piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Zamrożenie cen prądu, Sankcje na irańską ropę… – przegląd 28 czerwiec 2019

zapalone żarówki

Nowelizacja ustawy zamrażającej ceny prądu zyskała prezydencki podpis. Oznacza to dla użytkowników energii elektrycznej duże oszczędności.

Zamrożenie cen prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, między innymi dla gospodarstw domowych, szpitali, samorządów i innych jednostek sektora finansów publicznych oraz mikro- i małych firm.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał już wcześniej, że przez cały rok 2019 ceny nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych, po podpisaniu nowelizacji wiadomo już jednak, że skorzysta również około 1000 szpitali, 61,4 tys. instytucji sektora finansów publicznych, 57 tys. małych firm i 1,937 mln mikrofirm. Minister stwierdził, że może zagwarantować, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej zaoszczędzą w 2019 roku 8 mld złotych.

Podejrzani w sprawie skażenia ropy

Już 13 osób ma status podejrzanego w śledztwie, które toczy się w Rosji w sprawie zanieczyszczenia ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. Wśród objętych śledztwem nowych osób są trzej pracownicy firmy Transnieft Drużba. Jedna z nich znajduje się obecnie w areszcie domowym, dwie pozostałe podpisały zobowiązanie do nieopuszczania kraju.

zobacz także:  Ranking kont osobistych styczeń 2020

Senat USA popiera wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce

Senat Stanów Zjednoczonych zdecydowaną większością głosów (86 do 8) przyjął ustawę o przeznaczeniu 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. W ustawie znalazło się odniesienie do Polski – w dokumencie stwierdzono, że strategia obrony narodowej określa długoterminową strategiczną rywalizację z Federacją Rosyjską jako główny priorytet Departamentu Obrony, co wymaga zwiększonych, trwałych inwestycji. Według ustawy liczebność sił zbrojnych USA w ramach europejskiej inicjatywy odstraszania wciąż jeszcze jest zbyt mała, by wesprzeć strategię obrony narodowej, i dlatego wymaga zwiększenia.

Ustawa głosi, że dla powstrzymania, obrony i pokonania rosyjskiej agresji wobec sojuszników Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowej i Wschodniej Polska ma znaczenie kluczowe z uwagi na swoje położenie geostrategiczne i możliwości sił zbrojnych. Z tego względu ustawa zakłada zwiększenie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Chodzi tu zarówno o kluczowe jednostki wspomagające walkę, jak i elementy dowództwa bojowego.

USA grożą sankcjami

Specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Iranu Brian Hook oświadczył, że USA będą karać sankcjami każdy bez wyjątków kraj, który będzie importował irańską ropę naftową. W najbliższym czasie USA mają przyjrzeć się doniesieniom o dostawach ropy pochodzącej z Iranu do Chin.

zobacz także:  Kredyt obrotowy - co to jest, dla kogo jest przeznaczony?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump już w poniedziałek ogłosił wprowadzenie nowego pakietu sankcji przeciw Iranowi, które obejmą również ajatollaha Alego Chameneia, najwyższego duchowo-politycznego przywódcę kraju. Ma to być reakcja na serię agresywnych zachować ze strony Iranu, w tym zniszczenie amerykańskiego drona, do którego doszło w czerwcu.

Odkąd w 2018 roku USA przywróciły sankcje na irańską ropę, Iran zwiększył sprzedaż produktów petrochemicznych poniżej cen rynkowych w krajach takich jak Chiny, Indie i Brazylia.

Dodaj Twój komentarz