niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Ceny ropy na świecie i w Polsce, od czego zależy cena ropy, kto je ustala?

Rafineria

Jednym z tematów, który nieustannie powraca, to cena ropy. Na skutek różnych ruchów i decyzji politycznych, często gwałtownie rośną, by ustabilizować się na równym poziomie i następnie spadać. Od czego więc zależy cena ropy i gdzie można znaleźć jej złoża?

Gdzie znajdują się złoża ropy?

Ropa naftowa jest zaraz po węglu kamiennym najważniejszym surowcem energetycznym, przy czym jej złoża rozmieszczone są nierównomiernie na całym świecie. Już od kilku lat jej największym producentem jest Rosja, ale też Arabia Saudyjska, USA czy Iran.

Ponadto złoża ropy naftowej można też znaleźć w Meksyku, Kanadzie, Wenezueli, Afryce Północnej (m.in. w Egipcie i Tunezji), a także w niektórych krajach europejskich.

Przy czym warto wiedzieć, że eksperci dzielą złoża ropy na te o oszacowanych zasobach, jak i i nieoszacowanych, trudno jest więc dokładnie określić jej możliwości wydobywcze.

Od czego zależy cena ropy?

Na początku trzeba sobie uświadomić, jaki wpływ na światową gospodarką mają wahania cen ropy. Gdy ona drożeje, rosną ceny paliw, a te bezpośrednio przekładają się na koszty transportu. W konsekwencji coraz droższe stają się też transportowane towary.

zobacz także:  Bankowość mobilna – czym jest? Czy korzystanie z aplikacji bankowych jest bezpieczne?

A od czego zależy cena ropy? Tutaj występuje kilka kilka czynników. Pierwszym z nich są możliwości wydobywcze. W sytuacji, w której powstają nowe rafinerie, odkrywa się też kolejne złoża ropy, jej cena spada. I odwrotnie, gdy jej wydobycie staje się trudniejsze, cena tego towaru rośnie.

Na koszt tego surowca wpływa też popyt. Jak wiadomo z podstaw handlu, im jest on większy, tym cena towaru może wzrastać, ponieważ i tak znajdą się na nią nabywcy.

Jest jeszcze jeden czynnik, o którym trzeba pamiętać – działania polityczne, które zresztą można obserwować w ciągu ostatnich kilku lat. Chodzi tu o wpływanie na państwa, których gospodarka uzależniona jest przede wszystkim od eksportu ropy.

Jakie są ceny ropy w Polsce i na świecie?

Przeciętny obywatel nie interesuje się cenami ropy w Polsce i na świecie, chyba, że drastycznie rosną ceny paliw – wtedy staje się to odczuwalne dla ich budżetu.

Jak już wspominaliśmy na samym początku, ceny ropy nieustannie ulegają wahaniom. W ostatnich dniach można zauważyć ich wzrost, znajdują się na poziomie 55-60 USD za baryłkę, choć tak naprawdę by móc mówić o konkretnych kwotach, należałoby codziennie śledzić rynek oraz sytuacją gospodarczo-polityczną na całym świecie.

zobacz także:  Bogactwa Arktyki - kto bije się o ukryte surowce Arktyki?

A jakie ma to obecnie przełożenie na koszt oleju napędowego do samochodów z silnikiem Diesla? Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, że w styczniu w końcu można zauważyć nieznaczne spadki cen ropy. Choć warto podkreślić, że Polska jest i tak jednym z krajów, gdzie koszt ON należy do jednego z najniższych. Najdrożej jest m.in. w Holandii, Francji, Szwecji czy w Portugalii – tam trzeba zapłacić nawet ponad 6 zł za litr ropy.

Jak widzisz, na ostateczny koszt tego surowca wpływ ma wiele czynników i trudno jest też przewidzieć, jak kształtować będzie się jego cena za kilka/kilkanaście miesięcy. A jeśli obawiasz się, że ceny paliw znowu zaczną rosnąć, najlepiej jest stale obserwować to, co obecnie dzieje się na całym świecie.

Dodaj Twój komentarz