środa, 9 października 2024
HotMoney

Co to jest i ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Stetoskop i komórka

Publiczna służba zdrowia nie zawsze jest tym, co może zapewnić nam opiekę na najwyższym poziomie. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na leczenie czy zabiegi prywatne, które choć kosztowne, odbywa się szybciej, a jakość także jest zdecydowanie wyższa. Czym właściwie jest jednak prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Ile może nas kosztować?

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to nic innego, jak możliwość korzystania z dostępnych świadczeń medycznych różnego typu. Od zwykłego pójścia do lekarza rodzinnego, po skomplikowane kuracje i zabiegi. Podstawowym zadaniem ubezpieczeń zdrowotnych jest zadbanie o zdrowie, prawidłowe leczenie, a także unikanie i naprawa skutków chorób. Zawiera w sobie leczenie, diagnozowanie jak i działania profilaktyczne. W Polsce obowiązują dwie formy ubezpieczenia – standardowe obowiązkowe, którym objęci są wszyscy płacący składki zdrowotne, jak i dobrowolne, które z kolei można wydzielić na takie związane z podpisaniem umowy z NFZ i prywatne wzięte z firmy ubezpieczeniowej, które jest formą ubezpieczenia na życie.

zobacz także:  Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne prywatne od obowiązkowego

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowego obejmuje wizyty u lekarza rodzinnego, hospitalizację, leczenie szpitalne, profilaktykę oraz badania. To samo dotyczy także ubezpieczenia prywatnego, różnice między nimi występujące są jednak dosyć znaczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o czas realizacji oraz jakość wykonania. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego największą bolączką pacjentów jest czas oczekiwania na wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne. W ten sposób kolejka może być określona nawet na kilka lat do przodu.

W przypadku leczenia prywatnego, wszystko mamy załatwione praktycznie od ręki, bądź w najbliższym możliwym terminie, który jest jednak znacznie krótszy. Zamiast czekać kilka lat, dany zabieg czy badanie możemy mieć przeprowadzone w ciągu kilku dni. To z pewnością zdecydowanie duży plus tego typu ubezpieczeń.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To jaki zakres działalności medycznej będzie obejmowało ubezpieczenie prywatne, będzie zależało tylko i wyłącznie od nas i tego, na jaką polisę ubezpieczeniową się zdecydujemy. Najczęściej im więcej płacimy, tym większe możliwości posiadamy i mamy zapewniony bardzo szeroki zakres opieki medycznej zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych nam osób. Oczywiście polisę można dostosować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę to, będzie dla nas najlepsze.

zobacz także:  Faktoring pełny i odwrotny - co się bardziej opłaca? Koszty faktoringu

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego będzie uzależniona przede wszystkim od firmy ubezpieczeniowej i jej oferty oraz tego, na jaki zakres usług się zdecydujemy. Wpływ na cenę może mieć także to w jakim wieku jesteśmy, a także czy występują u nas lub u najbliższych nam osób choroby przewlekłe i potrzeba stałego leczenia.

Płaci się zazwyczaj miesięczne składki, które mogą wynosić od około 50 zł do nawet blisko 1000 złotych na miesiąc w pakietach najbardziej rozszerzonych. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego z ilu lekarzy i jak często będziemy korzystać. Cena też może być uzależniona od ilości ubezpieczonych osób, czyli czy chcemy mieć indywidualne ubezpieczenie czy np. rodzinne, obejmujące męża/żonę/dzieci/dziadków itd.

Czym kierować się przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się ofertami firm ubezpieczeniowych i tym, co obejmują ich pakiety, w porównaniu do proponowanej ceny i tego jak wygląda to w innych firmach. Należy także wziąć pod uwagę nasze własne potrzeby i to, z jakich lekarzy będziemy korzystać najczęściej. Warto więc sprawdzić między innymi jaki zakres medyczny obejmuje, jakich lekarzy i specjalizacji czy jaka jest ilość dostępnych placówek.

zobacz także:  Jak obliczać podatek dochodowy? Kiedy korzystać z pomocy księgowej w firmie?

Dodaj Twój komentarz