środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ceny popularnych badań profilaktycznych i diagnostycznych. Które badania zrobisz na NFZ?

Badanie krwi

Jak pokazuje doświadczenie, Polacy często unikają badań. Wynika to z braku czasu, strachu, ale również z kosztów… Dlatego sprawdzamy, jakie są ceny popularnych badań profilaktycznych i diagnostycznych, a także które z nich zrobisz na NFZ.

Ile kosztuje badanie krwi?

Morfologię, czyli podstawowe badanie krwi, powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja, jeśli okaże się, że nie wszystkie parametry znajdują się w normach. I od razu mamy dobrą wiadomość – badanie krwi można wykonać bezpłatnie, na NFZ. Trzeba mieć jedynie skierowanie, a te może wypisać każdy lekarz, począwszy od lekarza pierwszego kontaktu. Pewnym ograniczeniem może być to, że przychodnie zwykle współpracują z konkretnymi punktami poboru krwi. Dlatego z tym skierowaniem należy udać się do wskazanej placówki.

Jeśli natomiast to Ci nie odpowiada lub nie masz czasu na wizytę u lekarza, morfologię możesz wykonać prywatnie. Ile za to zapłacisz? Ok. 10-15 zł.

Ile kosztuje badanie TSH?

TSH to hormon tyreotropowy, który działa na tarczycę, pobudzając ją do produkcji kolejnych hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Jego zbyt mała ilość może oznaczać nadczynność tarczycy, natomiast wartości powyżej normy – niedoczynność tarczycy.

Badanie to zwykle wykonuje się w celach diagnostycznych pracy tarczycy, a skierowanie na nie może wypisać nawet lekarz rodzinny – nie trzeba od razu umawiać się na wizytę u endokrynologa. Mając skierowanie, badanie to wykonasz bezpłatnie, na NFZ. Prywatnie to koszt 15-20 zł. Czasami doliczyć do tego trzeba koszt pobrania krwi, zwykle nie przekracza 2 zł.

zobacz także:  Oskarżony burmistrz, Google ukarane... - przegląd 20 marzec 2019

Badanie na boreliozę – ile kosztuje?

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez zakażenie krętkami przenoszonymi przez kleszcze. Do zakażenia może dojść, jeśli kleszcze nie zostanie w porę wyjęty, dlatego tak często mówi się o tym, żeby dokładnie sprawdzać swoje ciało po spacerach.

Wcześnie wykryta borelioza nie jest groźna, trzeba natomiast od razu rozpocząć leczenie. Lekarz może przepisać skierowanie na badanie na boreliozę w przypadkach wskazanych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Lecz ze względu na to, że trzeba działać szybko, wiele osób woli wykonać prywatne testy. Ile kosztują?

To już zależy od sposobu ich przeprowadzania. Test ELISA, należący do najpopularniejszych, kosztuje ok. 50-60 zł. Jednak jego skuteczność szacowana jest na ok. 40%. Dlatego częściej zaleca się badanie metodą western blot. Jest ono jednak droższe – jego cena zaczyna się od ok. 150 zł. Można również wykonać test PCR, który kosztuje ok. 150-170 zł. Jego minusem jest długi czas oczekiwania na wyniki (około tygodnia).

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. W pierwszym przypadku problemem jest często długi czas oczekiwania na badanie, który może wynosić nawet kilka miesięcy. Prywatnie czas ten skraca się do kilkunastu dni, jednak trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia… średnio 500 zł. Najdroższy jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej, którego cena wynosi 600-700 zł.

Ile kosztuje kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu do jelita grubego kamery. Może być ona wykonana bezpłatnie, w ramach NFZ, lecz tak jak w poprzednim przypadku, czas oczekiwania się wydłuża. Prywatnie natomiast jest to koszt od 250 zł do nawet 1 000 zł. Wszystko zależy od miasta oraz konkretnej kliniki.

zobacz także:  Manicure hybrydowy: ile kosztuje manicure z salonu a ile hybryda zrobiona samodzielnie?

Ile kosztuje badanie grupy krwi?

