Przekazując mieszkanie, dom czy działkę naszym najbliższym, musimy pamiętać o odpowiedniej formie takiej darowizny. Niestety sporządzenie aktu notarialnego, wiąże się z pewnymi opłatami. Ile będzie nas kosztować darowizna domu, działki lub mieszkania? Co wchodzi w skład kosztów darowizny?
- Darowizna – co to jest?
- Ile kosztuje darowizna nieruchomości?
- Koszty darowizny – wynagrodzenie notariusza
- Ile wynosi koszt wypisów aktu notarialnego?
- Ile podatku od darowizny mieszkania?
Darowizna – co to jest?
Darowizna jest nieodpłatnym świadczeniem darczyńcy na rzecz obdarowanego. Umowa darowizny jest uregulowana w art. 888-902 Kodeksu cywilnego. A co może być przedmiotem darowizny? Praktycznie wszystko. Od pieniędzy darczyńcy, przez prawo własności samochodu, do mieszkania, domu czy działki budowlanej. Ta forma przekazania praw majątkowych jest często wybierana przez rodziców, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci i uchronić je przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej lub kredytu mieszkaniowego.
Zatem jak przekazać darowiznę? Ten rodzaj świadczenia darczyńcy jest ważny tylko wtedy, gdy zostanie złożony w formie aktu notarialnego, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. O tym, ile kosztuje akt notarialny darowizny oraz czy płaci się podatek od darowizny, dowiesz się z dalszej części tekstu.
Ile kosztuje darowizna nieruchomości?
Na koszt darowizny działki, domu i mieszkania składa się wynagrodzenie notariusza (czyli taksa notarialna + VAT), koszt wypisów aktu notarialnego, opłata sądowa za dokonanie wpisu własności w księdze wieczystej (200zł) oraz podatek od spadków i darowizn. Jak widać jest tego dosyć sporo, dlatego przed wyborem konkretnego notariusza, warto spytać go o precyzyjne wyliczenie kosztów planowanej umowy.
Koszty darowizny – wynagrodzenie notariusza
To, ile kosztuje akt notarialny darowizny zależy od wielu czynników, na przykład od wartości i rodzaju mieszkania, domu czy działki. Taksa notarialna, czyli maksymalna wysokość kwoty, jaką pobiera notariusz za udokumentowanie czynności prawnej, jest określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem, taksa notarialna za nieruchomość wartą mniej niż 3 tysiące złotych może wynieść maksymalnie 100 złotych.
Ile wynosi koszt wypisów aktu notarialnego?
Decydując się na darowiznę nieruchomości, musimy także ponieść koszt wypisów aktu notarialnego. Koszt jednego wypisu zależy od ilości stron (jedna strona to 6 złotych + VAT), jednak w przypadku darowizny zazwyczaj nie przekracza on kwoty 60 zł. Niestety jeden wypis nam nie wystarczy… Zazwyczaj potrzebne będzie nam od 4 do 6 egzemplarzy dla darczyńcy nieruchomości i obdarowanego, Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta i Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.
Ile podatku od darowizny mieszkania?
W przypadku tej formy przekazania praw majątkowych nie możemy zapomnieć o obowiązkowym podatku. To jaki podatek od darowizny zapłacimy, zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami zawieranej umowy. Najmniej zapłacą osoby obdarowane przez najbliższą rodzinę, najwięcej ci spoza rodziny.
Dobrze, że taksa notarialna jest jasno określona w rozporządzeniu, wiadomo jakich kosztów można się spodziewać podczas sporządzania aktu darowizny