce prawdopodobne. Jest to nawet o wiele bardziej możliwe niż w przypadku „fizycznej” kradzieży karty. Każda sytuacja kiedy inna osoba płaci naszą kartą zwiększa ryzyko, że przejęte zostaną jej dane. Ktoś kto posiada dane z obu kart płatniczych może bez problemu zrobić zakupy nawet fizycznie nie posiadając karty. Czasem nawet nie trzeba posiadać danych z obu kart, wystarczą jedynie te z awersu (numer karty, data ważności i nazwisko posiadacza).

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Wady i zalety

Jak bezpiecznie płacić kartą swoją i innej osoby?

Bank, który wydaje kartę powinien zabezpieczyć ją przed kradzieżami internetowymi. Procedura ta została nazwana 3D Secure i polega na wysyłaniu klientowi płacącemu kartą hasła sms-em, dzięki któremu dodatkowo potwierdzi się transakcję. Złodzieje danych z kart mają wtedy utrudnione zadanie, gdyż oprócz danych z karty potrzebują także numeru telefonu osoby posiadającej kartę. Jest to bardzo ważne, także gdy płacimy online kartą innej osoby. Jeśli posiada ona tego typu zabezpieczenia, wystarczy, że udostępni nam swój telefon z sms-em z banku. Coraz więcej banków wykorzystuje system 3D Secure – jest to bank PKO BP, bank Pekao, BZ WBK, Millenium, ING, BGŻ BNP Paribas, a także Eurobank.

Czy małżeństwo może posiadać wspólną kartę płatniczą?

Zdarzają się sytuacje kiedy małżeństwo posiada wspólne konto bankowe i tylko jedną kartę płatniczą (tym bardziej jeśli jest ona na PIN, a nie na podpis). Jednak zgodnie z prawem bankowym, a także regulaminem kart płatniczych posiadacz karty to jedyna uprawniona osoba do używania karty oraz PIN-u. Nie można udostępniać karty i PIN-u osobom nieuprawnionym. Oczywiście zasady te mają na celu ograniczenie kradzieży kart płatniczych. Obecnie dokonywanie płatności kartą jest bardzo wygodne, ale równie łatwo o to, by zapłaciły nią osoby niepożądane. Dla małżeństwa operującego jedną kartą najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pieniędzy z bankomatu i gospodarowanie gotówką.

zobacz także:  Program Współdziałania, Kruk przejmuje rumuńskie aktywa GetBacku

Według Narodowego Banku Polskiego nasz kraj jest liderem transakcji zbliżeniowych. Rodzi to wiele niebezpieczeństw kradzieży, ponieważ zakupów do 50zł można dokonywać nie podając PIN-u.

Dodaj Twój komentarz