środa, 1 lutego 2023
HotMoney

Co to jest i ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Stetoskop i komórka

Publiczna służba zdrowia nie zawsze jest tym, co może zapewnić nam opiekę na najwyższym poziomie. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na leczenie czy zabiegi prywatne, które choć kosztowne, odbywa się szybciej, a jakość także jest zdecydowanie wyższa. Czym właściwie jest jednak prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Ile może nas kosztować?

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to nic innego, jak możliwość korzystania z dostępnych świadczeń medycznych różnego typu. Od zwykłego pójścia do lekarza rodzinnego, po skomplikowane kuracje i zabiegi. Podstawowym zadaniem ubezpieczeń zdrowotnych jest zadbanie o zdrowie, prawidłowe leczenie, a także unikanie i naprawa skutków chorób. Zawiera w sobie leczenie, diagnozowanie jak i działania profilaktyczne. W Polsce obowiązują dwie formy ubezpieczenia – standardowe obowiązkowe, którym objęci są wszyscy płacący składki zdrowotne, jak i dobrowolne, które z kolei można wydzielić na takie związane z podpisaniem umowy z NFZ i prywatne wzięte z firmy ubezpieczeniowej, które jest formą ubezpieczenia na życie.

Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne prywatne od obowiązkowego

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowego obejmuje wizyty u lekarza rodzinnego, hospitalizację, leczenie szpitalne, profilaktykę oraz badania. To samo dotyczy także ubezpieczenia prywatnego, różnice między nimi występujące są jednak dosyć znaczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o czas realizacji oraz jakość wykonania. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego największą bolączką pacjentów jest czas oczekiwania na wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne. W ten sposób kolejka może być określona nawet na kilka lat do przodu.

W przypadku leczenia prywatnego, wszystko mamy załatwione praktycznie od ręki, bądź w najbliższym możliwym terminie, który jest jednak znacznie krótszy. Zamiast czekać kilka lat, dany zabieg czy badanie możemy mieć przeprowadzone w ciągu kilku dni. To z pewnością zdecydowanie duży plus tego typu ubezpieczeń.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To jaki zakres działalności medycznej będzie obejmowało ubezpieczenie prywatne, będzie zależało tylko i wyłącznie od nas i tego, na jaką polisę ubezpieczeniową się zdecydujemy. Najczęściej im więcej płacimy, tym większe możliwości posiadamy i mamy zapewniony bardzo szeroki zakres opieki medycznej zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych nam osób. Oczywiście polisę można dostosować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę to, będzie dla nas najlepsze.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego będzie uzależniona przede wszystkim od firmy ubezpieczeniowej i jej oferty oraz tego, na jaki zakres usług się zdecydujemy. Wpływ na cenę może mieć także to w jakim wieku jesteśmy, a także czy występują u nas lub u najbliższych nam osób choroby przewlekłe i potrzeba stałego leczenia.

Płaci się zazwyczaj miesięczne składki, które mogą wynosić od około 50 zł do nawet blisko 1000 złotych na miesiąc w pakietach najbardziej rozszerzonych. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego z ilu lekarzy i jak często będziemy korzystać. Cena też może być uzależniona od ilości ubezpieczonych osób, czyli czy chcemy mieć indywidualne ubezpieczenie czy np. rodzinne, obejmujące męża/żonę/dzieci/dziadków itd.

Czym kierować się przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się ofertami firm ubezpieczeniowych i tym, co obejmują ich pakiety, w porównaniu do proponowanej ceny i tego jak wygląda to w innych firmach. Należy także wziąć pod uwagę nasze własne potrzeby i to, z jakich lekarzy będziemy korzystać najczęściej. Warto więc sprawdzić między innymi jaki zakres medyczny obejmuje, jakich lekarzy i specjalizacji czy jaka jest ilość dostępnych placówek.

Dodaj Twój komentarz