Niewiele osób wie, jaka jest ich grupa krwi. Informacja ta ma jednak bardzo duże znaczenie podczas nagłych wypadków, w wyniku których pacjent stracił dużo krwi i nie ma czasu na jej oznaczanie. Dlatego warto wykonać takie badanie prywatnie, ponieważ jego koszt nie jest wysoki – to zwykle 30-50 zł. Natomiast bezpłatnie wykonuje się je w celach diagnostycznych przez planowanym zabiegiem operacyjnym.

Ile kosztuje badanie moczu?

A ile kosztuje badanie moczu? Prywatnie jest to niewielki wydatek, rzędu 10-15 zł. Dotyczy to badania ogólnego, jeśli oznaczone mają zostać dodatkowe parametry, konieczne jest dopłacenie za każdy z nich osobno. Lekarz może jednak wypisać Ci skierowanie, dzięki któremu nic nie zapłacisz.

Ile kosztuje gastroskopia?

Gastroskopia jest endoskopowym badaniem przewodu pokarmowego. Umożliwia to nie tylko sprawdzenie narządów wewnętrznych, ale również pobranie materiałów do badań lub nawet przeprowadzenie zabiegów. Zwykle wykonanie badania nie wymaga znieczulenia, aczkolwiek można to zrobić na prośbę lekarza. Gastroskopię przeprowadzisz w ramach NFZ lub prywatnie – w drugim przypadku będzie to koszt ok. 250 zł.

Badanie dopplera – ile kosztuje?

Badanie USG Doppler wykonuje się, gdy u pacjenta podejrzewa się występowanie chorób naczyniowych. Pozwala na zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, a także sprawdzenie, gdzie dochodzi do cofania krwi. Przy czym wyróżnia się badanie tętnic szyjnych i kręgowych, żył/tętnic kończyn dolnych, a także żył/tętnic kończyn górnych. W pierwszym przypadku należy liczyć się z kosztem ok. 150 zł. Natomiast cena dopplera kończyn górnych i dolnych wynosi ok. 200 zł.

zobacz także:  Książeczki SKO w formie cyfrowej - program edukacyjny PKO Banku Polskiego

Badanie CA 125 – ile kosztuje?

Badanie CA 125, czyli antygenu nowotworowego, wykonywane jest w diagnostyce raka jajnika oraz podczas monitorowanie jego leczenia. Traktuje się je również jako badanie przesiewowe, w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka występowania raka jajnika. Przy czym warto wiedzieć, że podwyższony poziom markera może być wynikiem torbieli jajników, marskości wątroby czy zapalenia narządów miednicy. Koszt tego badania nie jest wysoki, wynosi ok. 35 zł.

Ile kosztuje badanie kreatyniny?

Zbadanie poziomu kreatyniny jest jednym ze sposobów na sprawdzenie kondycji nerek. Aby je wykonać, trzeba przeprowadzić badanie krwi. Można je wykonać na NFZ lub prywatnie. Jeśli nie posiadasz skierowania, zapłacisz za nie ok. 10 zł. Konieczne może być również uiszczenie opłaty za pobranie krwi, która wynosi zwykle 2 zł. Przy czym jeśli jednorazowo wykonujesz kilka badań oprócz kreatyniny, opłata ta zostanie pobrana tylko raz.

Ile kosztuje badanie na HIV?

Dzięki badaniu na HIV można sprawdzić obecność przeciwciał anty-HIV, a co za tym idzie, zobaczyć, czy nie doszło do zarażenia tym wirusem. Pobiera się próbkę krwi, po czym poddaje się ją testom przesiewowym. Bezpłatnie badanie można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w sposób anonimowy. Jeśli wolisz przeprowadzić je odpłatnie, możesz zapłacić od 30 zł do nawet 600 zł – wszystko zależy od tego, jaka metoda zostanie wybrana.

1 komentarz

  1. Malwina pisze:

    Ale np w laboratoriach diagnostyka mozna wykupic takie pakiety badan i one wtedy wychodza duzo korzystniej 🙂 a na zdrowiu nie ma tez co oszczedzac

Dodaj Twój komentarz