piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Najlepsze oferty kont osobistych, dodatkowe benefity za otwarcie ROR

Zapłata kartą debetową

Konta osobiste to podstawa. Każdy, kto otrzymuje wynagrodzenie lub inne formy dochodu musi je mieć. Oczywiście poszczególne rachunki rozliczeniowe będą się między sobą różnić, w zależności od banku, do którego pójdziemy. Co warto jest wiedzieć o kontach ROR? Jakie benefity można za nie otrzymać? W jakim banku szukać najkorzystniejszej oferty?

Czym jest konto osobiste?

Konta osobiste, to inaczej rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, inaczej ROR. Są one obsługiwane przez banki i z przeznaczeniem dla osób fizycznych. Podstawową funkcją kont osobistych jest przechowywanie pieniędzy do swobodnego ich dysponowania. Na rachunek konta osobistego wpływają środki z wynagrodzeń za pracę, emerytury, renty czy innych dochodów. Za pomocą kont osobistych dokonuje się regulowania stałych zobowiązań, jak również wykorzystuje do codziennych czynności jak zakupy zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.

Jakie są zalety konta osobistego?

Podstawową zaletę konta osobistego, jest jego bezpieczeństwo. Środki znajdujące się na rachunku są zdecydowanie bezpieczniejsze i trudniejsze do kradzieży, niż w przypadku gotówki, którą mamy przy sobie. Poza tym, takie konto daje nam bardzo wygodną i swobodną możliwość korzystania z nagromadzonych pieniędzy, zarówno w formie karty płatniczej, do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, jak również z możliwością ich wypłacenia w formie gotówki w dowolnej chwili. Nie ma potrzeby zasilania konta – jeżeli mamy stały dochód, automatycznie co miesiąc są na niego przelewane określone środki. Można także skorzystać z formy zlecenia stałego, to jest ustawić comiesięczny automatyczny przelew środków związanych z opłatami (za prąd, mieszkanie, spłata kredytu itd.), co zwolni nas z przymusu pamiętania o wszystkich zobowiązaniach.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego?

Jakie są wady konta osobistego?

Czy konta osobiste mają jakieś wady? Właściwie nie, poza kilkoma drobnymi, jak chociażby opłata za prowadzenie rachunku, a także posiadanie karty do niego, choć coraz częściej pojawiają się tak zwane konta za 0 zł, czyli bez opłat. Dodatkowo, posiadanie konta bankowego może być trudne do obsługi przez osoby starsze, szczególnie jeżeli chodzi o bankowość elektroniczną. Innym minusem jest całkowita jawność naszego stanu finansowego, choć rzecz jasna banki są zobowiązane do tego, by zachować tajemnicę, do czego zobowiązuje ich przepis o danych osobowych. Mimo to, na polecenie innych instytucji (US, sądy), mają one obowiązek ujawnienia stanu finansowego naszego konta.

Jakie możliwości daje konto osobiste?

Co daje nam ROR? A właściwie na jakie usługi i dodatkowe benefity możemy liczyć ze strony banku? To już zależeć będzie od konkretnej instytucji finansowej, ponieważ każda z nich samodzielnie ustala zasady, na których działają konta osobiste w ich placówkach. Mogą to być na przykład niższe opłaty za prowadzenie rachunku, albo wręcz brak takich opłat. Coraz większą popularnością cieszy się także funkcja Money-back, czyli zwrot przez bank części wydatków w ramach dokonywanych transakcji za pomocą karty płatniczej. Najczęściej konta osobiste nie są oprocentowane w żaden sposób, ale zdarzają się i takie, które jakieś tam oprocentowanie (bardzo niskie), posiadają.

zobacz także:  Pożyczka gotówkowa, bez BIK, na dowód.. jakie typy pożyczek gotówkowych spotkasz szukając pożyczki?

Gdzie założyć konto osobiste?

Ponieważ na rynku mamy duży wybór instytucji bankowych, problem związany z wyborem tej, gdzie oferta konta osobistego będzie najkorzystniejsza, wcale nie jest łatwy. Dlatego też najlepszym sposobem jest porównanie ich ze sobą i zweryfikowanie, co będzie dla nas najwygodniejsze. Oto kilka przykładów czołowych banków i ich propozycji.

Citi Bank Handlowy oferuje konto Citi Priority, gdzie koszt prowadzenia rachunku wynosi 0 zł, tak samo jak łączny koszt obsługi konta. Dostępna jest także opcja Money-back, a w ramach akcji polecenia konta znajomym, możliwe jest otrzymanie 100 złotych.

PKO BP z kolei oferuje Konto za Zero, to jest za prowadzenie rachunku, a także wszelkie dokonywane wypłaty kosztują 0 zł. Łączny koszt obsługi wynosi 12 zł. Dodatkowo jest możliwość zaciągnięcia debetu na karcie do maksimum 1 tys. zł, z możliwością spłaty bez odsetek do 30 dni.

Ciekawą propozycję ma również Raiffeisen Polbank. Zarówno prowadzenie rachunku, jak i wypłaty z bankomatów, przelewy krajowe i ubezpieczenie nic nas nie kosztują. Tak, zakładając konto, otrzymuje się kartę debetową z darmowym ubezpieczeniem CYBER Pomoc. To konto ROR posiada również oprocentowanie w wysokości 0,525%, co za tym idzie, środki na koncie są nieznacznie pomnażane.

zobacz także:  Zawód policjant w Polsce: obowiązki, wynagrodzenia, nagrody, czy warto być policjantem?

Jeżeli więc zastanawiamy się nad założeniem konta osobistego, najlepiej zapoznać się dokładniej z dostępnymi ofertami – zobacz ich całą listę tutaj.

1 komentarz

  1. far.away pisze:

    Ja mam w sumie dwa konta – w mBanku i Millenium. I w obu wypadkach są one darmowe. Co prawda muszę spełnić tam kilka warunków, ale są one tak małe, że robię to bez większego problemu.

Dodaj Twój komentarz