czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Co to jest storno?

księgowość

Księgowość nie jest prostą dziedziną, nic więc dziwnego, że nawet najlepszym specjalistom mogą przydarzyć się pomyłki. W jaki sposób korygować błędy? Do tego celu służy storno.

Co to jest storno?

Storno to zapis, który anuluje błędną operację księgową. Sam ten termin pochodzi od włoskiego „stornare”, co znaczy „odwracać” – całkiem logiczne, zważywszy że ten sposób poprawiania błędów księgowych pozwala usunąć ich wpływ na końcowe saldo konta, a niekiedy również na obroty (ale to już zależy od konkretnych okoliczności).

Dlaczego stosuje się storno?

Ta metoda radzenia sobie z błędnymi zapisami w księgowości ma swoje niewątpliwe zalety, jednak jej głównym atutem jest to, że poprawienie błędów nie wymaga przekreślenia wykonanych uprzednio zapisów. Dlaczego to takie istotne? Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o zachowanie odpowiedniej strony estetycznej danego dokumentu.

Brak skreśleń przekłada się na czytelność zapisu – gdyby dokumenty były pokreślone, trudniej byłoby się w nich zorientować i odczytać wszystkie zawarte w nich dane. Przy zastosowaniu storno zachowana zostaje również kolejność numeracji. Udokumentowana jest cała historia księgowań, w tym również księgowania nieprawidłowe. Dzięki temu można skontrolować, jakie były owe błędne zapisy i jak zostały zmienione. Można więc uniknąć wrażenia, że ktoś usiłował „zmieniać historię”. Stare zapisy zostają, a wszelkie poprawki zostają naniesione na nie.

zobacz także:  Co to jest kredyt pomostowy? Jak uzyskać kredyt na realizację inwestycji?

W jaki sposób się to robi? Na czym dokładnie polega ta metoda korygowania błędnych księgowych wyliczeń? Otóż można przeprowadzić ją dwojako, wyróżniamy bowiem storno czerwone i storno czarne.

Co to jest storno czerwone?

Storno czerwone polega na tym, że dokonuje się zapisu na tych samych stronach, na których znajduje się zapis korygowany, oraz w tej samej wartości, z tą jednak różnicą, że jest to zapis ujemny. Efektem zastosowania tej metody jest anulowanie błędnego zapisu i jego mocy sprawczej, czyli, inaczej mówiąc, wpływu, jaki ma on na obroty na kontach.

Skąd nazwa „storno czerwone”? Jest ona pozostałością po dawniejszych czasach, kiedy to jeszcze księgi prowadzone były ręcznie. Storno czerwone było wówczas wprowadzane przy użyciu czerwonego atramentu, który kontrastował z pozostałymi zapisami w księgach, pisanymi atramentem czarnym. Dzięki temu wprowadzone poprawki już na pierwszy rzut oka się wyróżniały – od razu było widać, w których miejscach wprowadzono korekty. Storno czerwone często brano też w nawias lub umieszczano w ramce, aby jeszcze dodatkowo je wyróżnić.

zobacz także:  Depozyt bankowy, co to jest i na czym polegają depozyty bankowe?

Czym jest storno czarne?

Storno czarne polega na tym, że nowego zapisu dokonuje się na tych samych kontach, co zapis korygowany, i w takiej samej kwocie, ale po przeciwnych stronach. Stosując tę metodę, eliminuje się wpływ błędnej operacji na bilans obu kont. Powoduje to zwiększenie ich obrotów, nie ma natomiast wpływu na wynik finansowy ani sumę bilansową.

Storno całkowite i częściowe

Obie odmiany storna mogą być zastosowane w formie całkowitej lub częściowej. Storno całkowite występuje w sytuacji, gdy księguje się kwotę równą tej błędnie wpisanej, natomiast ze stornem częściowym mamy do czynienia, kiedy księgowana jest jedynie różnica między kwotą błędną, a tą poprawną.

1 komentarz

  1. Paweł pisze:

    Przerabiałem już chyba wszystkie formy księgowości… Zatrudniałem księgową, korzystałem z księgowości internetowej, nawet sam przez moment się tym zajmowałem, ale każda z tych opcji była fatalna… Na szczęście udało mi się znaleźć biuro, które uratowało moją firmę 😀 Bo w końcu mogę spać spokojnie, że moje finanse sa w dobrych rękach. Od samego początku byłem pod wrażeniem ich kompetentnego podejścia. Drugiego takiego biura ze świecą szukać.

Dodaj Twój komentarz