czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Co to jest akcja? Czyli podstawy inwestowania na giełdzie

Giełda

Akcje są jednym z najbardziej popularnych instrumentów finansowych. Jednak inwestowanie w nie nie jest wcale takie proste i może wiązać się z wysokim ryzykiem. Dlatego przedstawiamy, czym są akcje i co musisz zrobić, aby zacząć zarabiać na giełdzie.

Co to są akcje?

Akcja jest to rodzaj papierów wartościowych, czyli zbywalnych dokumentów lub częściej zapisów w systemie informatycznym, które wskazują na prawa majątkowe ich właścicieli.

Akcje, które dopuszczone są do obrotu publicznego, można nabyć lub sprzedać na giełdzie (w Polsce funkcjonuje GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych). Co istotne, ich emitentami mogą być spółki akcyjne, które notowane są na tej giełdzie.

Co oznacza posiadanie akcji? Ich właściciel zyskuje prawo do określonej części majątku przedsiębiorstwa. Oznacza to, że może ponosić zarówno zyski, gdy ta prężnie się rozwija lub straty, jeśli popadnie w kryzys finansowy. Oprócz tego, że akcjonariusz może liczyć na finansowy zwrot z inwestycji, posiada on możliwość wpływania na sposób zarządzania spółki. To, jak duży jest to wpływ, zależy od ilości posiadanych akcji.

zobacz także:  Ile pracują nauczyciele?

Ważne jest również to, że ten rodzaj papierów wartościowych może dzielić się na zwykły oraz uprzywilejowany. Akcje uprzywilejowane mogą określać dodatkowe uprawnienia przysługujące akcjonariuszowi. Najczęściej mowa jest o prawie do dywidendy lub o określonej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.

Jak inwestować na giełdzie?

Zanim zaczniesz inwestować na giełdzie, musisz poznać wszystkie tajniki dotyczące jej funkcjonowania. Jednym z najbardziej podstawowych błędów początkujących inwestorów jest rzucanie się od razu na głęboką wodę, zamiast prześledzenia mechanizmów rządzących giełdą.

A co, gdy chcesz już przejść do konkretów? Zacznij od lokowania kapitału długoterminowo. Nawet wśród laików znana jest zasada, że rynek akcji w długim terminie rośnie. Dlatego niech Twoim pierwszym etapem będzie inwestowanie pasywne. Oznacza to, że powinieneś kupować cały indeks, zamiast inwestować w pojedyncze spółki i trzymać go przez jak najdłuższy termin. Oczywiście, nikt nie da Ci gwarancji, że będzie to rentowne – ale takie jest już ryzyko obrotu akcjami na giełdzie.

Drugi sposób, skierowany już do doświadczonych „graczy”, to inwestowanie aktywne. W tym wypadku najczęściej inwestuje się krótkoterminowo, co może zapewniać wyższą stopę zwrotu, niż w przypadku poprzedniej strategii. Są to jednak działania bardziej „agresywne”, ryzykowne.

zobacz także:  Prognozy cen złota na 2020 – wzrost popularności złota inwestycyjnego

Inwestowanie w akcje – wady i zalety

To, co jest największą zaletą akcji, to możliwość wypracowania wysokich zysków w stosunkowo niewielkim czasie. Tak się dzieje, gdy spółka w którą zainwestowałeś, okaże się rentowna. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest również to, że zyskują prawo do zarządzania spółki, choć w praktyce może mieć to ograniczony zakres.

Drugim, ważnym czynnikiem jest różnorodność akcji. Na giełdzie notowane są spółki z praktycznie każdego sektora gospodarki. Dzięki temu możesz obracać się w ramach tej branży, na której się znasz – łatwiej będzie Ci ocenić, czy taka inwestycja się powiedzie.

A jakie są wady? Przede wszystkim wysokie ryzyko, które spowodowane jest dużym prawdopodobieństwem spadku wartości akcji. Dotyczyć to może nawet znanych spółek, które mają już wyrobioną renomę na całym świecie. Wystarczy, że w mediach rozpowszechniony zostanie skandal z ich udziałem, a wartość akcji gwałtownie spadnie. Ponadto ten sposób inwestowania nie gwarantuje stabilnego i ryzykownego dochodu.

komentarze 2

  1. Idris pisze:

    Żeby zacząć inwestować na giełdzie trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę. To nie jest łatwy sposób na zarobek i na pewno nie każdy powinien tego próbować.

  2. pomper pisze:

    zdecydowanie ten kierunek. Są szkolenia, jest odpowiedni system, opiekun i dobre warunki. A dalej znaczenie ma przede wszystkim wiedza, doświadczenie, podejście do tematu. Docelowo można tak zrobić całkiem fajny interes, ale nalezy inwestować z głową.

Dodaj Twój komentarz